Ana Sayfa / Manşet / Bursa barajlar son durum 2017
BURSA BARAJLARI

Bursa barajlar son durum 2017

Bursa’da su durumu barajlardaki son doluluk oranı açıklandı. Bursa 2017 yazı susuzluk çeker mi sorusu. Bursa barajlarındaki son su rezervi açıklandı. Bursa’nın 75 günlük suyu kaldı haberi. Uludağ’daki kar kalınlığının 1 metreyi geçmesinin ardından Bursa’nın su sıkıntısı çekmeyeceğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, devenin hörgücü gibi Uludağ’ın da suyunu hazır tuttuğunu söyledi. Su sıkıntısının gündeme geldiği dönemde erken kar yağışı Doğancı’yı yüzde 28, Nilüfer Barajı’nı ise yüzde 15 doluluğa çıkardı.

Son Bursa’daki barajlardaki su durumu. bursa susuzluk çeker mi bu yaz yani 2017’de bilgisi.  Bursa’nın su durumu açıklandı. Doğancı Barajı’ndaki son durum İhlas Haber Ajansı ekibi tarafından havadan görüntülendi. Bursa’nın su ihtiyacını karşılayan Orhaneli ve Keles ilçeleri üzerindeki Doğancı Barajı’nda gökyüzünden görsel bir güzellik ortaya çıktı.

Erken kar yağışı Bursalıların yüzünü güldürdü. Şehrin içme suyu ihtiyacının yüzde 90’ını karşılayan Nilüfer ve Doğancı barajlarındaki doluluk oranları hakkında açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın su yönünden şanslı olduğunu belirtti. Şu an itibariyle Bursa’ya 75 gün yetecek suyun bulunduğunu ifade eden Recep Altepe, “Bursa, Uludağ’a sırtını yaslamış bir su şehirdir. Uludağ, bir devenin hörgücü gibi suları içine alıyor. Daha sonra şehri yıl boyunca besliyor. Doğancı ve Nilüfer barajları dolduğunda bir yıllık su ihtiyacını karşılamış oluyoruz. Bunlar geçen yıl kış başında dolmuştu. Bugüne kadar da rahatlıkla idare etti. Şu anda mevsim sonu olması ve son zamanlarda yağışların olmaması ile birlikte biraz su eksik gözüktü. Ama barajlarımızda yine 75 günlük normal suyumuz var. Tabii ki bizim bunların haricinde rezervde tuttuğumuz sularımız da var” dedi.

Bu sene kar yağışının erken yağmasıyla birlikte su sıkıntısı yaşanmayacağını kaydeden Altepe, “Uludağ’da 1 metrenin üzerindeki kar eridiği zaman barajlar rahatlıkla dolacak. Şu anda barajlarımızın suyu dağda hazır bekletiliyor. Artık bu karlar erimeye başladığında ve yağışlarla beraber su sıkıntımız olmayacak. Bursa’nın su sıkıntısı çekeceğini düşünmüyorum” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

EURO 2024 finali izle

İspanya-İngiltere final maçı canlı yayını ve saati. Euro 2024 finali izle bu akşam kanalı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting