Ana Sayfa / Kime Ait / Vakıfbank’tan, İhlas Grubu’na Cevap
VAKIFBANK AÇIKLAMA

Vakıfbank’tan, İhlas Grubu’na Cevap

Vakıfbank, İhlas Grubu bünyesindeki basın yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili açıklamada bulundu. Vakıfbank’tan yapılan açıklamada yapılan haberlerin kasıtlı olduğu vurgulandı.

İşte Vakıfbank’ın yaptığı o açıklamanın tam metni. Son günlerde İhlas Haber Ajansı, Türkiye Gazetesi ve TGRT Haber Televizyonu başta olmak üzere İhlas Grubu’nun yayın organlarında kasıtlı olarak Kamu Bankaları, Kamu Katılım Bankaları ve Bankamızı hedef alan gerçek dışı haberler bir kampanya şeklinde sürdürülmekte olup, bunlarla ilgili cevaplarımız aşağıda maddeler halinde sunulmuştur:

Arılar Şirketler Grubu’nun (Yusuf Günay) kredilerinin Bankamızca vadesinden önce, erken çağrılması söz konusu olmayıp, 23.07.2016 tarih ve 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereğince riskleri tahsil ve tasfiye edilmiştir.
Yaptığımız araştırma sonucunda Bankamız tarafından Ankara Yaşamkent civarında inşa edildiği belirtilen iş merkezine verilmiş bir kredi olmadığı gibi, Bankamızdaki herhangi bir kredinin Vakıf Pazarlama San. ve Tic. A.Ş.’ye veya Bankamızın başka bir iştiraki olan şirkete devri de söz konusu olmamıştır.
Bankamız iştirakleri olan Vakıf Sistem Pazarlama Yazılım Servis Güvenlik Temizlik Ticaret San. A.Ş. ile Vakıf Pazarlama ve Ticaret A.Ş. aynı konuda faaliyet göstermeleri nedeniyle birleştirilmiştir. Ayrıca, Bankamızın söz konusu şirketlerin birleşmesine dair aldığı karar Genel Müdürümüz Sayın Halil Aydoğan’ın Bankamızda göreve başladığı 5 Ocak 2012 tarihinden çok önceye tekabül etmektedir.
Bankamızın bütün iştirakleri Müfettişlerimizce periyodik zamanlarda incelenmekte ve rapora bağlanmaktadır. Anılan kişi hakkında herhangi bir yolsuzluk dosyası bulunmamaktadır.
İddialarda yer alan Okan İnce’nin iş akdi, İş Kanunu’nun 18. Maddesi gereğince 2015 yılında tüm yasal hakları ödenmek suretiyle feshedilmiş olup, tazminatının iki misli ödendiği iddiası gerçek dışıdır. Ayrıca söz konusu kişi, Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’de çalışmamaktadır.
Bankada ve iştiraklerinde görev yapan tüm personel hakkında Devletimizin güvenlik birimlerinden istihbarat bilgileri alınmış olup, FETÖ/PDY bağlantılı kişilerin Bankamız ve iştiraklerimiz ile ilişiği kesilmiştir. Bu kapsamdaki iddiaların dayanağı bulunmamaktadır.
Vakıf Pazarlama San. ve Tic. A.Ş. kurumsal bir yapıya sahip olup, Yönetim Kurulu Üyelerinin aldıkları huzur hakkı ücretleri, şirket genel kurulu tarafından belirlenmektedir. Şirket tarafından Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Kumbuzoğlu ve diğer Yönetim Kurulu Üyelerine huzur hakkı ücretleri dışında herhangi bir ad altında ödeme yapılmamıştır.
Vakıf Pazarlama San. ve Tic. A.Ş.’de 2001 yılından beri çalışan ve halen İnsan Kaynakları Uzmanı olarak görev yapan Bilge Ertürk’e dair iddialar asılsız ve gerçek dışıdır.
Vakıf Pazarlama San. ve Tic. A.Ş.’nin Genel Müdür Yardımcısı Nihat Kavuncu yeterli tecrübeye sahip olup, görevini sürdürmektedir.
Kaldı ki; söz konusu beyanlarda atıfta bulunulan ve esasen üst düzey bir yönetici sıfatı da bulunmayan şahıs, daha önce muhtelif mecralarda benzeri haksız isnatlarda bulunmuş olması nedeniyle Bankamızca tahmin edilmekte olup bu şahsın iş akdi, Bankamızın bir iştirakinde görev yapmakta iken, mesleki bilgi seviyesinin yetersiz olması, emniyet ve verimlilik kurallarına riayet etmemesi, yurt dışı alımlarda yöneticilerini yanlış yönlendirmesi sonucu şirketi zarara uğratması, yöneticilerine karşı adap kurallarına aykırı şekilde sözlü ve fiili hareketlerde bulunması ve yapılan uyarılara rağmen aynı hareketlerde ısrarcı olması sebepleriyle feshedilmiştir. Bu şahsın iş akdi feshedildikten ve ilişiği kesildikten sonra bir yurt dışı firmadan yalan beyanlarla komisyon adı altında kendisine haksız menfaat sağladığı belgelidir.
Yukarıda zikredilen ve aynı medya grubunun haber ajansı, televizyon kanalı, gazetesi ve internet sitesinde yer verilen hususlar Basın Kanunu ve Mevzuatının yanında Bankacılık Kanunu’na da aykırılık teşkil etmektedir. Nitekim anılan kanunun 74. Maddesi’nde bankaların itibarının korunması hususu özellikle vurgulanmış, bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamayacağı, asılsız haber yayılamayacağı hüküm altına alınmış ve hükme aykırı davrananlar için cezai hükümler ihdas edilmiştir.
Bu çerçevede haksız ithamlar ile güven kırıcı ve itibar sarsıcı, yanlış ve yanıltıcı beyanlar karşısında İhlas Haber Ajansı, Türkiye Gazetesi ve TGRT Haber Televizyonu başta olmak üzere İhlas Grubu’nun yayın organlarına karşı yasal tüm haklarımızı saklı tutuyoruz.
Kamuoyunun bilgisine sunarız.
Saygılarımızla,
VakıfBank

İlginizi Çekebilir

Gençlerin seçimi İmamoğlu

Türkiye’de gençlerin en sevdiği lider Ekrem İmamoğlu oldu. İşte Türkiye’deki en popüler 10 siyasetçi. ORC …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting