Ana Sayfa / Gündem / Kadınlara yasak olan yerler dünyada

Kadınlara yasak olan yerler dünyada

Dünyada kadınların girişine izin verilmeyen özel yerler ve tapınaklar. kadınların ve evcil hayvanların dişilerinin bile girişinin yasak olduğu dini tapınak ve dağlar dünya genelinde büyük ilgi çekiyor. Kadınların hiç bir zaman giremeyeceği ve göremeyeceği alanlar.

Dünyamız aslında çok ilginç olaylara da sahne oluyor. mesela dünyada bazı bölgelere kadın girişi kesinlikle yasak ve hatta bu yasaklar binlerce yıldır sürüyor. Yunanistan’da Rus Ortodoks rahiplerinin bin yıldır yaşadıkları Aynoroz’daki Athos Dağı, dünyada kadınlara yasaklı olan en geniş alan.
335 kilometrekarelik bir yarımadayı kaplayan dağa dişi hayvanların bile girişi yasak.
‘Athos Dağı: Cennette Yenilenme’ adlı kitabın yazarı Dr Graham Speake’e göre, 10. yüzyıldaki bir fermanda dişi hayvanların yarımadanın dışına çıkarılması gerektiği belirtiliyor ancak kadınlar hakkında bir şey söylenmiyor, çünkü “herkes kadınların erkek manastırlarına girişlerine izin verilmediğini zaten biliyor”.
Bu Hristiyan din adamlarının ettiği bekâret yeminini çiğnenmemesini sağlamanın en basit yolu olarak düşünülmüş.
Aynoroz’u farklı kılan ise, bütün bir yarımadanın tek bir dev manastır olarak sayılması ve kadınlara yasaklanması.
Ancak kadınların yasaklanmasının, Ortodoks gelenekle bağlantılı olan bir nedeni daha var.
Speake şöyle açıklıyor: “Hikâyelerden birine göre, Azize Meryem Kıbrıs’a gitmek isterken gemisinin yoldan çıkması nedeniyle Aynoroz kıyısına gelmiş. Adayı öyle sevmiş ki oğluna dua ederek, adanın kendisine verilmesini istemiş. Oğlu İsa Mesih ise bunu kabul etmiş. Aynoroz bugün hala “Tanrının annesinin bahçesi” olarak adlandırılıyor. Bu nedenle de adada kadın cinsini yalnızca Azize Meryem’in temsil etmesi gerektiğine inanılıyor.”
Bu kural kediler hariç olmak üzere, evcil hayvanlara da uygulanıyor.
Speake, “Adada bir çok kedi var ve kedilerin olması fare varlığı nedeniyle iyi bir şey. Ancak din adamları bu kediler arasında dişi kedilerin de olduğu gerçeğini görmezlikten geliyorlar” diyor.
Kadınlara yasak olan diğer bazı yerler
Sabarimala tapınağı: Hindistan’ın güneybatısındaki Kerala eyaletindeki tapınak, kadınların regl dönemlerini dışarda bırakmak amacıyla 10 ila 50 yaş arası kadınlara yasaklı. Kadın hakları savunucuları bu yasağı Hindistan Yüksek Mahkemesi’ne başvurarak geçersiz kılmaya çalışıyorlar.
Omine Dağı: Japonya’da Şugendo dinine inananlar tarafından kutsal görülen Omine Dağı, erkeklerin imanlarını, zorlayıcı fiziksel zorluklar karşısında test ettikleri bir yer ve kadınlara yasaklı.
Herbertstrasse: Hamburg’da genelevlerin bulunduğu Herbertstrasse adlı bölgede, “18 yaşından küçük çocuklar ve kadınlar giremez” tabelası bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Ayyüce Türkeş’e Ülkü Ocakları’ndan tehdit

Ülkü Ocakları Adana’da Ayyüce Türkeş’i tehdit etti hain olmakla suçladı. Ayyüce Türkeş’in hayatı tehlikede mi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting