Ana Sayfa / İlginç / Tokat kırmızı cıva baskını
KIRMIZI CIVA TOKAT'TA

Tokat kırmızı cıva baskını

Tokat’ta kırmızı cıva satış haberlerine bir yenisi daha eklendi. kırmızı civanın fiyatının yüzbinlerce dolar olduğu söyleniyor. Tokat’ta İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan operasyonda 250 mililitrelik metal tüp içerisinde ‘Kırmızı cıva’ olduğu tahmin edilen şüpheli madde ele geçirildi.

Kırmızı cıva nerede kullanılır, fiyatı ne işe yarar ve kırmızı cıva zararları hep konuşulur. Tokat’tan gelen bir haber yine kırmızı cıvayı gündeme getirdi. İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, tarafından alınan ihbar doğrultusunda, kentte yaşayan V.T.’nin Denizli’den temin ettiği ‘Kırmızı cıva’ olduğu tahmin edilen şüpheli maddeyi Tokat’a bir otobüs firması ile gizli bir şekilde getirdiği bilgisine ulaşıldı. Ekipler bunun üzerine firmanın merkezine giderek burada şüpheli maddeyi teslim alan V.T. ile birlikte yanında bulunan İ.T., ve H.Ö.’yü gözaltına aldı. Metal tüp içerisindeKırmızı cıva‘ olduğu tahmin edilen şüpheli maddeye de el koydu. 3 şüpheli sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Ele geçirilen maddenin incelenmek üzere Türkiye Atom Enerjisi Kurumu yetkililerine teslim edileceği öğrenildi. Nükleer sanayide ve patlayıcı yapımında kullanılan kırmızı civanın oldukça zehirli ve pahalı bir madde olduğu belirtildi.

KIRMIZI CIVA NEREDE KULLANILIR, FİYATI, İLK BULUNUŞU

Kırmızı cıvanın kokusu bile sizi zehirlemeye yeter. Evet Kırmızı cıva ne, nedir ve nasıl elde edilir sorularından önce gelin kırmızı cıva bilimsel bilgilerine bir göz atalım. 1980 yılında kırmızı cıva ile ilgili ilk haber Rusya’dan yayıldı. Çoğu ülkelerde şehir efsanesi haline geldi. İşte kırmızı cıva ile ilgili bilinmeyenler…
19. yüzyılda kırmızı cıva, ilk olarak karşımıza bir cıva iyodu olarak çıktı. Frenginin tedavisinde kullanılması için bazı ülkelerde deneylerde kullanıldı. 1913 yılında yapılan deneylerden ise bir sonuç alınamadı.1980’li yıllarda efsane haline gelen Kırmızı cıvanın Sovyetler Birliği’nin sahip olduğu uzun menzilli nükleer füzelerde yön belirleme ve hedef ülkelerden gelen radar sinyallerini kesici olarak kullanıldığı da iddia edildi.
KIRMIZI CİVA NERELERDE KULLANILIR
İlaç için üretildiği söylense de kırmızı cıva birçok elektrikli aletlerde zamanında çok kullanıldı. Kırmızı cıva sülfür vermilion adı altında kırmızı boya olarak kullanılır. Gemi teknelerinin su altındaki kısmı, bu boyayla boyanarak midye ve istiridyelerin tekneye yapışarak toplanmaları önlenir.
Cıva buharlı lambalarda kullanılır. Cıva buharlı lambalar, beyaz parlak bir ışık verir.
Ayrıca, aynaların sıralanmasında, altın ve gümüş üretiminde, tıpta tedavi maddesi olarak cıvadan faydalanılır.
Bazı elektrik devre anahtarlarının yapımında da cıva kullanılır.
Cıva, platin ve demir hariç diğer metallerle “amalgam” adı verilen alaşımlar yapar.
Gümüş, kalay, bakır, çinko ve cıva kullanılarak üretilen amalgam alaşımı dişleri doldurmakta kullanılır. Bu alaşım hazırlandığında elle şekil verilir bir durumdayken zamana bağlı olarak kısa zamanda sertleşmektedir.
KIRMIZI CİVANIN ZARARLARI
Cıvanın buharını solumak, insanlarda gelişmekte olan sinir sistemlerine zarar verir. Çoğu insan çevrede dağılmış bulunan cıva nedeniyle, dokularında eser miktarda cıva taşır.
Cıvaya maruz kalan insanın zarar görüp görmeyeceği birçok faktöre bağlı olmakla birlikte genelde zehirleyicidir.
Buharlı lambalarda kullanılan cıva buharı çok zehirlidir. Koklamak tehlikelidir.

İlginizi Çekebilir

Erdal Beşikçioğlu belediye başkanı seçildi

Erdal Beşikçioğlu Etimesgut Belediye Başkanı seçildi. Behzat komiser belediye başkanı oldu. Behzat Ç. dizisi onu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting