Ana Sayfa / Yaşam / Karaisalı 30 Nisan Sofudede anma
SOFUDEDE TÜRBESİ KARAİSALI

Karaisalı 30 Nisan Sofudede anma

Adana’nın Karaisalı Belediyesi 30 nisan günü 2017  Sofudede ve Şehitleri Anma gününe hazırlık yapıyor. Karaisalı’da çevre temizliği yapıldı. 

Adana Sofudede türbesi Karaisalı’da. 30 nisan Karaisalı’da Sofudede ve Şehitleri Anma törenleri düzenlenecek, hazırlıklar bitti. Karaisalı Belediyesi ve Sofudede İlim ve Kültür Derneği tarafından, Adana’nın Karaisalı ilçesine bağlı Kaledağı Mahallesinde, Sofudede’yi ve Şehitleri Anma Programı düzenlenecek.
Adını Sofudede isminden alan yerleşim yerinde 30 Nisan 2017 Pazar günü “Sofudede’yi ve Şehitleri Anma Programı” düzenlenecek.

SOFUDEDE KİMDİR, ÖNEMİ NEDİR?
Sofudede İlim ve Kültür Derneği Başkanı Musa Tabak, Sofudede’nin 352 yıl önce Horosan’dan hicret ederek Anadolu’ya gelen ve Anadolu’nun manevi mimarlarından biri olduğunu belirterek, “Orta Asya’da, Hace Ahmet Yesevi hazretleri 99 bin derviş yetiştirip İslamiyeti doğru olarak irşat ve tebliğ etmek üzere İslam alemine gönderilmiştir. Miladı 1071 de Alparslan’ın Malazgirt zaferiyle Anadolu’nun kapıları açılmış, Orta Asya’dan alimler, sofiler gelmeye devam etmiştir. Seyfettin Arif döneminde yetişen nakşi tarikatının sofilerinden olan Sofu Dede, Çoban Dede, Cabbar Dede, Bulamaç Dede, Erkeç Dede, Arpaç Dede, Koyun Dede adındaki yedi sofi Osmanlı Sultanı 4. Mehmet döneminde miladi 1648-1687 yıllarında Erzurum bölgesinden, oradan Elazığ, Malatya üzerinden Çukurova’ya gelmişlerdir. Bu sofiler İslamiyeti ehli sünnete göre anlatmak için bu bölgelerde hizmet etmişlerdir. Sofu Dede de bu bölgede kalan manevi bekçilerdendir” dedi.

SOFUDEDE ANMA ETKİNLİKLERİ 30 NİSAN
30 Nisan Pazar günü saat 10.00’da düzenlenecek anma programının, göndere bayrağın çekilmesi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacağını ifade eden Sofudede İlim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Özcan, Sofudede’nin ve şehitlerimizin ruhuna Kuran-ı Kerim okunarak, dualar edileceğini bildirdi. Yapılacak konuşmalardan sonra anma programına katılanlara yörük geleneklerine uygun ikramların yapılacağını kaydeden Özcan, anma gününe katılmak isteyenler için 30 Nisan Pazar Günü saat 08.00’de Tellidere Demirel Petrol İstasyonu önünden araçların kaldırılacağını söyledi.
Sofudede Türbesinin çevre düzenlemesini yapan ve yol sorununu çözen Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan’a teşekkür eden Sofudede İlim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Özcan, “Tüm halkımızı 30 Nisan Pazar günü düzenleyeceğimiz anma günümüze bekliyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Celal Gülbahar neci, nereli ve kim?

Gülbaharlar çetesi kimlerden oluşuyor, elebaşısı kim ve hangi illerde aktifler sorusu. Celal Gülbahar neci, nereli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting