Ana Sayfa / Manşet / Oğuz Güven hapis cezası aldı 21 Kasım

Oğuz Güven hapis cezası aldı 21 Kasım

Oğuz Güven’e verilen hapis cezası. 21 Kasım Oğuz Güven mahkemesi ve sonucu.Cumhuriyet Gazetesi İnternet Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davada 3 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Oğuz Güven 3 yıl 1 ay hapis cezası aldı terör suçundan. 21 Kasım Oğuz Güven davası sonucu. Cumhuriyet Gazetesi İnternet Sitesi Yayın Yönetmeni Oğuz Güven’e 3 yıl 1 ay hapis cezası verildi. İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Oğuz Güven ve avukatı katıldı.

Duruşmada esas hakkında savunma yapan sanık Güven, gazeteci olarak görevinin haber yapmak olduğunu belirterek, tüm suçunun sehven yazılan bir kelime olduğunu savundu.

Sanık Güven, savunmasın sonunda beraatini talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Güven’in “terör örgütünün yayınlarını ve açıklamalarını yayınlamak” suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Cezayı artırımda bulunarak 1 yıl 5 ay 15 güne çıkartan heyet, Güven’in duruşmadaki hal ve davranışlarını göz önünde bulundurarak cezasını 1 yıl 2 ay 17 gün hapse indirdi.

Sanık Oğuz Güven’e, “FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan ise 1 yıl 6 ay hapis cezası veren mahkeme, bu cezayı da yarı oranda artırarak 1 yıl 15 aya çıkarttı. Mahkeme, Güven’in duruşmadaki hal ve davranışlarını göz önünde bulundurarak bu cezayı 1 yıl 10 ay 15 güne indirdi.
Böylece sanık Güven “terör örgütünün yayınlarını ve açıklamalarını yayınlamak” ve “terör örgütü propagandasını yapmak” suçlarından 3 yıl 1 ay 2 gün hapis cezasına çarptırıldı.
10 YIL 6 AYA KADAR HAPİS İSTEMİ
Oğuz Güven hakkında Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in hayatını kaybettiği trafik kazasına ilişkin sosyal medyadan yapılan “Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti” paylaşımı ile ilgili soruşturma başlatılmıştı.
12 Mayıs’ta gözaltına alınan Güven’in “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklanmasına karar
verilmiş, 14 Haziran’da ise tahliye edilmişti.

Tutuksuz yargılanan Güven için 10 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyordu.

İlginizi Çekebilir

Ahmet Ali Erol öldü

Manavgat AKP’yi yasa boğan ölüm, Ahmet Ali Erol öldü. AKP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Ali …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting