Ana Sayfa / Kime Ait / Ataşehir’e Merkez Bankası binası

Ataşehir’e Merkez Bankası binası

Ataşehir’e yapılacak olan merkez Bankası binası yeri ve ihaleyi alan firma belli oluyor. Merkez Bankası genel merkezi Ataşehir’e taşınıyor Ankara’dan. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin (İFM) kamu ayağında yer alan Merkez Bankası ihalesi yapıldı.

Mehmek K. (45) tuzla’dan sordu, “Yeni Merkez Bankası Binası Ataşehir’de nereye yapılacak ve özellikleri ne olacak” diye. MB, Ankara7Dan İstanbul’a taşınıyor. İstanbul finansın yeni başkenti olacak. Ataşehir de bu kapsamda önem kazandı. İstanbul Finans Merkezi’nde yer alacak Merkez Bankası’nın bina ihalesi yapıldı. YDA ve Makro İnşaat’ın teklif verdiği ihalede milyonlar havada uçuştu. TOKİ Başkanı Turan, “İkinci oturumda kararımızı vereceğiz” dedi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde Ataşehir’de hayata geçirilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin (İFM) kamu ayağında yer alan Merkez Bankası ihalesi yapıldı. TOKİ tarafından inşaatları devam eden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) binalarının ardından inşa edilecek olan Merkez Bankası binasının ihalesi ile Finans Merkezi’nde önemli bir adım daha atılmış oldu.

YENİ MERKEZ BANKASI BİNASI 55 KATLI BİNA OLACAK

26 Nisan’da yapılan ihalede milyonlar adeta havada uçuştu. Kıran kırana geçen ihaleye YDA İnşaat ve Makro İnşaat katıldı. YDA İnşaat 436 milyon 951 bin, Makro ise 100 milyon TL teklif verdi. TOKİ Başkanı Ergün Turan, ihalenin ikinci oturumunda, katılan firmalardan nihai teklifleri alacaklarını belirterek, “Yapacağımız ikinci oturum sonunda nihai kararımızı vereceğiz. Arsayı alan şirket, arsa üzerinde proje geliştirecek, elde ettiği gelirin satışta belirlenen oranını da arsa payı olarak TOKİ’ye verecek” dedi.

YILDA 20 MİLYAR EURO

Uluslararası Finans Merkezi 2’nci bölge, 10’uncu parselde yer alan Merkez Bankası’na ayrılan yer 15 bin 960 metrekare. 55 katlı olacak Merkez Bankası binası içerisinde ofis, ticaret alanı, otel yer alacak. Bölgede pek çok özel ve kamu binası yüksekliğiyle dikkat çekiyor. İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesiyle yılda yaklaşık 20 milyar euro gelir elde edileceğini belirten Turan, “İstanbul, finans merkezi olmak için Dubai, Pekin, ve Varşova gibi şehirlerle yarışıyor. Projede Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu gibi kamu kurumları inşaatları da yer alıyor” dedi.

MERKEZİN KALBİNDE

Dünya finans piyasalarındaki değişimlerin, İstanbul için önemli potansiyeller barındırdığını ve yeni fırsatlar sunabileceğini öngördüklerini ifade eden Başkan Turan, “Finans hareketliliğinin küresel seyirde ciddi dönüşümler vaat ettiği bir dönemde, finans merkezimiz ülkemizin uluslararası ölçekte karşılığı yüksek yatırım projelerinden biri olarak vücut bulacak. Merkezimiz, Türkiye Varlık Fonu gibi uluslararası kurumsal girişimlerin güçlenmesine katkı sağlayacak” diye konuştu.

DEVLER LİGİNE ÇIKIYORUZ

İstanbul Finans Merkezi’nin tamamlanmasıyla uluslararası kurumsal yapıya kavuşacaklarını söyleyen Başkan Turan, “Bu sayede ülkemiz, her türlü finansal aracın ihraç edilebildiği dünyanın önde gelen küresel finans merkezleri arasında, deyim yerindeyse, ‘devler liginde’ hak ettiği yerini alacak” dedi. Turan şöyle devam etti: “Dolayısıyla TOKİ olarak altyapısını gerçekleştireceğimiz bu yatırımla, finans piyasalarını devler ligine hazırlıyoruz. İnşaatları devam eden SPK ve BDDK ile ihalesini yaptığımız Merkez Bankası binaları finans merkezimizin kalbi olacak. Yaklaşık 3 milyon metrekare alan üzerinde gerçekleştirilecek Finans Merkezi projesinin 768 bin metrekarelik bölümü idaremizce inşa edilecek.”

ŞEHİR İÇİNDE FİNANS ŞEHRİ

Turan, 50 bin çalışan, 25 bin ziyaretçi, 11 bin oturan ile günde 90 bine yakın insan sirkülasyonunun oluşacağı bölgenin iş ve alışverişiyle, kendi ekonomisini yaratan bir yerleşime dönüşeceğini vurguladı. Başkan Turan, “Dolayısıyla, yaklaşık 3 milyar lira yatırım maliyetli bu dev projeyle, İstanbul’a şehir içinde şehir yani bir finans şehri Ergün Turan ekleniyor” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Almanya vize yeni başvuru

Alman vizesi değişti, Almanya yeni vize nasıl alınacak, iki aşamalı vize nasıl olacak sorusu. Almanya’ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting