Ana Sayfa / Manşet / AP’de Türkiye oylaması 25 Nisan
AP OYLAMA

AP’de Türkiye oylaması 25 Nisan

Avrupa Parlamentosu’nda bugün Türkiye’nin durumu oylanacak. Türkiye ile AB arasındaki son ipler de bugünkü oylamada kopabilir. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde, “Türkiye’de demokratik kurumların işleyişi” başlıklı bir rapor ve karar tasarısı bugün oylanacak. Tasarıda Türkiye’nin “siyasi denetime” alınması öneriliyor. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde bu yönde karar çıkması halinde üyelik müzakerelerinin durdurulması gündemde yer alıyor.

AP’de Türkiye karar tasarısı oylanıyor. Avrupa Parlamentosu’nda bugün oylanacak olan karar tasarısı 25 Nisan 2017. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin Strasbourg’da düzenlenecek genel kurul toplantılarında Türkiye için kritik bir oylama gündemde.

“Türkiye’de demokratik kurumların işleyişi” başlıklı bir rapor ve karar tasarısı oylanacak.

Taslak kararda “Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanlarında Avrupa Konseyi üyeliğinden kaynaklanan yükümlülükleri artık yerine getiremediği” belirtiliyor. Türkiye’nin “siyasi denetime” alınması öneriliyor.

Medya özgürlüğüne yönelik kısıtlamalar, yargının bağımsızlığı ve 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası OHAL kapsamında alınan tedbirlerin “orantısız” olduğu vurgulanıyor.

Karar böyle çıkarsa, Türkiye, denetim sürecinden çıkarılıp bu sürece sonradan yeniden dahil edilen ilk Avrupa ülkesi olacak.

Türkiye denetime alınırsa, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi bünyesinde Rusya, Ukrayna, Moldova, Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan gibi ülkelerin bulunduğu seviyeye alınmış olacak.

Avrupa Konseyi demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti konularında Avrupa genelinde referans olduğundan, çıkan kararın Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri açısından sonuçlar doğurması da gündemde.

Avrupa Komisyonu Türkiye’nin “Kopenhag siyasi kriterlerini karşılayamadığı” yönünde görüş belirtebilir.

Türkiye, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi bünyesindeki siyasi denetim sürecine 1996 yılında dahil oldu. Gerçekleştirdiği reformlar sayesinde haziran 2004’te bu süreçten çıkarıldı.

Avrupa Komisyonu da 2004’te denetim sürecinden çıkarılan Türkiye’nin “Kopenhag siyasi kriterlerini müzakerelere başlamak için yeterince karşıladığına” kanaat getirdi ve müzakere sürecine yeşil ışık yaktı.

İlginizi Çekebilir

Çankırı’da Muhtar, muhtar adayını öldürdü

Çerkeş’te muhtar, muhtar adayını bıçakla öldürdü. 31 Mart seçimleri öncesi muhtarlık yarışmalarında kan dökülmeye devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting