Ana Sayfa / Kime Ait / Borsa’ya giren yabancı sermaye 2017 Ocak

Borsa’ya giren yabancı sermaye 2017 Ocak

Borsa İstanbul’a bir ayda giren yabancı para ve miktarı Ocak 2017 itibariyle. Borsa İstanbul’da yabancıların hisse alımı çok arttı yaklaşık 1 milyar dolarlık yabancı yatırımcı hisse aldı. Yabancı yatırımcı, geçen ay borsada net 816 milyon dolar ile son 10 ayın en güçlü alımını gerçekleştirdi. Borsada, geçen yılın büyük bölümünde alım tarafında yer alan yabancı yatırımcılar, 2016’yı 614 milyon dolarlık net alım ile tamamladı.

Son Borsa İstanbul’a giren yabancı sermaye miktarı 2017 Ocak ayı itibariyle. Yabancılar Borsa İstanbul’dan bir ayda 1 milyar dolara yakın hisse aldı. Borsa’da kısa dönemde Mart-Nisan 2017 fırlayacak hisseler de konuşuluyor. Borsa İstanbul’da yabancıların aldığı hisseler ve şirketler. Yabancı yatırımcı, ocakta da net 816 milyon dolar ile 2016’nın mart ayından bu yana en güçlü alımını gerçekleştirdi. Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi, geçen ay yabancı yatırımcıların güçlü alımlarının da etkisiyle TL bazında yüzde 10,44, dolar bazında ise yüzde 3,25 yükseliş kaydetti.

Analistler, Borsa İstanbul’da işlem gören şirket hisselerinin dolar bazında emsallerine göre ucuz kalmasının yabancı yatırımcı alımlarının güçlenmesini sağladığını belirtti.

ABDbaşkanlık seçimini kazanan Donald Trump’ın mali politikalarına ilişkin belirsizliklerin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) mart ve haziran aylarında faiz artıracağına ilişkin beklentileri düşürdüğünü ifade eden analistler, ABD’de son dönemde beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilere karşın yatırımcılardaki risk iştahının devam ettiğini söyledi.

sON YILLARIN EN İİ BORSA İŞLEMİ

Yabıncı yatırımcı Borsa İstanbul’a güvenmeye devam ediyor. Özellikle kamu banka hisselerindeki hareketlilik sürüyor. BİST 30’da en çok yabancı alımı görünüyor. Analistler, TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu devam ettirmesinin kurlardaki oynaklığı azalttığını ifade ederek, Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) getiri eğrisinin de yataylaştığını belirtti.

5 yıl vadeli tahvil faizi ile gecelik repo faizifarkının 12 Ocak’ta bu yana hızla gerilediğini ve sıfıra yaklaştığını dile getiren analistler, bu süreçte 10 yıllık tahvil faizlerinin de ocak ayının son işlem gününde 2,5 ayın en düşük seviyesine indiğini bildirdi.

İlginizi Çekebilir

Gençlerin seçimi İmamoğlu

Türkiye’de gençlerin en sevdiği lider Ekrem İmamoğlu oldu. İşte Türkiye’deki en popüler 10 siyasetçi. ORC …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting