Ana Sayfa / Manşet / Reina’ya saldıran örgüt DEAŞ, üstlendiler

Reina’ya saldıran örgüt DEAŞ, üstlendiler

Ortaköy’deki 1 Ocak gece kulübü saldırısını IŞİD (DEAŞ) üstlendi. Yılbaşı gecesi İstanbul’da gece kulübüne yönelik terör saldırısını yapan örgütün IŞİD olduğu belirlendi. Ortaköy’deki Reina gece kulübünde yılbaşı gecesi gerçekleşen saldırıda 39 kişi ölmüş, 65 kişi de yaralanmıştı. Reina’da yaşanan terör saldırısının detayları ortaya çıkıyor. 39 kişinin öldüğü ve 65 kişinin yaralandığı saldırıda terörist, dakikalar içinde 4 şarjör değiştirip 120 mermi sıktı, yere düşenlerin başına ateş etti. Karşı kıyıdan çekilen bir görüntüye göre 45 saniye boyunca silah sesleri hiç kesilmiyor. Çok sayıda kişi denize atlayıp kurtulurken terörist üstündeki montu çıkarıp kayıplara karıştı. Reuters ise Reina’daki terör saldırısını terör örgütü DEAŞ’ın üstlendiğini duyurdu.

Türkiye 2017 yılbaşı günü kanlı bir terör saldırısına uğramış ve Reina isimli ünlü gece kulübü basılmış ve 39 kişi öldürülmüştü. 2017’nin ilk terör saldırısı olarak gerçekleşen bu terör eylemini IŞİD yani DEAŞ üstlendi. Reina’da yaşanan terör saldırısı, yılbaşı gecesi İstanbul’da kanlı yüzünü gösterdi. Ortaköy’deki gece kulübü Reina’ya taksiyle gelen terörist, bagajdan aldığı Kalaşnikof tüfekle çevreye rastgele ateş açarak kapıya yaklaştı. İlk olarak kapıda 21 yaşındaki polis memuru Burak Yıldız’ı vuran teröristin ikinci kurbanı, polis memuruyla sohbet eden, bir turizm şirketinin şoförü Ayhan Arık oldu.
ÖNCE REİNA’IN ÜST KATINA ÇIKMIŞ

Bu cinayetlerin ardından içeri giren terörist önce Reina’nın üst katına çıktı. Burada alt katta eğlenenlerin üzerine ateş açtıktan sonra zemin kata inerek yakın mesafeden ateş açmayı sürdürdü. Polisin verdiği bilgiye göre içinde 30’ar mermi bulunan 4 şarjör değiştirdi. Reina’da yeni yılın gelişini kutlarken kendilerini terör saldırısının kucağında bulanların bir kısmı, canlarını kurtarmak için Boğaz’a atladılar.

ALTINDAKİ FARKLI KIYAFETLE KAÇMIŞ

Terörist, büyük bir soğukkanlılıkla yerde yatan bazı yaralıların başlarına ateş etti, daha sonra üzerindeki montu çıkarıp, altındaki farklı bir kıyafetle Reina’dan ayrılıp izini kaybettirdi.
YERE DÜŞENLERİN KAFASINA ATEŞ ETTİ

Reina katliamından 15 dakika önce yaklaşık 200 metre mesafede, Ortaköy Meydanı’nda Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği yılbaşı kutlamaları vardı. Polisler de kutlamalar nedeniyle Ortaköy’ün giriş ve çıkışlarında geniş güvenlik önlemi almıştı. Gece kulübündeki katliamın ardından yüzlerce polis olay yerine gitti. Ortaköy’ün giriş ve çıkışları kapatıldı. Olay yerine gelen onlarca ambulans Reina’dan yaralıları taşıdı.

Bacağından yaralanan bir turist ambulansla bindirildiği esnada “Elinde uzun namlulu silah vardı. Herkesin üzerine ateş ediyordu. Yere düşenlerin kafasına ateş ediyordu. İzdiham oldu” dedi. Yürüyerek ambulansların bulunduğu noktaya gelen iki genç kız ise şoka girmişti. Yaralıların hastaneye sevk edilmesinin ardından olay yeri inceleme ekipleri Reina’da inceleme başlattı. Gece kulübü önünde bulunan bir ticari taksi ise çekiciye yüklenerek incelenmek üzere polis merkezine götürüldü. Polis ekipleri saldırıyı gerçekleştiren kişinin bu taksi ile eğlence mekanına gelmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.
45 SANİYE SİLAH SESLERİ HİÇ KESİLMEMİŞ!

Saldırıyla ilgili ilk görüntü kaydı, teröristin güvenlik kamerasına takıldığı saat 01.20.50’de. Teröristle ilgili ikinci güvenlik kamerası kaydı ise 01.23.00’de çekilmiş. Bu görüntülerde Reina’nın içinde hayat belirtisi yok. Ayakta kimse görünmüyor. Masalar dağınık. O görüntüde terörist, sakin bir şekilde üzerindeki montu çıkarıyor. Reina’da saldırı anına ilişkin bir başka görüntü de Boğaz’ın karşı kıyısından Beylerbeyi’nden çekilmış. Kayıtta 45 saniye boyunca silah sesleri hiç kesilmiyor. Kamera görüntüleri, saldırının birkaç dakikayla ifade edilecek şekilde, çok kısa süre içinde başlayıp bittiğini gösteriyor. Polisin verdiği bilgiye göre ise saldırı 15-20 dakika sürdü.

OĞLUM 10 YILDIR ORADA GARSONDU

Saldırının duyulmasının ardından Reina’da çalışanların ve eğlenmeye gelenlerin yakınları Ortaköy’e akın etti. Polisin yolu kapatması nedeniyle aile yakınları olay yerine gidemedi. Bazıları polisle tartıştı. Sinir krizi geçiren Fatma Geyik “Benim yeğenim koruma olarak çalışıyordu. Olayda yara almamış. Ancak arkadaşlarının çoğu ölmüş. Hepsini tanıyordum. Oranın çalışanları evimize gelip giden insanlardı” dedi.

İlginizi Çekebilir

Fenerbahçe kombine kart iptali

Fenerli kombine kart dahiplerine şok. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç söylediğini yaptı! 601 kombine kartı iptal. …

One comment

 1. Hamdi YALÇIN

  ONLAR ASLA AMAÇLARINA ULAŞAMAYACAKLAR!

  İstanbul’da bir gece kulübüne yapılan terörist saldırı, Türk halkına ve ülkemize karşı yapılmıştır.Bu saldırının ferdi ve basit bir olay olarak gösterilmesi asla mümkün değildir. 2017 yılında ülkemizde ve tüm dünyaya barış ve huzur ikliminin hakim olmasını canı gönülden istenildiği yeni yılbaşı gecesinde hainler, caniler dış güçlerin maşa ve oyuncakları, teröristler saldırıyı gerçekleştirmişlerdir. Tablo 39 kişi hayatını kaybetti ve 65 kişi yaralandı.Hayatını kaybedenlerin sayısının artmasından endişe duyuluyor. Bu canlara kasteden; öldüren ve yaralayan teröristlere insan demeye dilim varmıyor.Yaralılara acil şifalar dilerken, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum.

  Türkiye Cumhuriyeti Devletinin başka ülkelerin topraklarında asla gözü yoktur. Yakın komşularımız Suriye ve Irak’ta da her zaman toprak bütünlüğünü savunan Türkiye’nin bu niyetini boşa çıkarmak ve o bölgeleri de küçük küçük parçalara ayırarak yutmayı amaçlayanlar var. Ülkemiz yöneticileri basiretli ileri görüşlü davranışları ile Suriye’ye gönderilen askerlerimiz o bölgede terörist gruplarla amansızca savaşırken ve onlara göz açtırmayı düşünmezken yine bize dost gözüken ancak bizimle hareket etmeyen dış güçler sinsi bir plan ve program uyguluyor ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini yıpratmak, halk nezdinde itibarsızlaştırma ve acz içerisinde bırakmayı amaçlıyorlar. Bu teröristleri bir saat gibi kurup, ülkemizde masum halkın üzerine gönderenler, canlı bomba yapan, Türkiye’de barış ve huzur istemeyen dış güçler yine oyunlarından birini sahneye koymuşlardır.

  Ülkemizde kaos çıkararak milletimizin huzur ve can güvenliğini yok etmek için onlar ne kadar çok çaba harcarsa harcasınlar, aksine Türk halkı daha çok birbirine kenetlendiği, saflarını daha çok sıklaştırdığı bir ve bütün olduğu sürece o şer güçlerin maşaları-oyuncakları teröristlerin kökü kazınacak ve yok edilecektir. Onlara her türlü eğitim ve lojistik destek veren bazı küresel güçler ise çılgına dönecek ve asla amaçlarına ulaşamayacaklardır.

  Başka Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan ve İçişleri Bakanı olmak üzere diğer tüm yöneticilerimizin teröre karşı çok kararlı bir şekilde mücadele ettiklerini ve asla umutsuz olmadıklarını ve aziz milletimizin de bu mücadeleye çok ciddi bir şekilde destek verdiklerini görmekten dolayı son derece umutluyum ve mutluyum.

  15 Temmuz’da vatan ve millet düşmanları ve dış güçlerin oyuncakları bölücü vatan hainlerinin ülkemizde ortaya koydukları başarısız darbe girişimlerine karşı nasıl ki Türk Halkı ve Siyasi Partilerimiz birbirlerine kenetlenmişlerse; aynı aşk ve inançla terör örgütleri ve teröristlere karşı yine bir ve beraber olmalarından Türk Halkı son derece mutlu olacaktır. Aziz milletim tüm siyasi partilerden ve onların Liderlerinden bunu bekliyor, bunu istiyor.

  İstanbul’da meydana gelen terör saldırısıyla masum insanların hayatlarına son verilmiştir. Dünya’da ve bölgesinde güçlenen Türkiye Cumhuriyeti Devleti: “artık benim de konuşmaya, dünyada yapılan haksızlıklara ve zulme karşı dur demeye ve haykırmaya hakkım var” diyen yöneticilerimize karşı dış küresel güçler: ” Türkiye, hayır senin hiçbir tercih ve hakkın yok” denilmek isteniyor. Devletimizin ülkemizde yaptığı mega yatırımlar istenmiyor, ülkemizde barış ve huzur istenmiyor. Bu dış küresel güçler devletimizin Suriye’de büyük bir gayretle ortaya koyduğu ateşkes sağlanmasını dahi istemiyor, bölgede barış ve huzur umutlarını söndürmeye ve yok etmeyi amaçlıyor. Bu hain güçler yeni yılın ilk gününde Türkiye’nin yatırım yapılabilir bir ülke olmadığını, Ekonominin işlemez bir hale getirilmesini, can ve mal güvenliğinin olmadığı ve Turizm yapılamaz bir ülke olduğu algısını yaymaya çalışıyor.Hedeflerine ulaşabilmek için terörist örgütleri ülkemize üzerine saldırtıyorlar. Masum insanların canlarını almayı hedeflerine ulaşmanın bir aracı sayıyorlar.

  Teröristlerin ağa babaları, destekçileri ve dış güçler ne düşünürse düşünsünler; asla amaçlarına ulaşamayacak ve tüm terörist örgütler yok edilecektir.

  Yeter ki büyük bir ihlas ve kararlılıkla mücadele eden yöneticilerimiz ve aziz milletimiz bir ve beraber olsun, Yeter ki bu aziz milletim Türk Silahlı Kuvvetlerine, Güvenlik Güçlerine ve Mehmetçiklerimize olan destek, inanç ve güvenini muhafaza etsin. İşte o zaman halkımız mutlu bir zafere daha imza atmış olacak. İşte o zaman ülkemiz barış ve huzur içerisinde ve muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmaya emin adımlarla ilerleyecektir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.