Ana Sayfa / Kime Ait / Yeni tapu harcı miktarı 2018
BANKALAR KONUT EV KREDİSİ

Yeni tapu harcı miktarı 2018

Yeni tapu harcı miktarı düşürüldü 5 Mayıs. Tapu harçları yeni miktar ve içkiye gelen yeni zam. Yapılan yeni vergi düzenlemesine göre, tapu harcında oran binde 20’den 15’e düşürüldü. 31 Ekim’e kadar geçerli olacak düzenlemeyle konutta KDV oranı da yüzde 18’den yüzde 8’e çekildi. AB uyum yasaları çerçevesinde bazı içkilerde vergi düşerken; rakı, cin ve votkanın asgari maktu vergilerinde artış yapıldı.

Konut teslimi KDV oranı yüzde 8’e düştü. Yeni tapu harcı miktarları düşürüldü. Alkollü içeceklerde vergi oranı yükselen ürünler ve içkide vergi oranı düşürülen ürünler. Son konut ve emlak piyasasını yakından ilgilendiren tapu harcı düşürülmesi ve konut teslimlerindeki kDV’nin düşürülmesi. Bakanlar Kurulu, kapsamlı bir vergi düzenlemesi yaptı.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre, konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV, 31 Ekim 2018’e kadar yüzde 8’e indirildi.

Bakanlar Kurulu kararıyla tapu harcında binde 20 olan oran da yine 31 Ekim’e kadar binde 15’e düşürüldü.

Bu oran sadece konut ve işyeri alımlarında geçerli olacak, arsa ve arazi alımlarında ise geçerli olmayacak.

Düzenlemeyle 300 bin liralık bir evin tapu masrafı 12 bin liradan 9 bin liraya düşecek.
RAKI, VOTKA VE CİNDE VERGİ YÜKSELDİ

Alkollü içkilerle ilgili de bir takım düzenlemelere gidildi. Likör, şarap ve viski gibi bazı alkollü içkilerin vergi oranları düşürüldü.

Rakı, cin ve votkanın asgari maktu vergi oranı ise yükseltildi.

2 litreyi geçmeyen kaplarda uygulanmak üzere rakının asgari maktu vergi tutarı 171,2 lira yerine 184,3 lira oldu. Votka ve cinde ise 175,6 lira olan tutar, 184,4 liraya yükseltildi.

AB UYUM YASALARI ÇERÇEVESİNDE

Alkollü içkilere yönelik düzenlemenin, AB uyum yasaları çerçevesinde; yüksek “alkollü içkilerin vergilerini eşitlemeye” yönelik Türkiye’nin taahhütleri nedeniyle alındığı bildirildi.

KREŞ DESTEĞİ ARTTI

Kadın çalışanlar için işverenlerce dışarıdan alınan kreş ve gündüz bakımevi hizmeti kapsamında sağlanan gelir vergisi istisnası da her bir çocuk için aylık brüt asgari ücretin yüzde 15’inden yüzde 50’sine çıkarıldı.

Böylece, çocuk başına gelir vergisi matrahından istisna edilen aylık tutarı 304 liradan bin 15 liraya yükseltildi.

İlginizi Çekebilir

Süper Lig takımları harcama limitleri

2024-2025 Süper Lig takımları harcama limitleri. hangi takım ne kadar transfer harcaması yapacak bilgisi. TFF. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting