Ana Sayfa / Gündem / Seyahat yasağı 5 ile geliyor

Seyahat yasağı 5 ile geliyor

Seyahat yasağı beklenen 5 il ve bölgeleri. hangi illere yeni seyahat yasağı gelecek? İstanbul’a en çok korona vakası 5 Karadeniz ilinden geldi o illere seyahat yasağı gündemde. Türkiye’de 5 il tam kapanmaya geçebilir yeni kısıtlamalar yolda. Hafta içi, hafta sonu şehirler arası seyahat yasağı ile ilgili son gelişmeler takip ediliyor. Haftalık açıklanan vaka sayılarında çok yüksek riskli iller grubunda yer alan Karadeniz Bölgesi’ndeki iller için seyahat yasağı gündemde. Peki, Karadeniz’e seyahat yasağı mı geliyor? İşte konuyla ilgili detaylar..

Seyahat yasağı 5 l için geri geliyor işte o iller. Hangi iller seyahat kısıtlamasına tabi olacak özellikleri ve son korona vaka sayıları. Trabzon ve Ordu gibi 5 Karadeniz ile tam kapanma ve tam yasaklarla karşı karşıya. 1 Mart’ta alınan normalleşme kararları ile beraber şehirler arası seyahat yasağı da netlik kazandı. Ancak Karadeniz bölgesindeki illerde artan vaka oranları sonrasında seyahat kısıtlaması gündeme geldi. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre, sokağa çıkma yasağı devam edecek illerde seyahat kısıtlamaları da devam edecek. Öte yandan yüksek ya da çok yüksek risk grubundaki illerde 65 yaş ve üzeri vatandaşların ile 20 yaş altının şehirlerarası seyahatleri izin ile gerçekleşecek. Peki, Karadeniz’e seyahat yasağı mı geliyor?
Seyahat yasağıyla ilgili ne karar alındı?

Yerinde karar döneminin başlamasının ardından seyahat yasağının durumu da belli oldu. Özel araçla Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu yasağının düşük ve orta riskli olan toplam 42 kentte tamamen kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli şehirlerde ise sadece pazar günü devam edeceğini duyurdu. İçişleri Bakanlığı’ndan yayınlanan genelgeye göre sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında şehirler arası seyahatlere ilişkin uygulamalara aynen devam edilecek. Seyahat kısıtlaması olanlar ise izin belgeleri alacak.

Karadeniz’e seyahat yasağı mı geliyor?

Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı güncel verilere göre nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü ‘Çok yüksek riskli’ kategorisindeki illerin yer aldığı Karadeniz’de seyahat kısıtlaması ve araç denetimleri gündeme geldi. Uzmanlar, bölgede Covid-19 vakalarında düşüş gözlenmemesi halinde, şehir içi ve şehirler arası ulaşımda kısıtlama ve ek denetim seçenekleri masaya yatırılabileceğini söyledi. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Trabzon’da İngiliz varyantı mutasyonlu virüs oranının yüzde 50´nin üzerine tırmandığını belirterek, “Seyahat kısıtlaması ile ek tedbirlerin hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi

Seyahat yasağı gelecek 5 il hangileri?

DHA’da yer alan habere göre ‘çok yüksek riskli iller’ kategorisinde yer alan Karadeniz’de vaka sayısı en yüksek Samsun’u, Sinop, Giresun, Ordu ve Trabzon takip etti. Trabzon’da geçen hafta 100 bin kişide 226,14 olan vaka sayısı bu hafta 222,32’ye geriledi. Trabzon’da vaka sayısında düşüş olsa da yine en fazla vakaların görüldüğü ilk 10 şehir arasında yer alması üzerine kentte üst düzey önlemler uygulanmaya başlandı. Kentte son 3 günde vakalarda artış tespit edilmesi ve karantinalı alanların çoğalması tedirginlik yarattı. Alınan önlemler ve uygulanan denetimlere rağmen Covid-19 vakalarının artması üzerine şehirler arası ulaşım kısıtlaması masaya yatırılacak. Kentte vakalarda düşüş olmaması halinde yetkililer, şehirler arası ve şehir içi ulaşımda denetim ile seyahat kısıtlaması seçeneklerini gündemine alacak.

İlginizi Çekebilir

Temel Karamollaoğlu siyaseti bırakıyor

Temel Karamollaoğlu Saadet Partisi liderliğini bırakıyor. Temel Karamollaoğlu emekliye ayrılıyor. Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun …

Sınırsız Hosting