Ana Sayfa / Kime Ait / Türkiye 2023 araç satış rakamı

Türkiye 2023 araç satış rakamı

Türkiye’de araba satışı 11 ayda 1 milyonu atı. Türkiye otomobil satış rakamları açıklandı. Otomobil satışlarındaki rekor, kasım ayında da devam etti. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre Türkiye’de otomobil, hafif ticari satışı 11 ayda 1 milyonu aştı.

Türkiye’de yılda kaç araç satılıyor. 2023 Türkiye araç satış rekoru 11 ayda 1 milyonu aştı. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı art arda tarihi rekorların kırıldığı 10 aylık dönemin ardından Kasım’da tarihin ikinci en yüksek satış rakamlarını kaydederken, uzmanlar yüksek finansman maliyetlerine rağmen talebin enflasyon korkusu ve kampanyalar sayesinde gücünü koruduğunu ifade ettiler.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) tarafından bugün yayımlanan verilere göre kasımda geçen yıla göre yüzde 39,8 artışla 115,040 adete yükseldi.

Satışlar Ocak-Kasım döneminde yüzde 60,8 artışla 1.07 milyon adet oldu. Yılın tamamlanmasına bir ay kala satışlar 1 milyonu aşarak yıllık satışların rekor kıracağını garanti etti. Pazar yıllık bazda en yüksek seviyesini 2016 yılında 984 bin adet ile kaydetmişti.

KREDİ MALİYETLERİ TALEBİ BASKILADI

Taşıt kredisi maliyetleri de faizlerin adeta zorla düşük tutulduğu seçim öncesine göre keskin şekilde yükseldi. Seçimler öncesinde yüzde 25 seviyesinde bulunan taşıt kredisi yıllık faizi eylül sonundan bu yana yüzde  45’e yakın seviyelerde. Ayrıca BDDK kısıtlamaları nedeniyle araçların çoğunda fiyatın üçte birinden az oranda kredi kullanılabiliyor.

Uzmanlar finansman tarafındaki bu sorunların talebi kısmen örselediğini, ancak satışların tüketicilerde devam eden TL’de ani değer kaybı yaşanacağı korkusu, ertelenmiş talep ve bazı markaların indirimleri sayesinde satışların canlı kaldığına dikkat çekti.

Satışlar, aralık ayında geçen yılki seviyesini yakalarsa yıl sonunu 1,2 milyon adet ile tamamlayabilir.

ODMD verilerine göre otomobil satışları kasımda yüzde 54,4 artışla 91,424 adet, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 2,3 artışla 23,616 adet olarak gerçekleşti.

Yılın 11 aylık döneminde otomobil satışları yüzde 66,2 artarak 840,925 adet, hafif ticari araç pazarı da yüzde 43,7 artarak 233,057 adet oldu.

İlginizi Çekebilir

Saldırgan köpekler uyutulacak

Sokaklardaki başıboş saldırgan köpekler uyutulacak. Çocuklara saldıran, sokak köpekleri artık itlaf edilecek. Sahipsiz hayvanlara yönelik …

Sınırsız Hosting