Ana Sayfa / Genel / Zile’de hazine küpü mü bulundu?

Zile’de hazine küpü mü bulundu?

Tokat Zile’de hazine mi bulundu,. çıkarılan küpün içinde define mi var sorusu yanıtını buldu. Tokat’ın Zile ilçesinde bulunan antik tiyatro alanında yapılan kazı çalışmalarında halk arasında içinde altın olduğu söylenen kalıntının yağ küpü olduğu anlaşıldı. Ekipler tarafından özenle açılan küpün içerisinden ise toprak çıktı.

Zile’de define bulundu söylentisi ve çıkarılan küpün içinde ne var sorusu yanıtını buldu. Tokat’ın Zile ilçesinde Jül Sezar’ın ünlü ‘Veni, Vidi, Vici’ sözünü söylediği tarihi Zile Kalesi’nin antik tiyatro kısmında kazı çalışması başlatıldı. Çalışma kapsamında bulunan ve Zileliler arasında, ‘içinde altın var’ söylentisi yayılan tarihi kalıntının ise yağ küpü olduğu ortaya çıktı.

“İÇİNDE ALTIN VAR” SÖYLENTİSİ HIZLA YAYILDI

Roma İmparatoru Jül Sezar’ın, Basforos Kralı 2’nci Pharnake’ye karşı zafer kazandıktan sonra senatoya yönelik dünyaca ünlü ‘Veni, Vidi, Vici’ (Geldim, Gördüm, Yendim) sözünün yer aldığı mektubu yazdığı, 4 bin yıllık Zile Kalesi’nin surlarının kuzey doğusunda kayaların oyularak yapıldığı antik tiyatro alanında kazı çalışmaları başlatıldı. Kazı çalışmaları kapsamında 1 Ekim 2023’te bulunan ve Zilelilerin, ‘içinde altın var’ söylentisi ile heyecanlandığı tarihi kalıntının da yağ küpü olduğu ve kaptan toprak çıktığı öğrenildi.

Bölge halkını heyecanlandıran kalıntının yağ küpü olduğu anlaşıldı

BULUNAN KÜPTE HERHANGİ BİR ŞEY ÇIKMADI”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu “Zile Kalemizde bulunan antik tiyatroda kazı çalışmalarımız devam ediyor. Müzemiz ve üniversitemiz iş birliği içerisinde kazılarımıza devam ediyoruz. Antik tiyatro kazımızda bayağı önemli noktalara geldik. Burada kazıyı genişletmek amacıyla bir miktar kamulaştırmamızda olacak önümüzdeki zaman içerisinde. Zile Kalemizin eteklerinde bulunan bir antik tiyatrodur. Bulunan küpte herhangi bir şey çıkmadı. Bulunan küp yağ küpü. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

İlginizi Çekebilir

2024-ALES/2 başvuru başladı

ÖSYM son dakika haberleri. 2024-ALES/2 başvuruları başladı, son tarih ne zaman sorusu. 2024 ALES sınav …

Sınırsız Hosting