Ana Sayfa / Yaşam / Cumhuriyet Gazetesi davası kararları 25 Nisan

Cumhuriyet Gazetesi davası kararları 25 Nisan

Cumhuriyet gazetesi davası kararları 25 nisan belli oldu. Ahmet şık’a yeni ceza. Cumhuriyet gazetesi davasında karar duruşması sona erdi. Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerinin yargılandığı davada İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’a ‘Terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme’ suçundan 7 yıl 13 ay 15 gün hapis cezasına hükmedilirken tahliye edilmesine karar verildi. Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve Ahmet Şık’a ise aynı suçtan 7 yıl 6’ar ay hapis cezası verildi. “Örgüte üye olmamakla birlikte yardım etme” suçundan Orhan Erinç ve Hikmet Çetinkaya 6 yıl 3’er ay, Kadri Gürsel 2 yıl 6 ay, Güray Tekin Öz ve Hacı Musa Kart ise 3 yıl 9’ar ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkumiyet ve beraat kararları oybirliğiyle alınırken, sadece Kadri Gürsel’in mahkumiyetine oy çokluğuyla hükmedildi. Mahkeme, Can Dündar ve İlhan Tanır’ın dosyasının ayrılmasına karar verdi.

Son dakika Cumhuriyet gazetesi davası ve hapis cezası alan isimler.

Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik davada şüpheliler son sözlerini söyledi. Ahmet Şık, “Tüm yaşamı boyuncu hukuksuzlukların, hak ihlallerin karşısında duranlar adına ilk günden bu yana söylediğimizi tekrarlayarak bu ve bu çeteye benzerlerine hak ettikleri yanıtı verelim. O halde asıl siz teslim olun” dedi.

18’i Cumhuriyet gazetesi çalışanı 20 kişi hakkındaki davanın karar duruşması İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu karşısında bulunan duruşma salonunda görüldü. Tutuklu yargılanan gazetenin İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, muhabir Ahmet Şık ve ‘Jeansbiri’ Twitter hesabının sahibi olduğu iddia edilen Ahmet Kemal Aydoğdu ile tüm sanıklar katıldı. Öte yandan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yabancı basın mensupları ve bazı konsolosluk temsilcileri de salonda hazır bulundu.

AKIN ATALAY: KÖTÜLÜĞE KARŞI DİRENMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Son sözleri sorulan sanıklardan Akın Atalay, “Heyetin kararı ne olursa olsun bilinmesini isteriz ki Cumhuriyet gazetesi ve biz Cumhuriyetçiler kötülüğe karşı direnmekten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. Kadri Gürsel ise gazetesi oldukları için tutuklandıklarını söyleyerek, “Önümüze çürük, boş ve mesnetsiz bir iddianame geldi. Uzun tutukluk bir infaza dönüştü. Adil yargılanma hakkımız ihlal edildi. Savunmamda mesleğimi savundum ve bana göre saçma olan iddialara cevap verdim. Şimdi siz zor bir karar vereceksiniz. Çünkü içinde hiçbir delil olmayan dosyalara bakarak karar vereceksiniz. Demek oluyor ki aklınıza ve vicdanınıza sığınarak karar vereceksiniz. Böyle yapacağınıza dair inancım var, bu inancım nedeniyle pişman olmak istemiyorum. Biz buradan başımız dik olarak gideceğiz ve mesleğimizi yapmaya devam edeceğiz. Ben ve tüm arkadaşlarım için beraat talep ediyorum” diye konuştu.

MURAT SABUNCU: GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR

Güray Öz ise gazeteciliğin yargılandığını ve nünün zor bir iş olduğunu söyleyerek, “Cumhuriyet gazetesini terör örgütüyle ve FETÖ’cülükle suçlamak insan aklıyla alay etmektir. Umarım böyle yapmazsınız. Çünkü bu aydınlara yakışmaz” şeklinde konuştu. Musa Kart ise umudunu koruduklarını söyleyerek, “Bu dava ile ömürlerimizden aylar yıllar çalındı” ifadelerini kullandı. Murat Sabuncu özgürlüğün çok güzel olduğunu belirterek, “İnsan değerini kaybedince anlıyor. Cumhuriyet gazetesi de, gazeteciler de her koşulda doğruları söyler ve hep böyle yaptık. Gazetecilik suç değildir” dedi.

AHMET ŞIK: ASIL SİZ TESLİM OLUN

Ahmet Şık ise “Şekil itibariyle son söz olabilir ancak ‘Bu daha başlangıç’ diyerek başlıyorum. Siyaset, bürokrasi ve medyanın kimi mensuplarından oluşan bir çetenin hayata geçirdiği bu komplonun amacı en başından beri belliydi. Tüm yaşamı boyunca hukuksuzlukların, hak ihlallerinin karşısında duranlar adına ilk günden bu yana söylediğimizi tekrarlayarak bu çeteye ve benzerlerine hak ettiği yanıtı verelim o halde: Asıl siz teslim olun.” dedi.

İlginizi Çekebilir

Serkan Özkan öldü

Serkan Özkan öldü Ankara Polatlı’da. Ankara Polatlı’da kavgaya karışanların üzerine sürülen aracın altında kalan Eski …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting