Ana Sayfa / Kime Ait / Erdemoğlu Holding kime ait yeri
İBRAHİM ERDEMOĞLU KİMDİR

Erdemoğlu Holding kime ait yeri

Erdemoğlu Holding kime ait, ne zaman kuruldu ve hangi şirketlerin sahibi bilgisi. Erdemoğlu Holding 3,5 milyar dolarlık yeni yatırımla gündeme gelmişti. Üretim faaliyetlerine 1970 yılında 2 adet kilim dokuma tezgâhı ile başlayan Erdemoğlu Ailesi, 1990 yılında Erdemoğlu Halı San. ve Tic. A.Ş.’yi kurmuş, 1998 yılında ise isim değişikliği yaparak, firmanın adını Merinos Halı San. ve Tic. A.Ş. olarak değiştirmiştir.

Erdemoğlu Holding patronu İbrahim Erdemoğlu. Sasa Polyseter’in de sahibi olan Erdemoğlu Holding ne zaman kuruldu ve holding bünyesinde bulunan şirketler. Bünyesine daha sonra Dinarsu ve Padişah markalarını da katan, halının yanı sıra mobilya, ev tekstili ve iplik sektörlerinde de büyük yatırımlar yapan firma, 2010 yılında tüm şirketlerini tek bir çatı altında toplayarak Erdemoğlu Holding’i kurmuştur. Yaptığı yatırımlarla her geçen gün büyüyen Erdemoğlu Holding markalaşma yolunda önemli aşamalar kaydetmiş, 2015 yılı itibariyle 78 ülkede temsil edilen dev bir kuruluşa dönüşmüştür. Bugün Merinos, Dinarsu, Padişah, Efsane ve İmparator markaları ile parça halıda dünya lideri olmasının yanı sıra, mobilya, ev tekstili ve iplik sektörlerinde de piyasanın güçlü oyuncuları arasında yer almaktadır.

Erdemoğlu Holding Nisan 2015 tarihinde Sasa hisselerinin %51’ini Sabancı Holding’den satın almış, zorunlu pay alım teklifi sonrası Ağustos 2015 tarihi itibariyle Erdemoğlu Holding’in Sasa’daki hisse oranı %84,80’e ulaşmıştır. Sasa, 2014 yılında İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” sıralamasında 66. sırada, Adana’da ise birinci sırada yer almıştır.Erdemoğlu Holding, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle de ülke insanına hizmet etmeye devam etmektedir.

ERDEMOĞLU HOLDİNGİ KURUCUSU: MEHMET ERDEMOĞLU
Kurucumuz Mehmet Erdemoğlu, 1931 yazında, o günlerde Malatya iline bağlı bir ilçe olan Besni’de Terzi İbrahim Efendi ve Gülsüm Hanımın ikinci çocukları olarak dünyaya gelmiştir.

Savaş yıllarının yaralarını saran Anadolu insanının umut ve direnci, çocukluk çağındaki Mehmet Erdemoğlu’nun da tüm zorluklara karşı dimdik ayakta durmayı öğrenmesinin, sonsuz bir çalışma azmi kazanmasının temelini oluşturur.

O dönemin geleneklerine uygun olarak daha ilkokul çağında, bir dokuma ustasının yanında çıraklık yapmaya başlayan Mehmet Erdemoğlu, aza kanaat, tevazu, hayır, komşusunu gözetme, yalan söylememe, ticarete hile karıştırmama, sözünde durma gibi ilkelerin öne çıktığı Ahilik kültürü ile yoğrulmuş çok özel bir insandır.

Öğrenmek, çalışmak ve üretmek temeli üzerine kurduğu yaşamı boyunca korunması gerekenleri korumak, yardım edilmesi gerekenlere yardım etmek, ancak bütün bunları insan onurunu en yüksek düzeyde tutarak gerçekleştirmek bu yüce insanın en büyük önceliği olmuştur.

Mehmet Erdemoğlu’nun ilkeleri tüm insanlığa ders olacak nitelikte…

Diyor ki;

Asla yalan söylemeyin.
Hiçbir zaman dürüstlükten şaşmayın.
Kimseyi azarlamayın ve hor görmeyin.
Kimsenin işine müdahale etmeyin.
Bitmiş işi bozmaya çalışmayın.
Ödemelerinizi söz verdiğiniz zamanda yapın.
İşçinin parasını alın teri kurumadan ödeyin.
Pazarlık yaptığınız işten ödeme sırasında, tekrar para kesmeyin.
Söz ağızdan çıkar. Anlaşma yaptığınız bir alışverişten zarar etseniz bile dönmeyin.
Herkese karşı hoşgörülü olun.
Ailenize daima sahip çıkın.
Eş, dost ve akrabalarınızı bırakmayın.
Kapınıza gelen kimseyi geri çevirmeyin.
Başkasını kendiniz bilin; öyle bakın.
Servetin sınırı yoktur, mükafatı vardır.
İşinize, insanınıza, vatanınıza, devletinize, bayrağınıza sahip çıkın.

 

Mehmet Erdemoğlu, ticaret hayatına 1970 yılında ailesiyle birlikte göç ettiği Gaziantep’te iki kilim tezgahı ile başlamıştır.

1983 yılı, halı üretiminin başlangıç yılıdır. Ancak Mehmet Erdemoğlu, bu aşamada, emaneti gençlere bırakmanın zamanının geldiğine karar verir. Daha altmış yaşına varmadan emekli olma düşüncesinin arkasında planladığı çok başka işler vardır. O artık zamanını daha fazla hayır işlerine ayırmak istemektedir.

Mehmet Erdemoğlu’nun hayırseverliği, 1999 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından da ödüllendirilmiştir.

Ayrıca Besni Belediyesi, 2000 yılında, yeni kentteki mahallelerden birine ‘Erdemoğlu’ adını vererek kendisini onurlandırır.

Aynı günlerde Mehmet Erdemoğlu, TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne de lâyık görülmüştür.

Mehmet Erdemoğlu’nun yani Besnili Bilge’nin yaşamı 16 Aralık 2006’da sona ermiştir.

Ancak o, bu dünyada yaptığı iyiliklerle, gerçekleştirdiği hayır işleri ve bıraktığı eserlerle sonsuza kadar yaşayacaktır.

Erdemoğlu Holding olarak gerçek gücün, Mehmet Erdemoğlu’nun açtığı yolda aynı kararlılıkla yürümek olduğunu çok iyi biliyoruz.
ERDEMOĞLU HOLDİNG NE ÜRETİYOR HANGİ SEKTÖRLERDE VAR
Üretim faaliyetlerine 1970 yılında 2 adet kilim dokuma tezgâhı ile başlayan Erdemoğlu Ailesi, 1990 yılında Erdemoğlu Halı San. ve Tic. A.Ş.’yi kurmuş, 1998 yılında ise isim değişikliği yaparak, firmanın adını Merinos Halı San. ve Tic. A.Ş. olarak değiştirmiştir.

Bünyesine daha sonra Dinarsu ve Padişah markalarını da katan, halının yanı sıra mobilya, ev tekstili ve iplik sektörlerinde de büyük yatırımlar yapan firma, 2010 yılında tüm şirketlerini tek bir çatı altında toplayarak Erdemoğlu Holding’i kurmuştur. Yaptığı yatırımlarla her geçen gün büyüyen Erdemoğlu Holding markalaşma yolunda önemli aşamalar kaydetmiş, 2015 yılı itibariyle 78 ülkede temsil edilen dev bir kuruluşa dönüşmüştür. Bugün Merinos, Dinarsu, Padişah, Efsane ve İmparator markaları ile parça halıda dünya lideri olmasının yanı sıra, mobilya, ev tekstili ve iplik sektörlerinde de piyasanın güçlü oyuncuları arasında yer almaktadır.

Erdemoğlu Holding Nisan 2015 tarihinde Sasa hisselerinin %51’ini Sabancı Holding’den satın almış, zorunlu pay alım teklifi sonrası Ağustos 2015 tarihi itibariyle Erdemoğlu Holding’in Sasa’daki hisse oranı %84,80’e ulaşmıştır. Sasa, 2014 yılında İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” sıralamasında 66. sırada, Adana’da ise birinci sırada yer almıştır.Erdemoğlu Holding, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle de ülke insanına hizmet etmeye devam etmektedir.

 

İlginizi Çekebilir

Çin arabalarına yüzde 40 ek vergi

Türkiye, Çin’den gelen arabalara ek yüzde 40 vergi uygulayacak. Çin otomobillerine ek vergi geliyor. Çin’den …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting