Ana Sayfa / Genel / THY’nin 2016 net zararı

THY’nin 2016 net zararı

THY, 2016 yılını zararla kapattı. 2015 yılında 3 milyar TL net kâr elde eden THY 2016 yılında 47 milyon TL zarar etti.

Dünyanın en büyük hava yollarından biri olan Türk Hava Yolları, beklenen karı yakalayamadı hatta zarar etti. THY 2016’nın tamamında 47 milyon lira zarar açıklarken, satış gelirleri yüzde 2.5 artışa 29.5 milyar lira oldu.

THY’NİN SON EKONOMİK DURUMU
THY bir önceki yıl 3 milyar lira net kâr elde etmiş, satış gelirleri ise 28.8 milyar lira olmuştu.
THY için 2016 ekonomik olarak oldukça zor bir yıl olarak kayıtlara geçti. Türk Hava Yolları (THY) bu yılın temmuz-eylül döneminde 762 milyon lira esas faaliyet kârı, 8 milyar 662 milyon lira da toplam gelir elde etmişti. Ekonomik durum yüzünden Türk Hava Yolları bu sene 30 kadar uçağını hangara çekti.
THY bu sene Hava-İş sendikası ile yaptığı zam görüşmesinde sendikaya zam yapmamayı bunun karşılığında ise işten adam çıkarmamayı önermişti.

thy son aldığı uçak haber olmuştu

Tunus’un, Arap Baharı ile devrilen Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali’nin Airbus A340 uçağını THY 78 milyon dolara satın aldı. Bin Ali’nin sadece bir kez, test uçuşunda kullandığı uçak, 2010’dan beri Bordeaux havaalanında tutuluyordu.
Arap Baharı sonrasıda Zeynel Abidin Bin Ali’nin kaçmasının ardından, Tunisair tarafından 2012’de satışa çıkarılan uçak, THY’ye 181 milyon dinara satıldı. (276 milyon TL- 73 milyon Euro) Zeynel Abidin Bin Ali’nin kullanımı için özel yaptırılan uçağın THY’ye satıldığına ilişkin ilk haber Realites adlı dergide yayınlandı. Tunisair Dış İlişkiler Bölüm Başkanı Amal Bourguiba AFP’ye yaptığı açıklamada, uçağın THY’ye satıldığını doğruladı.
LÜKS UÇAĞI LOUIS VUITTON DEKORE ETMİŞTİ

A340 tipi uçak, Zeynel Abidin Bin Ali için alındıktan sonra, içi son derece lüks şekilde döşenmiş, Louis Vuitton markası tarafından dekore edilmişti. Tunisair, uçağı satışa çıkardığı 2012 yılında, uçakta bir yatak odası ve bir oturma odası da bulunduğunu açıklamıştı.
MENZİL SORUNU YOK

A340-500’ün menzil sorunu yok. Yaklaşık 300 koltuk kapasitesiyle 16 bin 670 km uçtuğu dikkate alınırsa 4 adet Rolls-Royce motoruna sahip uçağın VIP modelinin uçuş maniası oluşturan yüksek rakımlı bölgelerde bile sorunsuz performans göstereceğine dikkat çekiliyor.
56 KOLTUKLU, KABİN ALANI 140 METREKARE

Uçağın toplam kabin alanı 140 metre kare. Koltuk kapasitesi ise 56. Kabin 6 bölümden oluşuyor. İlk bölüm, toplantı salonu veya çalışma ofisi olarak kullanılıyor. Hemen arkasında ikramın yapıldığı bir sosyal alan yer alıyor. Kabinde ayrıca bir yatak odası da var. İki ayrı salonun hemen arkasında biri 26, diğeri de 25 koltuklu iki ayrı kabin bulunuyor. Uçakta ise 12 kabin memuru görev yapabilecek.

İlginizi Çekebilir

ABD askerleri Gazze’de katliam yamış

Amerika’da Gazze için kendini yakan asker, ABD askerlerini Gazze’de siyonistlerle birlikte binlerce Filistinliyi öldürdüğünü itiraf …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting