Ana Sayfa / Yaşam / Recep Sert’e Ahbap desteği

Recep Sert’e Ahbap desteği

Haluk Levent’in Ahbap’ı Recep sert’i hapisten kurtardı borcunu ödeyerek. Ahbap platformu Recep Sert’in borcunu ödedi ve Recep Sert cezaevinden çıktı. Bursa’nınh İnegöl ilçesinde, bin 500 liralık beyaz eşya taksitini ödemediği için dün tutuklanan, yaklaşık 4 yıl önce yüz ve çene nakli yapılan Recep Sert, tüm borcu olan 6 bin liranın, rock şarkıcısı Haluk Levent öncülüğünde kurulan Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP) şubesi aracılığıyla ödenmesiyle serbest bırakıldı. Haluk Levent, bu gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurdu.

Ahbap platformu yüz nakli olan Recep Sert’i hapisten kurtardı. Haluk Levent’in kurduğu Ahbap platformu mağdurların yanında iyi işler yapmaya devam ediyor. İnegöl’de temizlemeye çalıştığı tüfeğin ateş almasıyla yüzü tanınmayacak hale gelen Recep Sert’e, 18 Temmuz 2013 tarihinde, Antalya’daki Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından yüz nakli yapıldı. Beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Kucza’nın (43) yüz ve çenesi, Sert’e, başarılı bir operasyonla nakledildi. Türkiye’de yüz naklinde 5’inci, çene naklinde ise ilk olan Recep Sert, Akdeniz Üniversitesi’nde uzun süre tedavisi sırasında, bu hastanede çalışıp böbrek nakli olan ablasına refakat eden Esma Akyurt ile tanıştı. Sert ile Akyurt arasındaki arkadaşlık kısa sürede aşka dönüşünce, hastaneden taburcu edilen Recep Sert, Esma Akyurt ile 21 Aralık 2014 tarihinde İnegöl’de evlendi. Çiftin ’Hira Emine’ adını verdikleri bir kızları dünyaya geldi. Recep Sert, taşeron firma üzerinden çalıştığı İnegöl Belediyesi’nden disiplinsiz davranışları nedeniyle çıkarılınca ilçede eşinin adını verdiği Esma Waffle Kafe’yi açtı.

Recep Sert, iddiaya göre, kafeteryasına aldığı beyaz eşyaların 500’er liralık ilk 3 taksitini ödemeyince, Bursa 10’uncu İcra Dairesi’nin talimatı ile İnegöl İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince ’Taahhüdü ihlal’ suçundan dün gözaltına alındı, daha sonra da tutuklandı.

Bursa Açık Cezaevi’ne konulan Sert rahatsızlanınca, ambulansla Bursa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Göğüs Hastalıkları servisinde tedaviye alınan Recep Sert’e zatürre tanısı konuldu.

’AHBAP’ DESTEK OLDU

Borcunu ödememesi durumunda 30 gün cezaevinde kalacağı belirtilen Recep Sert’e, rock şarkıcısı Haluk Levent öncülüğünde kurulan AHBAP Bursa şubesinden destek geldi. Haluk Levent, tutuklama haberini öğrenince, Esma Sert’i arayıp bilgi aldı ve Recep Sert’in tüm borçlarını dernek aracılığıyla ödedi. Borçlarının ödenmesiyle hakkındaki tutukluluk kararı kaldırılan Sert’in hastanedeki tedavisinin sürdüğü öğrenildi.
Haluk Levent, AHBAP Bursa şubesinin attığı ‘Recep abimizin kalan 6 bin liralık borcu da ödenmiştir. Artık hapis yatmayacak’ yazılı tweeti, alıntılayarak ’geçmiş olsun’ mesajıyla takipçileriyle paylaştı.

ÖDEYEMECEKCEKSENİZ TAAHHÜTTE BULUNMAYIN

Avukat Fırat Epözdemir konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede ‘Toplumda Taahhüdü ihlal suçu’ olarak bilinen ve İcra İflas Kanunu’nun 340. maddesinde ‘Borçlunun ödeme şartını ihlal halinde ceza’ başlığıyla tanımlanan suç türünde, borçlunun aleyhine başlatılmış ve kesinleşmiş bir icra takibinde, alacaklının veya vekilinin muvafakati ile icra dairesinde kararlaştırılan ve borcun tüm fer’ileriyle birlikte hesaplanarak açıkça gösterilen miktarı ödemeyi taahhüt edip, bu taahhüdü yerine getirmeyen borçlunun, alacaklı tarafın şikayeti üzerine 3 aya kadar tazyik hapsine karar verilir.

Bize göre, İcra İflas Kanunu’nun 340. maddesi, Anayasa’nın 38/7. maddesinde tanımlanan ‘Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz’ hükmüne aykırı olmakla birlikte, Anayasa Mahkemesi tarafından verilmiş bir iptal davası olmadığından, bu hükmün yürürlüğü devam etmektedir. Dolaysıyla, kişilerin dikkat etmesi gereken husus şudur ki; ödeyemeyecekleri borçlarla ilgili olarak taahhütte bulunmasınlar. Zira, ödeyemeyecekleri borçlarla ilgili olarak taahhütte bulunanlar, taahhüt ettikleri zamanda borcu ödeyemez iseler, alacaklı tarafın şikayeti üzerine 3 aya kadar tazyik hapsiyle karşı karşıya kalabilirler.” dedi.

İlginizi Çekebilir

Üsküdar öldürülen 3 kişinin isimleri

Üsküdar pastane çatışma öldürülen 3 kişinin isimleri ve yaralıların kimlikleri. İstanbul Üsküdar’da bir pastanede barışmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting