Ana Sayfa / İlginç / İmamoğlu Atina’yı İstanbul’a bağladı

İmamoğlu Atina’yı İstanbul’a bağladı

İstanbul ile Atina kardeş şehir olma yolunda. İmamoğlu, Yunan hayranlığını sık sık dile getiriyordu Atina ile İstanbul’u bağlama yolunda önemli bir adım attı. İstanbul, Yunan başkenti Atina’ya artık daha yakın. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis’i İstanbul’da ağırladı. İki şehir arasında ‘iyi niyet protokolü’ imzalandı. İmamoğlu, “Atina ve İstanbul olarak ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda ortak paydalarımız, ayrılıklarımızdan kat be kat daha fazla. Umuyorum ki, bundan sonra Atina ve İstanbul ilişkileriyle, her iki ülke arasında ve her iki ülkenin halkları arasında da her şey güzel olacak” dedi.

İstanbul ile Atina yakınlaşıyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bir hayalini daha gerçekleştiriyor İstanbul’u Atina’ya yaklaştırıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve  Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis sabah saatlerinde ilk olarak Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya geldi.

İmamoğlu daha sonra Bakoyannis’i Saraçhane’deki İBB Başkanlık binasında ağırladı. İki başkan bir süre makam odasında görüştükten sonra İstanbul ve Atina arasında iyi niyet protokolüne imza attı. Ardından İmamoğlu, Atina Belediye Başkanı’na İstanbul’un tarihi mekanlarını gezdirdi.

“KURDUĞUNUZ DOSTLUK KÖPRÜSÜNDEN GEÇMEK İSTİYORUZ”

Sabah saatlerinde Fener Rum Patrikhanesi’nde iki başkanı ağırlayan patrik Bartholomeos, şu ifadeleri kullandı:

* Sizi, meslektaşınızla beraber patrikhanemizde görmekten son derece mutluyuz. Zatıalinizi senelerden beri tanıyoruz, seviyoruz, icraatınızı takdir ediyoruz. Meslektaşınızla beraber kurduğunuz dostluk köprüsünün üstünden hepimiz geçmek istiyoruz.

* İnşallah, bu ziyaretiniz her iki ülkenin, her iki halkın, her iki şehrin istikbalde daha sık, daha dostane ilişkiler içinde yaşamalarına büyük bir katkı sağlar.

“Atina Belediye Başkanı’mız, değerli dostum Kostas’ı burada ağırlamaktan büyük onur duyuyorum” diyen İmamoğlu da “Umuyorum ki, bundan sonra Atina ve İstanbul ilişkileriyle, her iki ülke arasında ve her iki ülkenin halkları arasında da her şey güzel olacak” ifadelerini kullandı.

İBB’DE İMZALAR ATILDI

İmamoğlu, Bakoyannis’i öğleden sonra Saraçhane’deki İBB Başkanlık binasında makam odasında ağırladı. Bir süre baş başa görüşen iki başkan, İstanbul ve Atina şehirleri arasında ‘iyi niyet protokolü’ imzaladı.

İstanbul ve Atina arasında kıymetli bir dostluk köprüsü kurmak için bir araya geldiklerini belirten İmamoğlu, “Atina ve İstanbul Belediye Başkanları olarak ortak çalışma alanlarımızı geliştirip, özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde şehir yönetimi, göç yönetimi, depreme hazırlık ve çevre gibi konularda fikir alışverişinde bulunmak, gerekirse diğer belediyelere de örnekler ortaya koymak ve geliştirme çabası içinde olacağız” dedi.

 “DİYALOG VE DOSTLUĞUN KAYBEDENİ OLMAZ”

Diyalog ve dostluğun kaybedeni olmayacağını kaydeden İmamoğlu, şöyle konuştu:

* Ortak akıldan ve demokrasinin iyi uygulamalarından herkes kazanır. Atina ve İstanbul olarak ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda ortak paydalarımız, inanın ki ayrılıklarımızdan kat be kat daha fazladır.

* Bu vesileyle Türkiye ve Yunanistan arasında, bu hafta Atina’da son toplantısı gerçekleşen ‘Türkiye-Yunanistan Doğrudan Diyalog Süreci’nin yeniden başlamasından duyduğumuz memnuniyeti de belirtmek isterim.

* Eminim ki dostum Kostas da benim gibi düşünür. Ülkelerimiz arasındaki doğrudan görüşmelerin başlaması da hepimizi mutlu etmiştir.

ATATÜRK VE VENİZELOS ÖRNEĞİNİ VERDİ

Atatürk ve Venizelos arasındaki dostluk ve dayanışmayı örnek olarak gösteren İmamoğlu şunları söyledi:

* Bu, dünya tarihinde çok özel bir tavır, çok özel bir iş birliği dönemidir. Yaşanan acılardan ders çıkaran iki lider, iki ülke arasında barış ve kardeşliği sağlamak için büyük liderlik göstermiştir.

* Aslında bizim üzerinde düşüneceğimiz ve faydalanacağımız değerli bir mirastır. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesinin de burada bize ışık tutan ve bizim her türlü yurt dışı ilişkisinde en önemli prensibimiz olduğunu tekrar belirtmek isterim.

* Değerli dostum Kostas’ın, İstanbul’da, bizlerle beraber olması, bu güzel başlangıcı birlikte yapmamız, gerçekten beni çok mutlu etmiştir. Dostum Kostas ile bunu kutlar, ikinci adımını da atacağımızı ifade etmek isterim.

İlginizi Çekebilir

Erdal Beşikçioğlu belediye başkanı seçildi

Erdal Beşikçioğlu Etimesgut Belediye Başkanı seçildi. Behzat komiser belediye başkanı oldu. Behzat Ç. dizisi onu …

Sınırsız Hosting