Ana Sayfa / Kime Ait / Marc Faber’in dolar tahmini 17 Mayıs
MARC FABER DOKTOR KIYAMET TL DOLAR TAHMİNİ

Marc Faber’in dolar tahmini 17 Mayıs

Marc Faber, dolar-TL tahmini ile yine piyasaları oynattı. Dolar ne olacak ne kadara kadar düşecek ve TL karşısında değer yitirmeye devam edecek mi ünlü yatırımcı Doktor kıyamet ani Marc Faber öngördü. Doktor Kıyamet olarak anılan yatırımcı Marc Faber, Türk Lirasının güçleneceğini öngördü. Dünyaca ünlü yatırımcı Marc Faber, Türk Lirası’nın güçleneceğini ve dolar/TL’nin 3,10 seviyesine geleceğini öngördü.

Parasına para, şanına şan katmak isteyen konuşuyor Doktor Kıyamet gibi. Marc Faber diğer adıyla doktor kıyamet Türk Lirası Dolar tahmini ile yine piyasalarda hareketlenmeye neden oldu. Faber’e göre Doılar TL karşısında düşmeye devam edecek. Dolar mı almalı. satmalı mı diyenlere bu analiz iyi gelecek. Bloomberg’e konuşan Faber, TL tahvil ağırlığını artmayı düşünmediğini de belirtti. Faber, Türkiye’deki banka ve şirketlerin tahvillerine sahip olduğunu, bununla birlikte portföyündeki TL bazlı tahvil miktarını şu aşamada artırmayı düşünmediğini açıkladı.

Hisse senetleri ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Faber, “Merkez bankalarının bastığı paralar ABD hisse senetlerine, tahvillerine, dolara ve gayrimenkullerine girdi. Bu durumun tersine dönmesini bekliyorum” diye konuştu.

DOLAR FİYATLARI AŞAĞI ÇEKİLECEK

Türkiye para piyasaları konusunda oynak bir zemine sahip. Petrol fiyatlarının Ortadoğu’daki siyasi duruma bağlı olacağına dikkat çeken Faber, uzun zamandır fiyatlarla ilgili beklentisinin 40-60 dolar arasında olduğunu söyledi.

Faber altın ve diğer metallerin durumu ile ilgili olarak da yorum yaptı. Merkez bankalarının bastıkları paranın şu ana kadar Apple, Amazon, Google, Tesla ve benzeri hisselere ve Bitcoin gibi sanal kurlara gittiğini belirten Faber henüz değerli metallere bir giriş olmadığını, bu enstrümanlarda kırılma yaşanınca altın ve diğer değerli metallerin parlamasını beklediğini söyledi.

DOLARIN GERİLEMESİ BEKLENİYOR

Trump ile ilgili iddiaların ortaya çıkmasının ardından dolara ilişkin beklentiler de bozulmaya başlamıştı.

Bloomberg sıralamasına göre en iyi ikinci tahminci olan Westpac’in Kıdemli Kur Stratejisti Sean Callow doların, euro, yen ve Kanada doları karşısında ay sonuna kadar yüzde 2 oranında değer kaybedebileceğine dikkat çekti.

Dolarla ilgili beklentisini düşüren son kurumlardan birisi de Goldman Sachs oldu. Şirket, 12 ay içerisinde doların euro karşısında 1,05 seviyesinde olmasını bekliyor. Daha önce kurumun öngörüsü 1,00 seviyesindeydi. Societe Generale de doların bu ayın başında zirveyi gördüğüne dikkat çekerek, bundan sonra düşüş eğiliminde olduğuna vurgu yaptı.

İlginizi Çekebilir

Emekli Kurban sonrası aylık alacak

Kurban Bayramı öncesi emeli alıkları olmayacak. Emekli maaşını Kurban Bayramı sonrası alabilecek. Bu kurbanda emekliye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting