Ana Sayfa / İlginç / Yaz saati uygulaması devam

Yaz saati uygulaması devam

Yaz saati uygulaması aynen devam edecek yeni değişim yok. Türkiye yaz saati uygulamasında kararlı ve aynen uygulanmaya devam edecek.

Yaz saati uygulamasında değişme yok. Kış aylarında tartışmalara neden olan sabit saat uygulamasına yönelik eleştiriler hakkında açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sabit saat uygulamasının devam edeceğini açıkladı. Dönmez, “Ülkemiz nüfusunun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına ve enerji verimliliğine kayda değer katkı sağladığı ortaya konmuştur.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kış aylarında tartışmalara neden olan sabit saat uygulamasına yönelik verilen soru önergesine yanıt verdi. Dönmez, sabit saat uygulamasının devam edeceğini belirtti.

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, milletvekillerinin sabit saat uygulamasına yönelik soru önergesini cevaplarken, İTÜ tarafından yürütülen çalışmalarda sabit saat uygulamasının hem elektrik tüketimine olan etkisi hem de psikolojik ve sosyolojik etkilerinin analiz edildiğini söyledi. Dönmez, “Bu kapsamda; Ülkemizin batısındaki nüfus, kentleşme, sanayileşme ve enerji yoğunluğu dikkate alındığında, uygulanmakta olan saat diliminin GMT+3’de sürekli bulunmasının ülkemiz nüfusunun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına ve enerji verimliliğine kayda değer katkı sağladığı ortaya konmuştur” dedi.

Dönmez, saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon gibi olumsuzlukların sabit saat uygulamasında daha az yaşanacağının da bilimsel olarak tespit edildiğini belirterek, bu bilimsel analiz sonuçları doğrultusunda sabit saat uygulaması hayata geçirildiğini hatırlattı. Dönmez, ayrıca; AB Komisyonu tarafından üye ülkelere tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı iletildiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir

Fas aşı şartını kaldırdı

THY, Fas’a gidişlerde aşı şartının kaldırıldığını açıkladı. Fas korona aş ve aşı kartı zorunluluğunu kaldırdı. …