Ana Sayfa / İlginç / Madeni 5’liker piyasada

Madeni 5’liker piyasada

Madeni 5 liralar tedavüle çıkıyor.  5 lira bozuk para oldu. Sırada 500 ve 1000 liralık banknotlar var. Resmi Gazete’de, 5 lira değerindeki madeni paraların tedavüle çıkarılmasına ilişkin tebliğ yayımlandı.

Türkiye7De madeni 5 liralar piyasaya çıkıyor, 5 lira bozuk para oldu. 5 TL’lik madeni paralar, Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile birlikte bugün itibarıyla tedavüle çıkarılıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığınca yayımlanan tebliğde, 28/5/1970 tarihli ve 1264 sayılı Madeni Ufaklık ve Hatıra Para Bastırılması Hakkında Kanunun uyarınca, bakanlığa bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce özellikleri belirtilen 5 lira değerindeki madeni paraların basıldığı belirtildi. Kenar özelliği düz tırtıllı olan paraların çapı 28,15 milimetre, kalınlığı 1,70 milimetre, ağırlığı ise 8,25 gram olarak belirlendi. Paraların ön yüz deseni, dış halkada 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi ve bu motifin dış kontörünün tekrarı kullanılarak derinlik kazandırıldı.

Ayrıca, ön yüzde halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldıza, ortada “Türkiye Yüzyılı” logosuna yer verildi. Logonun solunda 5 rakamı, altta “Türk lirası” yazısı ve yazının altında basım yılına yer verildi.

Arka yüz deseninde ise Cumhuriyet’in Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rölyefi ve çevresinde de “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı yer aldı.

Hükümlerini, Hazine ve Maliye Bakanı yürüteceği tebliğ, yayım tarihinde yürürlüğe girdi.

İlginizi Çekebilir

Kuşadası plajlar ücretsiz oldu

Kuşadası plajlar, şemsiye ve şezlonglar ücretsiz hale geldi. Kuşadası’nda plajlar hala açıldı ücretsiz oldu. Kuşadası …

Sınırsız Hosting