Ana Sayfa / Yaşam / İstanbul Reina’da saldırıda ölenlerin isimleri

İstanbul Reina’da saldırıda ölenlerin isimleri

Yılbaşı kutlamaları sırasında terör saldırısına uğrayan İstanbul Reina’da ölen Türklerin ve yabancıların isimleri, kimlikleri belli oluyor. Reina’ya terör saldırısı düzenleyen örgüt bilgisi geliyor. İstanbul yılbaşı gecesi silahlı terör saldırısına uğrayan gece kulübü Reina’da ölenlerin ve yaralananların sayısı ile saldırıyı yapan örgüt iddiaları. 

İstanbul gece kulübü terör saldırısında ölenlerin adları ve memleketleri. Reina’daki terör saldırısı ve ölenlerin isimleri. İstanbul Ortaköy’de saat 01.15 sıralarında gece kulübünde eğlenen vatandaşlara uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi.
Saldırıda 39 kişi hayatını kaybetti, 69 kişi yaralandı.
Yaralılar Okmeydanı, Şişli Etfal ve çevredeki özel hastanelere sevk edildi.
Olayla ilgili son açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. “Saldırıda 39 insanımız hayatını kaybetti” diyen Soylu, “Şu anda 21’inin kimliği belli. Diğer 18’inin kimliğiyle ilgili çalışmalar devam ediyor” dedi.
“4 KİŞİNİN DURUMU AĞIR”
Hayatını kaybedenlerden 16’sının yabancı uyruklu olduğunu belirten Bakan Soylu, şunları söyledi:
“Hayatını kaybeden 5 kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Diğer kimliği belli olmayanlarla ilgili böyle bir değerlendirme yapamıyoruz. Şu anda 69 kişi hastanelerde tedavi görüyor. 4’ü ağır olarak bize bildirildi.
“SALDIRGANI ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR”
Saldırganı arama çalışmaları devam ediyor. Teröristi arama çalışmaları devam ediyor. Emniyetimiz gerekli operasyonları başlattı. İnşallah yakın bir zamanda ele geçeceğini ümit ediyoruz.”
Noel Baba kıyafeti giydiği belirtilen saldırgan, saat 01.15 sıralarında gece kulübünün girişinde polis memurunu şehit ederek mekana girdi ve sağa sola rastgele ateş açtı.
Saldırı esnasında, eğlence mekanında bulunan vatandaşlar, panikle denize atladı. Deniz polisi, denize atlayan vatandaşları yürüttüğü çalışmalar sonucu kurtardı.
Saldırının ardından polis, bölgede operasyon yapıyor.
İSTANBUL VALİSİ: 1 POLİS ŞEHİT
İstanbul Valisi Vasip Şahin, olay yerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
“Saat 01.15 sıralarında bir terörist uzun namlulu silahla önce kapı önünde bekleyen polis memurumuzu şehit ederek, sonra bir vatandaşımızı şehit ederek içeri girmesi sonucu maalesef içeride çok vahşice, acımasızca, orada sadece yılbaşını kutlamak ve eğlenmek üzere gelmiş masum insanların üzerine çok acımazca kurşun yağdırarak maalesef bugünkü olayı meydana getirmiştir. Bu bir terör saldırısıdır. Şu ana kadar kadar yapılan tespitlere göre en az 35 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bunların bir tanesi polis memuru, yine en az 40 yaralımız hastanelerde tedavi altındadır. Konuyla ilgili detaylı araştırmalar yapılıyor. Arkadaşlar onun üzerinde çalışıyor. Bundan sonra daha detaylı açıklamalar sizlerle ayrıca paylaşılacaktır. Şu anda paylaşabileceğim kısaca bilgiler bunlardır.”
“ATEŞ 10-15 DAKİKA SÜRDÜ”
Bir görgü tanığı, NTV’ye yaşadıklarını şu şekilde aktardı:
“50-60 el silah sesi duydum, hemen yere yattım. Saldırganlar bir kişi miydi, 2 kişi miydi bunu bilemiyorum. Çok sayıda silah ses duyunca kendimi korumaya çalıştım. Sonrasında şok halindeydim, sonra olanları hatırlamıyorum.”
Saldırı esnasında orada bulunan vatandaşlardan birinin yakını, sağlık durumunun iyi olduğunu söylediği yakınından öğrendiklerini NTV’ye anlattı. Buna göre, 10-15 dakika ateş sürmüş. Eğlence kulübünde çalışanların mekanı bildikleri için daha iyi saklandıkları ancak bilmeyenlerin daha korunaksız oldukları öne sürüldü.
ŞEHİT POLİSİN CENAZESİ MORGA KALDIRILDI
Saldırıda şehit olan polis memurunun cenazesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden çıkarıldı. Şehidin cenazesi meslek arkadaşları tarafından cenaze arabasına konuldu. Şehidin mesai arkadaşları cenaze aracının arkasından dualar ederken yakınları ise gözyaşlarına boğuldu. Şehidin cenazesi Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Saldırganın gece kulübüne gelmek için bindiği iddia edilen taksi polis ekipleri tarafından inceleme altına alındı. Polis ekipleri tarafından çekiciye alınan şüpheli taksi emniyete götürüldü.
CUMHURBAŞKANI YETKİLİLERDEN BİLGİ ALDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı.
Erdoğan’ın, saldırı haberinin ardından, Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile telefon görüşmeleri yaptığını açıkladı.
Olaydan büyük üzüntü duyan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, gelişmeleri yakından takip ettiği, can kayıpları ve yaralıların durumu hakkında da bilgi aldığı kaydedildi.​
RTÜK’TEN YAYIN YASAĞI
RTÜK, İstanbul’daki terör saldırısına ilişkin, Başbakanlık tarafından geçici yayın kısıtlaması getirildiğini bildirdi.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK) yapılan yazılı açıklamada, 15/02/2011 tarihli ve 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 7’nci maddesinde “milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda” geçici yayın yasağı getirilebileceğinin öngörüldüğü belirtilerek, “01/01/2017 tarihinde İstanbul ilinde meydana gelen silahlı saldırının da anılan hüküm çerçevesinde olduğu değerlendirildiğinden söz konusu olayla ilgili, geçici yayın yasağı getirilmesi uygun görülmüştür.” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Medya hizmet sağlayıcıları tarafından; anılan saldırıya ilişkin olarak yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanunda ve diğer kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulması, toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlardan kaçınılması ve bu çerçevede; saldırıya ilişkin olarak, saldırı sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa saldırı sonucu yaralanan ya da hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara,
olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlar yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir. Tüm medya hizmet sağlayıcıların dikkatine sunulur.
OBAMA’DAN YARDIM ÖNERİSİ
ABD Başkanı Barack Obama, saldırıyı sert bir şekilde kınadığını, Türkiye’nin gerek duyabileceği yardımlar konusunda direktifler verdiğini açıkladı.

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır ve Mardin yangında ölenlerin sayısı

Diyarbakır ve Mardin yangında ölen 11 kişinin isimleri. Diyarbakır ve Mardin’de anız yangını sonrası en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting