Ana Sayfa / Kime Ait / 1915 Çanakkale Köprüsü’nü Koreliler yapacak
1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ

1915 Çanakkale Köprüsü’nü Koreliler yapacak

Limak ve Koreliler 1915 Çanakkale köprüsünü yapacak ihaleyi kazandılar ancak bakanlık son kararı verip sözleşme imzalayacak en kısa sürede yapacak firmayla. Çanakkale köprüsü yapım ihalesini kazanan firmalar ve Koreli şirketler ile Limak şirketi bilgileri. 1915 Çanakkale Köprüsü ihalesini en kısa süreyi teklif eden Daelim (Kore) – Limak – SK (Kore) – Yapı Merkezi OGG kazandı.
1915 Çanakkale Köprüsü ihalesi gerçekleştirildi.

1915 Çanakkale Köprüsü teknik özellikleri, uzunluğu ve bilgileri haberleri. Koreliler Çanakkale köprüsünü yapma ihalesini Limak’la ortak kazandı. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, ihaleyi kazanan firmanın Daelim (Kore) – Limak – SK (Kore) – Yapı Merkezi OGG olduğunu açıkladı.
Ortak girişim grubu köprü ve otoyol için toplam 16 yıl 2 ay 12 gün süre teklif etti. En kısa sözleşme süresini teklif eden grup ihaleyi kazanmış oldu.
Ulaştırma Bakanı, komisyonun çalışmalarına devam edeceğini, teknik ve ayrıntılı çalışmaların ardından en kısa süreyi veren grupla sözleşme imzalanacağını söyledi.

1915 çanakkale köprüsü teknik özellik ve uzunluğu

KİMLER TEKLİF VERDİ?
İhaleye 4 ortak girişim gurubu teklif vermişti. Teklif veren firmaların isimleri şöyle:
1- Daelim (Kore) – Limak – SK (Kore) – Yapı Merkezi OGG
2- IHI (Japon) – Itochu (Japon) – Join (Japon) – Makyol – Nurol – Japon Express Way (Japon) OGG
3- Cengiz – Kolin – CRBC (Çin) OGG
4- IC İçtaş – Astaldi (İtalyan) OGG
24 FİRMA ŞARTNAME ALMIŞTI
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü için 4’ü Japon, 3’ü Çinli, 2’si Koreli, 1’i İtalyan olmak üzere 24 firmanın ihale dosyası satın aldığını söylemişti.

AYAK AÇIKLIĞI EN BÜYÜK KÖPRÜ
1915 Çanakkale Köprüsü dahil Malkara-Çanakkale Kesimi Otoyolu, bağlantı yolları da dahil yaklaşık 101 kilometre otoyol ve 2 bin 23 metre orta açıklıkla dünyanın en uzun asma köprüsü olacak.
18 Mart 2017’de köprünün temelinin atılması planlanıyor. Köprünün Cumhuriyet’in 100. yılında hizmete sunulması öngörülüyor.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nce Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi Malkara-Çanakkale (1915 Çanakkale Köprüsü dahil) kesimi, yap-işlet-devret modeli kapsamında ihale ediliyor.

Söz konusu kesimin, belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde finansmanı, projelendirilmesi, yapımı, işletilmesi, işletme süresi boyunca her türlü bakımı, onarımı gerçekleştirilecek, sözleşme süresi sonunda ise otoyolun her türlü borç ve taahhütlerden arınmış şekilde, bakımlı, çalışır, kullanılabilir durumda ve bedelsiz olarak Karayolları Genel Müdürlüğü’ne devredilecek.

İlginizi Çekebilir

Gençlerin seçimi İmamoğlu

Türkiye’de gençlerin en sevdiği lider Ekrem İmamoğlu oldu. İşte Türkiye’deki en popüler 10 siyasetçi. ORC …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting