Ana Sayfa / Sağlık / Göz kuruluğuna ne iyi geliyor?
GÖZ KURULUĞU ÇARE

Göz kuruluğuna ne iyi geliyor?

Göz kuruluğu ve göz kuruluğuna ne iyi gelir, ne yemeli, ne içmeli ve gözümüzü nasıl bakmalıyız gibi sağlık soruları sıkça gündeme gelir. Özellikle soğuk havalarda göz kuruluğu daha da önem kazanıyor. Peki göz kuruluğunu ne tetikliyor, neden oluyor ve çaresi ne diye soracak olursanız bu konuyla ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

Sağlık ve yaşam. Bu iki kelime hayatımız. Gözümüz. dünyayı gördüğümüz en önemli organımız. Gözümüz için ne yapmalıyız ne yemeli ne içmeli, gözümüzü gözümüz gibi nasıl bakmalıyız. Malum kış ve havalar soğuk. Göz kuruluğu yaşayabiliyoruz. Klima, sıcak hava ve dışarıda soğuk hava göz kuruluğuna neden oluyor. Göz kuruluğunu geçirmek için evde ne yapabiliriz ne kullanmalıyız ve gözümüzün kurumasını nasıl engelleriz. Soğuk havalarda yüksek ısılarda çalıştırılan kalorifer ve klimalar göz kuruluğuna neden oluyor.

GÖZ KUruLUĞUNA ÇARE VE TEDAVİSİ

Klima, kalorifer ve bilgisayar aslında gözümüzün bir nevi düşmanı gibi. Bilgisayar ekranları ve televizyonlar eskilerin deyimiyle gözümüzün ferini söndürüyor, nurunu alıyor. Bu durumun önüne geçmek için bazı yapmamız gerekenler var. Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, göz kuruluğunun; gözlerde yanma, batma, bulanıklık, kaşıntı, ağrı, yorgunluk, ışık hassasiyeti, göz kapaklarında ağırlık gibi şikayetlere neden olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yaycıoğlu, “Göz kuruluğu görme performansını bozarken hayatı da olumsuz etkiliyor. Günlük aktivitelerde kısıtlılık yapıyor ve zaman içinde okuma, gece araba kullanma ve bilgisayar kullanımında zorlanmalar başlıyor” dedi.

KALORİFER, KLİMA, BİLGİSAYAR TETİKLİYOR

Ortamın havası nemi bizim için çok önemli. Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, genellikle ileri yaşta ve kadınlarda daha sık görülen göz kuruluğunun, kontak lens kullananlarda, göz ile ilgili cerrahi bir operasyon geçirenlerde, göz kapağının kapanmasına engel hastalıkları olanlarda daha sık rastlandığını belirtti.

Ayrıca Sjögren sendromu, romatizmal hastalıklar, diyabet, tiroid bozukluğu çeşitli sistemik hastalıklara sahip kişilerin de riskli gruba girdiğini belirten Prof. Dr. Yaycıoğlu, çevredeki şikayetleri artıran nedenlerin varlığına da dikkat çekerek, “Çalışma ortamının kuru olması, kalorifer veya klima kullanılması, sigara kullanımı veya sigara içilen ortamlarda bulunmak, bilgisayar kullanırken uzun süreyle ekrana bakmak kuru göz şikayetlerinin artmasına sebep oluyor” dedi.

Göz kuruluğu tedavisinde doktorlarının önereceği suni gözyaşı damla ve jeller ile gözlerdeki batma ve kuruluk hislerinin giderilebileceğini ifade eden Prof. Dr. Yaycıoğlu, daha ileri evrelerde ‘topikal enflamasyonu’ baskılayıcı damlalar hatta tıkaçlar kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.

GÖZ KURULUĞUNU ÖNLEMENİN YOLLARI
Yaşam tarzında yapılacak bazı değişikliklerin göz kuruluğunu önlemeye yardımcı olabildiğini söyleyen Prof. Dr. Yaycıoğlu, bu değişiklikleri; sağlıklı beslenme; bulunulan ortamın ısı ve nem derecesi; teknolojik cihazların doğru kullanımı ve sürekli kullanılan ilaçların dozunun belirlenmesi olarak belirtti. Yaycıoğlu, alınabilecek önlemler hakkında şunları kaydetti:

“Göz kuruluğunu önlemek için bol su içmek, keten tohumu ve omega-3 zengini somon gibi balıklar tüketmek, omega-3 içeren vitamin haplarından kullanmak önem taşıyor.

Bulunulan ortamda kalorifer veya klima varsa buharlı nemlendiriciler kullanmak, sigara içilmemesine özen göstermek de göz kuruluğunu önlemeye yardımcı oluyor. Bilgisayar kullanımında ise ekranın göz seviyesinin altında olmasına dikkat etmek, arada bir gözleri dinlendirmek etkili sonuç alınmasını sağlıyor.

Son olarak, yan etkileri arasında göz kuruluğu olan ve sürekli kullanılan ilaçların dozunda değişiklik yapılması da şikayetlerin azaltmasını sağlıyor.”

İlginizi Çekebilir

Bebek burun açma serumları yasaklanıyor

Bebek burun açma serumları yasaklanıyor hangi marka bebek burun açma serumları hastalık taşıyor. Bebeklerin burnunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting