Ana Sayfa / Kime Ait / Navlun fiyatı dış ticareti vuruyor

Navlun fiyatı dış ticareti vuruyor

Navlun fiyatlarındaki artış Türk dış ticaretini vurmaya devam ediyor. peki Navlun nedir, navlun ücreti nasıl nereye ödenir. TİM Sektörler Konseyi Maden Sektörü Başkanı Rüstem Çetinkaya, “Navlun fiyatlarındaki fahiş artışlar, birçok satılmış hazır malzemenin tahsilatını ve sevkiyatını frenliyor” dedi.

Navlun fiyatları son durum ve Türk dış ticaretinde navlun krizi. Navlun fiyatları nasıl belerleniyor navlun nedir sorularının yanıtı. Türkiye maden sektörü pandemi yılının yaralarını sarmaya başladı. Üretim ve istihdam odaklı çalışan sektörün ihracatı bu yılın ilk dört ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40,2 oranında artarak 1 milyar 772 milyon 904 bin dolar olarak hesaplandı. Metalik madenler ihracatı ocak-nisan döneminde bir yıl öncesinin aynı dönemine göre ciddi sıçrama kaydederek yüzde 63 artışla 630 milyon 351 bin dolara ulaştı. Ferro alyaj grubu ihracatı yüzde 61 artışla 167 milyon dolar olarak hesaplanırken, doğal taş ihracatı ocak-nisan döneminde bir yıl öncesine göre yüzde 26 oranında arttı ve 620 milyon dolara ulaştı. Endüstriyel mineraller grubu ihracatı da yüzde 25 artışla 354 milyon dolar olarak hesaplandı.

“2020’NİN YARALARINI SARMAYA BAŞLASAK DA NAVLUN FİYATLARI CİDDİ ENGEL TEŞKİL EDİYOR”

Sektörün ocak-nisan performansını değerlendiren TİM Sektörler Konseyi Maden Sektörü Başkanı Rüstem Çetinkaya şu ifadeleri kullandı: “Gelen veriler, sektörümüzün 2020’nin yaralarını hızla sarmaya başladığını gösteriyor. Bu ivme ile ihracatta 2019 rakamlarını da geçerek kolektif bir başarıya imza atmak istiyoruz. Metalik madenlerde birim fiyatları özelindeki artış ihracat rakamlarımıza da olumlu yansıyor. Diğer yandan ülkemizin hem toplam ihracatının hem de sektör ihracatımızın önünde ciddi engeller teşkil eden sorunlarımız da yok değil. Navlun fiyatlarındaki fahiş artışlar, birçok satılmış hazır malzemenin tahsilatını ve sevkiyatını frenliyor. Doğal taş tarafında büyük pazarlarımızdan biri olan Hindistan’da vaka sayıları zirve yapmış durumda. Söz konusu durum ikinci çeyrek itibariyle yavaşlamaya neden olabilir. İşlenmiş doğal taş özelinde en büyük ihracat pazarlarımızdan biri olan Suudi Arabistan’la ilgili belirsizlik ortamı da üreticilerimizin önünü görememesine neden oluyor.”

NAVLUN NEDİR, NAVLUN KİMLERİ İLGİLENDİRİYOR VE NAVLUN ÖDEMELERİ

Navlun ; Sözlük anlamı “dıs ticarette bir yerden baska bir yere ulastırmak için gemiye alınan esyanın bütünü ve tasıyıcı tarafından, gemisinde tasınacak yük için istenen ücret” olarak tanımlanır. Ancak zamanla beraber gümrükleme sektöründe “navlun” kelimesi salt deniz yoluyla yapılan tasımacılık için değil, dıs ticaret islemlerinde herhangi bir ulasım yolu ile (deniz yolu, kara yolu, hava yolu ve demir yolu) yapılan tasıma hizmetine ve tasıma hizmeti karsılığında ödenen bedele verilen genel isim olmustur.

Detaylı Açıklama…

Navlun ; Deniz hukukunda tasıyanın belirli bir ücret karsılığında, gemisini kısmen ya da tamamen tasıtana tahsis ederek ya da tahsis etmeksizin bir yükü deniz yoluyla tasımayı yüklendiği sözlesmedir.

Tasıyan, gemisinin tamamını ya da bir bölümünü tasıtana tahsis edebilir veya parça mal olan belirli bir esyayı denizde tasımayı yüklenebilir. Navlun sözlesmesi su hususları içerir:

 • Tasıyan tarafından yapılan bir tasıma taahhüdü;
 • Gemiyle tasımaya elverisli bir malın varlığı;
 • Tasımanın denizde yapılması;
 • Tasımanın gemi niteliğinde bir araç ile yapılması;
 • Tasımanın ücretli olması.

Navlun sözlesmesi sekle tâbi değildir; ancak uygulamada genellikle konsimento düzenlenir.

Bir navlun sözlesmesinde tasıtan olan kimse, bu sözlesmeye dayanarak ikinci bir sözlesmede tasıyan sıfatını alabilir. Bu halde bir alt tasıma sözlesmesi vardır. Navlun sözlesmelerinin bir türü de, karma navlun sözlesmeleridir. Bu durumda tasıyan, yükü kara, nehir ve deniz yoluyla tasımayı taahhüt eder.

Navlun sözlesmesinden tasıyan ve tasıtan yönünden bazı hak ve borçlar doğar. Tasıyanın baslıca borçları, yükü tasıyacak gemiyi, yüklemeye hazır, sefere ve denize elverisli olarak yükleme limanında bulundurmaktır. Tasıyanın, navlun sözlesmesinden doğan en önemli hakkı ise bir ücret, yani navlun almaktır. Navlun, aksine bir hüküm olmadıkça para ile ödenir. Taraflar, navlun miktarını saptamakta serbesttir. Ancak, bugün navlun genellikle uluslararası sözlesmeler ile saptanmıs olduğu için, taraflar çoğunlukla bunlara bağlı kalmaktadır. Navlunu ödeme borcu, kural olarak tasıtandadır. Ancak, eğer bir konsimento düzenlenmis ve bundan navlunu ödeyecek olanın, malı alan kisi olacağı anlasılıyorsa, navlunu ödeme borcu konsimentoya göre, yükü alacak olan kisiye geçer. Navlun alacağı, muaccel olmasından itibaren bir yıl içinde zamanasımına uğrar.

Tasıyanın, navlun alacağı için, astarya ve sürastarya ücretlerinde de olduğu gibi, yük üzerinde hapis hakkı vardır. Navlun sözlesmesi,

 • Pismanlık navlunun ödenmesiyle hiçbir sebep gösterilmeden;
 • Gemiye devlet ya da yabancı bir devletin el koyması halinde;
 • Tasınacak mallar üzerinde ithal ya da ihraç yasağı konması halinde;
 • Yükleme ya da varma limanının ablukaya alındığı hallerde;
 • Savas halinde;
 • İmkânsızlık halinde sona erer.

İlginizi Çekebilir

Servet Yardımcı neci, nereli ve kim?

Servet Yardımcı aslen nereli, yaşı, eğitimi ve kimdir bilgileri. TFF Başkan adayları kimler, hangi isimler …

Sınırsız Hosting