Ana Sayfa / Kime Ait / Dolar kuru 24 Mayıs rakamları

Dolar kuru 24 Mayıs rakamları

Dolar 24 Mayıs son rakam ve fiyatı. 24 Mayıs dolar ne kadar oldu Merkez Bankası Faiz kararı sonrası dolar ve Euro’daki düşüş sürer mi açıklaması. Son dolar ne kadar 24 Mayıs 2018. İşte Dolardaki son kur ve açıklamalar. Merkez Bankası diğer faiz oranlarını ise sabit tuttu, para piyasalarını sıkılaştırma kararı aldı. Toplantı haberinin öncesinde 4.80 seviyesinde seyreden dolar, toplantı haberinin ardından 4.57’lere kadar geriledi.

24 Mayıs dolar kuru ve dolar kaç lira sorusunun yanıtı. MB faiz kararı sonrası dolar ve dövizdeki son durum 24 Mayıs perşembe dolar fiyatı ve altındaki sert düşüş.  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin kur spekülasyonu ve operasyonuna tabi tutulmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün attığı adımı desteklediklerini bildirdi. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise Merkez’in kararı için “gereken her adımda tam desteğim var” ifadesini kullandı. Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş ise kurdaki dalgalanma için “Hiç kimse, Türkiye’yi IMF’nin önünde diz çökecek bir noktaya getiremeyecektir” değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Zeybekci, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Anafartalar Mahallesi’nde yaptırdığı kapalı pazar yerinde düzenlenen iftar programına katıldı.

Programın ardından bir gazetecinin, TCMB’nin faiz artırım kararının ardından doların düşüşe geçmesini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Zeybekçi, “Dolar, açıklamadan sonra epey bir geriledi. Bununla ilgili açıklamalar yaptık. Kanunlarımız, bazı kurum ve bakanlıklara yetkiler, sorumluluklar verir. Bütün kurumların kanunla tanımlanmış görevleri vardır. Bu görevleri icra edenler, hiçbir zaman için dönüp sorumluluğu başkalarına yükleyici hareketlerde bulunmazlar. Bunun altını çizerek söylüyorum. Yetkilerini kullanırlar ve sorumluluklarını yerine getirirler. Sonuçlarına da olumlu veya olumsuz katlanırlar. Bugün yaşadığımız da buydu.” ifadelerini kullandı.
Zeybekçi, makro ekonomik göstergelerin olumlu yönde seyrettiğini, büyüme ve ihracatta rekorların kırıldığını ve işsizliğin gerileme trendinde olduğunu belirterek, kapasite kullanım, sanayi üretim endeksi gibi verilerin de aynı paralelde seyrettiğini, turist sayısında yüzde 30, elde edilen gelirde de yüzde 33-35’lik bir artış beklendiğini söyledi.

Büyümede 2017’nin tekrar edildiğini aktaran Zeybekçi, “Dolayısıyla Türkiye’nin bir kur spekülasyonu ve operasyonuna tabi tutulmasını kabul edemiyorum. Eldeki enstrümanlar, adı ne olursa olsun, sağlıklı kullanılmalı. Sonuçları itibarıyla, böyle bir operasyonla Türk reel sektörünün emeğinin, alın terinin, Türkiye’nin bu performansının heba edilmemesi için gerekli olan her türlü adım atılmalıdır. Bugün Merkez Bankamız’ın attığı adımı destekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
Programa, Denizli Valisi Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli Milletvekilleri Şahin Tin ve Cahit Özkan ile protokol üyeleri katıldı.

MEHMET ŞİMŞEK: TAM DESTEĞİM VAR

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “TCMB Başkanı ve PPK üyelerinin TL’deki düşüşü ve fiyat istikrarının sağlamak için atacakları gereken her adımda tam desteğim var… Türkiye’nin hiçbir makro ekonomik problemi çözülemez değil, problemleri daha önce çözdük yine yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklama şu şekilde:

“Para politikasının kredibilitesini sağlamanın ve yatırımcıların güvenini tekrar kazanmanın vakti geldi. Hükümet cari açığı düşürmek ve TCMB’nin dezenflasyon çabalarına katkı için mali disiplini korumaya ve yapısal reformları hızlandırmaya kararlı.

TCMB Başkanı ve PPK üyelerinin TL’deki düşüşü ve fiyat istikrarının sağlamak için atacakları gereken her adımda tam desteğim var.
Türkiye’nin hiçbir makro ekonomik problemi çözülemez değil, problemleri daha önce çözdük yine yapabiliriz.”

KURTULMUŞ: HİÇ KİMSE IMF’NİN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKECEK BİR NOKTAYA GETİREMEYECEK

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş ise kurdaki dalgalanma için “Hiç kimse, Türkiye’yi IMF’nin önünde diz çökecek bir noktaya getiremeyecektir” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir

Küçükçekmece çöken bina son durum

Küçükçekmece çöken binada ölen ve yaralananların isimleri. 3 katlı bina çöktü. Küçükçekmece çöken bina kaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting