Ana Sayfa / Sağlık / Latex alerjisi neden olur, belirti ve tedavisi
D VİTAMİNİ VÜCUT İÇİN GEREKLİ

Latex alerjisi neden olur, belirti ve tedavisi

Latex alerjisi rahatsızlığı son günlerde yine konuşulmaya başlandı. nedeni de ünlü şarkıcı Zeynep Mansur’un latex alerjisi nedeniyle eve kapanması ve tedavi görmesi. peki nedir bu latex alerjisi, nasıl bulaşır, belirtileri ve latex alerjisi yapan eşya, ürün ve nesneler en çok aranan kelimeler arasına girdi. 

Sağlık konusunda çok farklı rahatsızlıklar ve hastalıklarla karşılaşabiliyoruz. bunlardan biri de latex alerjisi. Latex alerjisinin nedenlerini, belirtilerini ve tedavi yöntemini sizler için uzmanlarından öğrendik. Öncelikle latex nedir ve latex alerjisine sebep olan eşyaları ürünleri bilmemiz gerekiyor. Bir insan latex alerjisi olduğunu nasıl anlar ne zaman doktora görünmeli ve hangi bölüm latex alerjisine bakar sorusu. 

LATEX NEDİR NE DEĞİLDİR

Uzmanı bakın onuyu nasıl açıklıyor. Lateks, Hevea brasiliensis isimli kauçuk ağacının sütlü özsuyudur. Bugün için lastik içerikli bir çok üründe bulunmaktadır.

LATEX ALERJİSİ NEDİR NASIL BELLİ EDER KENDİNİ

Alerjik yapılı kişilerde oluşan bir reaksiyondur. Kişilerin deri veya mukozaları (özellikle göz, burun, akciğerler, ağız, anüs ve vajen) bu madde ile karşılaştığında vücutta histamin gibi bazı kimyasallar açığa çıkar ve çeşitli reaksiyonlara neden olur. Eğer bir kişinin latekse karşı alerjisi varsa diğer lastik ürünlerine de alerjisi olur. Çünkü bu ürünlerin çoğu lateks içerir.

Lateks Alerjisinde Hangi Tür Reaksiyonlar Görülür?

Lateks alerjisi bulguları diğer alerji bulguları gibidir. Hafif vakalarda deriye temas halinde kırmızılık, şişlik ve kaşıntı olur. Daha ağır vakalarda deride çatlamalar oluşur. Ayrıca temas halinde temas yerinde ve/veya tüm vücutta kurdeşen oluşabilir.

Lateksin mukozaya kontağı ile daha ciddi reaksiyonlar oluşabilir. Bu daha çok havayollarına temas ile oluşur. Lateksin hava yolları ile teması genellikle cerrahi eldivenlerdeki pudraya yapışmış lateks parçacıklarının solunması ile olur. Hafif bulgular olarak gözlerde kızarık, kaşıntı ve sulanma, hapşırma, burun akması olur. Daha ağır bulgular olarak, göğüste sıkışma ve nefes almada zorlukla kendini gösteren astım oluşur. Lakteksten yapılmış balonların şişirilmesi ya da patlaması da yüzde ciddi şişmelere neden olabilir. Lateksten yapılan kondomlar (prezervatif) da duyarlı erkek ve kadınlarda kaşınma ve şişlik gibi benzer bulgulara neden olabilir.

Çok daha ciddi olan ve hayatı tehdit eden reaksiyon “anafilaksi” olarak adlandırılır. Bu durumda lateks ile karşılaşan kişide kan basıncı düşmesi, nefes darlığı gelişir. Bu tür reaksiyonlar kadın doğum muayeneleri, doğum, ameliyat, veya diş operasyonları esnasında olabilir.

LATEX ALERJİSİ OLDUĞUMUZU NASIL ANLARIZ

Latekse Karşı Alerjiksem Nasıl Anlarım?

Lateks alerjisi sıklıkla şu iki tip kişide oluşur:

Ailesinde alerji hikayesi olan kişiler,

Lateks ile sık teması olan kişiler.

Lateks ile sık karşılaşan kişiler şunlardır: Sipina bifida veya idrar yolları anormalliği olan çocuklar, çok fazla cerrahi operasyon geçiren erişkinler, Lastik endüstrisinde çalışan kişiler, sağlık çalışanları. Bunun dışında egzeması olanlar, muz, kestane, avokado yediğinde ağızında kaşıntı olanlar, daha önce sebebi bilinmeyen anafilaksi geçiren kişilerde de lateks alerjisi riski vardır. Eğer sizde bu risk faktörleri varsa ve/veya lateks ürünleri kullandığınızda alerjik reaksiyonlarınız oluyorsa latekse karşı alerjiksiniz demektir.

Risk Faktörlerini Taşıyorsam ve/veya Lateks Alerjisi Bulgularım Varsa Ne Yapmalıyım?

Eğer herhangi bir risk faktörü taşıyorsanız veya lateks alerjisi bulgularınız varsa hekiminize baş vurmalısınız. Lateks deri testi ve/veya RAST testi ile lateks alerjisi varlığı doğrulanmalıdır. Alerji tanısı koymada yalnızca deri testi oldukça yeterlidir.

Alerjik Kişilerin Tedavisi:

Hafif alerjik bulgular diğer tüm alerjiler gibi tedavi edilirler. Antihistaminikler, kortizonlar ve/veya bronş genişleticiler lateks alerjisi için en çok kullanılan ilaçlardır. Şu anda lateks alerjisini tamamen iyileştirecek ya da korunma sağlayacak ne bir aşı tedavisi ne de ilaç tedavisi yoktur. Lateks alerjisi olan kişilerin bu maddeye karşı alerjilerinin olduğunu bilmesi çok önemlidir. Eğer bu kişilerde anafilaktik reaksiyon gibi ağır reaksiyon bulguları varsa hemen acil servise baş vurmalıdırlar. Lateks alerjisi oluan kişilere şunlar önerilebilir:

Lateks içeren ürünlerden sakınınız,

Alerjiniz olduğunu belirten bir künye ya da bilezik takınız,

Tüm hekimlerinize diş hekiminize lateks alerjiniz olduğunu belirtiniz,

Yukarıdaki belirtileri şiddetli olarak geçirmiş kişilerin yanında her zaman EpiPen taşıması gereklidir. Epipen kendi kendinize uyluk üst kısmından uygulayabileceğiniz bir enjeksiyondur. Epinerfin içerir. Epinefrin anafilaktik şokta kullanılan en önemli ilaçtır.

Size yapılacak tıbbi bir girişimde kullanılmak üzere yanınızda lateks içermeyen bir eldiven bulundurunuz.

LATEKS ALERJİSİ YAPAN ÜRÜNLER EŞYALAR

Tıbbi Ürünler

Eldivenler

Kan almada kullanılan bantlar

Oksijen maskeleri

Trakea tüpleri

Solunum torbaları

Anestezi tüplerinin parçaları

Cerrahi maske

Şırınga pistonu

İdrar yolları kateterleri

Baryumlu lavmanlar

Lavman malzemeleri

Kolostomi torbaları

Branül ve damar içi tüpler

Enjeksiyon malzemeleri

EKG pedleri

Aort içi balonlar ve kontrol sistemleri

Dişçilikte kullanılan lastik malzemeler

Diğer Ürünler:

Elbiseler (Yağmurluk, iç çamaşırı, naylon çoraplar, tabanlık, ayakkabılar)

Korseler

Balonlar

Lastik oyuncaklar

Emzik

Şişe kapağı

Silgi

Lastik bantlar

Evde kullanılan temizlik eldivenleri

Kauçuk damgalar

Köpüklü lastik ürünler (makyaj süngeri, halı altlığı)

Spor malzemeleri (top, tenis raketlerinin el tutacağı)

Otomobil lastikleri, İç lastik

Aşındırıcı ve boya çıkarıcılar

Yapıştırıcılar

Lastik duvar malzemeleri

Doğum kontrol araçları (Kondom, diafram, süngerler)

Bu listedeki ürünler değişebilir. Lütfen kendinizi korumak için etiketleri okuyunuz

İlginizi Çekebilir

Sahte güneş gözlüğü kör edebilir

Güneş gözlüğü seçimi sağlık için çok önemli. Sahte güneş gözlükleri sizi kör bile edebilir. Güneş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting