Ana Sayfa / Yaşam / Serbest rota uçuşu
LİBYA UÇAĞI KAÇIRILDI MALTA'YA 23 ARALIK

Serbest rota uçuşu

Türkiye’de serbest rota uçuşu 2019 yılında başlıyor. Serbest rota uçuşu uçakların daha kısa sürede varış noktalarına ulaşmalarını sağlayacak. Türkiye’de belli bölgeler askeri hava rotası olduğu için uçaklar belli bir noktayı dolaşmak zorunda kalıyordu. Türk hava sahasının daha etkin kullanılması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında, askeri kullanıma tahsis edilen hava sahalarının belirli şartlarda sivil uçuşlarda da kullanılmasını öngören “serbest rota” uygulamasına 2019 yılı sonunda geçileceği belirtildi.

Uçaklar için serbest rota uçuşu başlayacak Türkiye’de 2019 yılında. Türk hava sahasının daha etkin kullanılması amacıyla yürütülen yeniden yapılandırma çalışmaları devam ediyor. Türk hava sahasının yeniden düzenlenmesine yönelik yürütülen çalışmalarla kapsamında, askeri kullanıma tahsis edilen hava sahalarının belirli şartlarda sivil uçuşlarda da kullanılmasının 10 ile 15 dakikalık zaman tasarrufu sağlayacağı bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapana Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, bu uygulamayla havayolu şirketlerinin yakıttan ve zamandan tasarruf sağlayacağına dikkat çekti. Ocak, bu kapsamda İstanbul ile İzmir, Bodrum, Dalaman, Antalya, Gaziantep ve Hatay arasında 8 adet direk rotanın hizmete girdiğini açıkladı.

SERBEST ROTA UYGULAMASI 2019 SONUNDA
DHMİ Genel Müdürü Ocak, yaklaşık 1 milyon kilometre karelik Türkiye hava sahasında yapılacak sivil uçuşlarda, uçuş mesafelerini kısaltarak havayolu şirketlerine ekonomik katkı sağlayacak serbest rota uygulamasının 2019 yılı sonunda geçileceğini belirtti.
Uçuş sürelerinin önemli ölçüde kısalması ile ekonomik açıdan önemli katkı sağlayacak olan uygulama 29 bin feet (9 bin 514 metre) yükseklikde seyir halindeki hava araçları için geçerli olacak.

Hava sahası kapasitemiz artıyor, ’capan’ çalışması tamamlandı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), hava sahası kapasitesinin artırılması amacıyla Eurocontrol ile ortaklaşa yürütülen “Kapasite Analiz ve Geliştirme (CAPAN)” çalışmaları tamamlandı. Çalışma sonuçlarına göre yapılacak düzenlemelerle kapasite artışı ve iş yükünün dengeli dağılımı sağlanarak hizmet kalitesinin artırılması sağlanacak.

İlginizi Çekebilir

Üsküdar öldürülen 3 kişinin isimleri

Üsküdar pastane çatışma öldürülen 3 kişinin isimleri ve yaralıların kimlikleri. İstanbul Üsküdar’da bir pastanede barışmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting