Ana Sayfa / Ekonomi / MB son faiz kararı 14 Temmuz

MB son faiz kararı 14 Temmuz

Merkez Bankası yeni faiz kararı 14 Temmuz 2021. MB faiz için ne dedi hangi uyarıları yaptı. 14 temmuz son Merkez Bankası faiz ve döviz uyarısı. Merkez Bankası, politika faizini yüzde 19’da bırakma kararı aldı. Karar metninde enflasyonda belirgin düşüş sağlanana kadar sıkı para politikasının sürdürüleceği belirtildi. Karar sonrası dolar/TL 8.60’ın üzerinde, Euro/TL ise 10.17’lerde seyrediyor.

MB 14 Temuz faiz kararı ve dolar ve döviz  piyasalarındaki son durum. Para Politikası Kurulu (PPK), Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında bugün toplandı. Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 19’da sabit bıraktı.

Karar metninde, “Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir” denildi.

PPK’nin karar metni şöyle:

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir. Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde aşılamanın hızlanması küresel ekonomide toparlanma sürecini desteklemektedir. Bununla birlikte, aşılama programlarında ilerleme kaydeden ekonomiler kısıtlamaları hafifleterek iktisadi faaliyette daha güçlü bir performans sergilemektedir.

Küresel talepteki hızlı toparlanma, emtia fiyatlarındaki artış eğilimi, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır.

Yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. İkinci çeyrekte, salgın kısıtlamalarına ve finansal koşullardaki sıkılaşmaya bağlı olarak iç talep bir miktar ivme kaybederken, dış talep gücünü korumaktadır. Aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanması salgından olumsuz etkilenen hizmetler ve turizm sektörlerinin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır.

Ticari krediler ılımlı bir seyir izlemektedir. Son dönemde açılma ve ertelenmiş talebe bağlı olarak artış gösteren bireysel kredi kullanımında ise, alınan makroihtiyati tedbirlerin etkileri izlenecektir. Olumlu dış talep koşulları ve uygulanmakta olan sıkı para politikası cari işlemler dengesini pozitif etkilemektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimi ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasıyla yılın geri kalanında cari işlemler hesabının fazla vermesi beklenmektedir.

Son dönemde ithalat fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışların yanı sıra, talep koşulları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları, açılmanın etkisiyle yaz aylarında enflasyonda görülebilecek oynaklıklar ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir.

‘SIKI DURUŞ’ VURGUSU
Diğer taraftan, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri gözlenmektedir. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır. Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.”

DOLAR VE EURO’DAN İLK TEPKİ
Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından dolar/TL, 8.60’ın üzerinde işlem görüyor. Euro/TL ise 10.17’lerde seyrediyor. Dün 92.8 seviyelerine çıkan dolar endeksi yüzde 0.2 azalışla 92.6 seviyesinde seyrediyor. Euro/dolar paritesi ise 1.1772 ile 5 Nisan’dan bu yana en düşük seviyesini görse de 1.1795 seviyesine çıktı.

EKONOMİSTLERİN BEKLENTİSİ NE YÖNDEYDİ?
Bloomberg HT anketine katılan 21 kurumun medyan beklentisi TCMB’nin Temmuz toplantısında herhangi bir değişikliğe gitmeyerek politika faizini yüzde 19 seviyesinde sabit bırakacağı yönündeydi. Ankete katılan kurumlar TCMB’den gelecek bir sonraki adımın faiz indirimi yönünde olacağı beklentisini paylaşırken, 1 kurum Ağustos, 6 kurum Ekim, 5 kurum Kasım, 2 kurum Aralık, 1 kurum Ocak 2022 ve 1 kurum da Mart 2022’de TCMB’nin ilk faiz indirimini yapacağını öngörmüştü.

İlginizi Çekebilir

Sigaralara 10 lira zam mı?

Seçim sonrası sigaralara 10 lira zam gelecek iddiası. Yeni zam sonrası yeni sigara fiyatları tiryakileri …

Sınırsız Hosting