Ana Sayfa / Manşet / Türkiye S-400 alıyor Rusya’dan
S-400 FÜZE ÖZELLİK VE FİYATI

Türkiye S-400 alıyor Rusya’dan

Türkiye’nin füze sistemleri içine S-400 füzeleri de katılıyor. Rusya’dan S-400 füzesi alımı için harekete geçildi. Rus devlet savunma şirketinden yapılan açıklamada Türkiye’nin S-400 füzelerini almaya karar verdiği ve bunun için Rusya’dan kredi istediği ifade edildi.

 Rus S-400 füzeleri artık Türkiye’de de kullanılacak. Rus devlet savunma şirketi Rostec’in Genel Müdürü Sergey Çemezov, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi almak için kredi  talep ettiğini söyledi. Sputnik’in haberine göre, Rossiya 24 televizyonuna konuşan Çemezov, Ankara ile Moskova arasında silah satın almaya yönelik görüşmeler gerçekleştirildiğini belirtti.
‘KREDİ MİKTARI HALLOLSUN ANLAŞMA İMZALANACAK’Çemezov “Türkiye Moskova’ya kredi almak istediğini belirtti, ancak konu henüz çözüme kavuşmadı. Maliye bakanlıkları arasında görüşmeler gerçekleştiriliyor. Anlaşma imzalandığında ve kredi miktarı üzerinde bir karara varıldığında S-400’ün de aralarında bulunduğu silahların sevkiyatı için anlaşma imzalayacağız” dedi.

S- 400 FÜZELERİNİN MENZİLİ,. ÖZELLİĞİ VE VFİYATI
Türkiye sınır hatlarında sıcak dakikalar yaşamaya devam ediyor. Dün Suriye sınır hattında sınır ihlali gerekçesiyle Türkiye’nin bir Rus Su-24 uçağını düşürdüğünü sizinle paylaşmıştık.

Bu konu hakkında hareketlilik devam ederken bugün bir adım da Rusya’dan geldi. Haber ajanslarından gelen bilgilere göre Rusya Suriye’ye S-400 füzeleri gönderiyor. Peki S-400 füzelerinin özellikleri neler?
S-400 Füze Sistemi Özellikleri
Orta menzilli hava savunma sistemi için yapılan S-300’ün yeni nesli olarak üretildi. 1979’da S-300’ün üretilmesinin ardından 1980 yıllarının başında Almaz Merkezi Tasarım Bürosu tarafından (günümüzde Almaz Bilimsel Endüstriyel Şirketi) Sovyetler Birliği’nde geliştirilmeye başlandı. S-400 füze sisteminin gelişim süreci SSCB’nin dağılması nedeniyle uzun bir evrim olmuştur.

S-400’ün önemli özelliklerine gelecek olursak S-300’e daha fazla hedefi aynı anda takip edebiliyor. Ayrıca S-400 gelişmiş elektronik karşı tedbirlere sahiptir.

S-400’de kullanılan radarlar hayalet uçak olarak tabir ettiğimiz hedefleri dahi takip edebilme yeteneğine sahiptir. S-400 füzeleri için şu ana kadar pek çok devlet ilgi göstermiş fakat yabancı bir ülkeye satış gerçekleşmemiştir.
S-400 Füze Sistemi Menzili
S-400’ün kullandığı füzeler kısa, orta ve uzun menzillerde aynı anda kullanılabilen değişik füzelere sahiptir. Orta menzilli 9M96 füzesi aktif radar güdümlü bir füze olup 120 km menzile sahiptir. Bu füzenin bir üst türevi olan 48N6DM 30 Nisan 2004 tarihinde Kapustin Yar test merkezinde test edilmiştir.
S-400 Füze Sisteminde Radarlar
S-400 radar olarak S-300 sisteminde kullanılan 64N6 ve 76N6 radarlarının gelişmiş bir türevi olan 96L6’yı kullanılır. S-400 füze sisteminde komuta merkezi aynı anda 6 bataryaya komut verebiliyor ve her batarya 12 fırlatma aracına komuta eden bir 96L6 radara sahip. Bu radarlar hayalet uçak olarak tabir edilen hedefleri izleme ve bu hedeflere kilitlenme yeteneğine sahiptir.
S-400’i Hangi Ülkeler Kullanıyor?
Yazımızda bu füzelerin başka bir ülkeye satılmadığını belirtmiştik. Dolayısıyla bu sistem yalnızda Rusya’da kullanılmaktadır. 2009 senesi itibariyle iki tabur konuşlanmıştır. 2011 yılında Moskova’nın kuzeyine iki tabur daha yerleştirilmiştir.

İlginizi Çekebilir

Tokat deprem büyüklüğü

Tokat son deprem büyüklüğü. Tokat’a yeni büyük deprem bekleniyor mu? Tokat’ın Sulusaray ilçesinde 5,6 büyüklüğünde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting