Ana Sayfa / Manşet / Kansere eşek sütü iyi geliyor iddiası

Kansere eşek sütü iyi geliyor iddiası

Eşeğin sütünün kansere iyi geldiği bilgisi uzmanları ikiye böldü. İstanbul’da eşek sütü satan yerler ve marketler çoğalıyor. Bazı kanser hastaları eşek sütünün kanser hücrelerini öldürerek iyi geldiğini kemoterapi sonrası eşek sütünün yan etkileri azalttığı yolundaki söylentiler uzmanlarca değerlendiriliyor. Eşek sütü üretimi son dönemde arttı. 

Eşeğin sütü neye iyi gelir. Kansere çare mi? Bu ve buna benzer iddialar son dönemde arttı hatta eşek sütünün kansere bile çare olduğu ve eşek sütünün ilaç olduğu bile söyleniyor. Kanser tedavisi sırasında alınan kemoterapinin yan etkilerini eşek sütünün azalttığı rivayeti kulaktan kulağa yayılıyor. konu sağlık olunca ve kanser hastalığı olunca durum daha da ciddileşiyor. Eşek sütü internette, marketlerde birçok yerde satılır oldu. Eşek sütü ile ilgili dini sakınca var mı yok mu da tartışılıyor. Ama bizim için asıl önemli konu eşek sütünün kansere çare mi oldu. bu konuda uzmanların kendilerine ait bilimsel tabanlı açıklamaları var.

KANSERE EN İYİ GELEN EŞEK SÜTÜ İDDİASI

Sağlımız dediğimiz gibi her şeyden önemli. Kansere yakalanmamak için ve kansere erken teşhis de çok önemli. Dr. Semiha Urvay, ”Eşek sütü tüketen kimileri, kansere iyi geldiği veya kemoterapinin yan etkilerini azalttığı gibi bir düşünceye sahip. Ancak buna dair elimizde hiçbir bilimsel kanıt yok” dedi.
Acıbadem Kayseri Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Semiha Urvay, hem kanserden korunmak isteyenler, hem de kanser tedavisi görenler için doğru beslenmenin önemini vurguladı. Doğru beslenmenin, kanser açısından iki öneme sahip olduğunu kaydeden Urvay, ”Birincisi hastalıktan korunmak için, diğeri ise hastalıkla mücadelede” dedi.

KANSERE ÇARE İYİ BESLENME VE BİLİNÇLİ OLMA

Dr. Semiha Urvay, kanser tedavisi sırasında iyi beslenen kişilerin kemoterapi, radyoterapi, ameliyatlar ve biyolojik tedavi gibi tedavi yöntemlerine bağlı gelişen birtakım yan etkilere karşı daha dayanıklı olduğuna da dikkat çekti.

Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Semiha Urvay, eşek sütünün, içeriği anne sütüne en çok benzeyen süt olma özelliğine sahip olduğunu belirterek, ”Bu nedenle eşek sütünün başta kanser olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde alternatif tıp yöntemi olarak insanlara sunuluyor. Eşek sütü tüketen kimileri, kansere iyi geldiği veya kemoterapinin yan etkilerini azalttığı gibi bir düşünceye sahip. Ancak buna dair elimizde hiçbir bilimsel kanıt yok” dedi.

İlginizi Çekebilir

Pamukkale Üniversitesi kayıt skandalı

Denizli’deki Pamukkale Üniversitesi skandalı ne, e oldu, düşük puanlı öğrenciler yüksek puanlı bölümlere nasıl kayıt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting