Ana Sayfa / Genel / Türk Telekom kime ait ve ortaklık yapısı
TÜRK TELEKOM KAR

Türk Telekom kime ait ve ortaklık yapısı

Türkiye’de GSM operatörleri ve büyük şirketler kime ait, sahipleri, ortaklık yapıları. Türk Telekom; 24 Nisan 1995 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kurulmuştur.

Türk Telekom kime ait, kimin ve ne zaman kuruldu bilgisi. Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketi olma unvanıyla sektöre atılan şirketin ortaya çıkış şekli birçok yabancı türdeşiyle hemen hemen aynıdır. Önceleri Türkiye’nin bütün posta, telefon ve telgraf hizmetleri PTT tarafından yürütülürken; zamanla gelişen teknoloji ve telekomünikasyon atağı sonucunda hizmetlerin ayrılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

“Türk Telekom’un sahibi kim?” sorusuna şu şekilde bir cevap vermemiz gerekir:
%55 Oger Telecom
%30 TC Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı
%15 Borsa İstanbul
Borsa İstanbul’da olan hisseler halka açık durumdadır ve İMKB’den Türk Telekom hisselerine herkes tarafından yatırım yapılabilmektedir.şirketin CEO’luğunu Rami Aslan yapmaktadır fakat 31 Ağustos’ta istifa etmesi üzerine yerine atanacak yeni CEO’yu vekaleten beklemektedir. Merak edenler için Türk Telekom’un yan kuruluşları şu şekildedir:
Argela
ALBTelecom
Innova
AssisTT
SebiLLC
Pantel
Sobee Studios
34.000’den fazla çalışanı ve PSTN, DSL, Fiberoptik İletişim, Metro Ethernet, IPTV, Mobil telekomünikasyon gibi hizmetleri bulunan Türk Telekom; Şubat 2015 itibariyle 12.9 milyon sabit erişim hattı, 7,8 milyon genişbant, 17 milyon mobil abone ve 1,8 milyon IPTV abonesi sahibidir.Ayrıca Türk Telekom; Borsa İstanbul 30 Eylül 2016 kapanış verilerine göre; 6.614 milyar dolarlık varlığıyla Türkiye’nin en değerli 6. şirketi konumundadır.

 

İlginizi Çekebilir

Yanmış tencere tava temizliği

Mutfakta yanan tencere ve tavalar nasıl temizlenmeli, yanmış tava ve tencere temizliği için gerekli malzemeler. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting