Ana Sayfa / Gündem / Mescid-i Aksa önemi, özeliliği

Mescid-i Aksa önemi, özeliliği

Mescid-i Aksa tam olarak Kudüs’ün neresinde, özelliği ne, önemi ne? İsrail neden Mescid-i Aksa’yı yıkmak istiyor. Mescid-i Aksa ile ilgili ayetler neler ve İsrailoğullarını ne bekliyor? İslam alemi için kutsal kabul edilen yerlerden biri olan Mescid-i Aksa Müslümanlar için büyük önem taşıyor. Peki, tam olarak Mescid-i Aksa’nın önemi nedir ve nerede yer alıyor? İslam dünyası için önemli bir bölge olan Kudüs nerede?

Mescid-i Aksa’nın önemi, özelilği ve İsrail neden Mescid-i Aksa’yı hedef alıyor amaç ne? İsrailoğllurarı nasıl helak olacak onları bekleyen son ne? Dünyadaki tüm Müslümanlar için oldukça önemli olan Mescid-i Aksa İslam dünyasının önemli eserleri arasında bulunuyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kudüs’ün içerisinde bulunan ibadethane bulunduğu bölge nedeniyle de defalarca gündem olmuştu.

MESCİD-İ AKSA NEREDE, ÖNEMİ NEDİR?

Mescid-i Müslümanlarca kutsal kabul edilen ve Müslümanların ilk kıblesi olan mescid olarak bilinir. Kudüs’ün doğusundaki Eski Şehir bölgesinde Tapınaklar tepesi (Morya) olarak bilinen alanda bulunur: Bu alanın yüzölçümü yaklaşık 144 dönüm olup, Kubbet-üs-Sahra, Kıble Mescidi ve sayısı iki yüze ulaşan birçok esere sahiplik eder. Kubbet-üs-Sahra’nın üzerine kurulduğu kaya bu tepenin en yüksek noktası olarak kabul edilir.

KUDÜS NERESİ, HANGİ ÜLKEDE?

Kudüs şehri, tarih boyunca birçok medeniyetin kontrolü altında yer aldı. Mısır Krallığı, İsrail-Yehuda Krallıkları, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Sasaniler, Emeviler, Fatimiler, Kudüs Krallığı, Eyyubiler, Moğollar, Memlüklüler, Osmanlı İmparatorluğu, Britanya İmparatorluğu ve İsrail gibi birçok devletin eline geçen Kudüs şehri, coğrafi konum olarak da dikkat çekmektedir.
İsrail ve Filistin’in tam ortasında yer alan Kudüs şehri, içinde bulundurduğu kutsal mekanlarla da oldukça önemli bir şehirdir. Mescid-i Aksa, Ağlama Duvarı, Kubbet-Us-Sahra gibi dini açıdan büyük önemi olan yapılara ev sahipliği yapan Kudüs’te günümüzde 800 bin civarı nüfusun olduğu bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir

Temel Karamollaoğlu siyaseti bırakıyor

Temel Karamollaoğlu Saadet Partisi liderliğini bırakıyor. Temel Karamollaoğlu emekliye ayrılıyor. Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun …

Sınırsız Hosting