Ana Sayfa / Kime Ait / Kamuda yeni kıdem tazminatı düzenlemesi
MEHMET MÜEZZİNOĞLU

Kamuda yeni kıdem tazminatı düzenlemesi

Kamu çalışanları için son kıdem tazminatı düzenlemesi geliyor. Kıdem tazminatı için 190 bin kamu çalışanın beklediği iyi habere az kaldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatıyla ilgili olarak “Önümüzdeki hafta bitirmeyi ümit ediyorum. 190 bin kamu çalışanı müjdeli haberi alacak. İyi bir şekilde bitireceğiz. İnşallah müjdeli sonucu alacaklar” dedi.

Kamuda kıdem tazminatı yeni düzenlemesi için son rötuşlar yapılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, katıldığı bir televizyon kanalında kıdem tazminatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Müezzinoğlu, “Benim üzüldüğüm bir konu bu yaklaşık 13 milyon çalışanımız var bunların haklarının yüzde 80’nin korunmadığını görüyoruz. Sağlıklı bir düzenlemeyle destek alamadıklarını görüyoruz. Mahkemeler ciddi düzeyde yük altında. Çalışanın hak ve hukuku iş verenin kasasında birikiyor. Şayet salı günü ortak bir nokta bulabilme umudumuz var. Bir uzlaşma çıkmazsa salı günü yasal düzenleme yapabiliriz” dedi.

Bakan Müezzinoğlu, “Biz fondan rahatsızız diyorlar, neticede işsizlik fonu var ve çok güçlü bir fon. Şu an iş verenin kasasında daha mı güvende? Fonun nasıl daha güvenceli olacağı konusunda öneriler gelebilir” derken, “Korkmamız gereken, 40 yılın mağduriyeti var. Yüzde 80’i mağdur. Fon kelimesinden veya fonun geçmişinden tereddüt ederek beklemeye devam etmemeliyiz diye düşünüyorum” diye konuştu.
“KAMU ÇALIŞANLARI MÜJDELİ HABERİ ALACAKLAR”

Türk-İş Başkanımız yönetiyor kamu çalışanlarının görüşmelerini. Son derece iyi niyet ve sammiyet var. Tabikide haklarınının mücadelesini veriyorlar. Pazartesi günü tekrar biraraya geleceğiz. Önümüzdeki hafta bitirmeyi ümit ediyorum. 190 bin kamu çalışanı müjdeli haberi alacak. İyi bir şekilde bitireceğiz. İnşallah müjdeli sonucu alacaklar. Yüzde 90’a kadar çok iyi niyetle gelindi. Gönül istiyor ki onların istediklerini verelim.

“İŞSİZLİK TEK HANEYE İNECEK”

Milli İstihdam Seferberliği ile ilgili bilgiler de veren Bakan Müezzinoğlu, “2017 itibariyle beklediğimizden daha hızlı artış oldu, istihdam seferberliğinde. 1.5 milyon istihdam hedefimiz var ilk 5 ayda 1 milyona yaklaştık. Yıl sonunda bu rakamı 2 milyonu geçecek. İnşallah 2 milyon hedefini yakalayarak işsizliği yıl sonunda tek haneli rakamlara düşürmüş olacağız. Önümüzdeki hafta yeni eylem planımız var. Sayın Cumhurbaşkanımız da söyle, bütün Bakanlıklardan yıl sonuna kadar istihdam seferberliğinin yeni boyutunu koyuyoruz. Bu 2017 istihdam seferberliğinin dışında olacak” dedi.

İŞ ARAYIP BULAMAYANLARA ÖZEL ÇALIŞMA

Müezzinoğlu şunları da söyledi: 2018-2019 eylem planını hazırlıyoruz, genç istihdamı kadın istihdamı ve dezavantajlı istihdamı olarak 3 grup hazırlıyoruz. 1 milyon 100 bin civarında iş arayıp da iş bulamayan genç işsizimiz var bu 1 milyon 100 bin gencimizin yüzde 80’i üniversite mezunu, bunlar çok hızlı belirli alanların çalışanı olabilirler. Sanayinin, enerjinin, bilişimi uzmanı veya nitelikli eleman olarak çalışabilirler.

Mesela enerji alanında nitelikli eleman olmak istiyorsa eğitim alacak eğitim süresince çalışıyormuş gibi görünecekler. Eleman sıkıntısını böyle 3 yıllık 5 yıllık eylem planımızla azaltacağız.

Kadınlarımız da daha fazla teşvikimiz var özellikle Güneydoğu’daki kadın girişimcilerimizi destekleyeceğiz. Orada çocuk sayısı da fazla. Kadın üretsin, aileye sahip çıksın, üretimini pazarlayabilsin.

ESNEK ÇALIŞMA SAATLERİ

Uzaktan çalışma ve esnek çalışma saatleriyle ilgili de konuşan Müezzinoğlu, “Bakanlık tarafından çalışmalarımız oldu. Meclis tatilde olduğu için Eylül-Ekim ayında belli olacak. Saat 4’te iş yerini kapattım, haftasonu tatilim gibi kavramlar eskide kaldı. Çalışma hayatının yüzde 30’u bayramlarda da gece gündüz çalışıyor. O nedenle biz esnek çalılşmada, Almanya’da 3 milyon, Amerika’da 10 milyon esnek çalışanlar var” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Borsada işlem ücreti oranı

Borsa İstanbul’da işlem ücreti başlıyor. Borsa yatırımcısı artık her işlemde devlete para ödeyecek. İktidar günden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting