Ana Sayfa / Kadınca / Kaç yıl evli kalan kadın emekli olabilir (Ev kadınları emeklilik)
EMEKLİ ZAM TEMMUZ 2017

Kaç yıl evli kalan kadın emekli olabilir (Ev kadınları emeklilik)

Ev hanımlarının emeklilik şartları ve 25 yıl evli kalan kadın emekli olsun teklifinde son durum ve erken emeklilik ile çalışmayan ev hanımlarının emeklilik hakkı gibi onlarca soru bilgikahini sitemize aktarılıyor. 25 yıl evli kalan kadın emekli olabilecek mi son durum ve yasa teklifi ne alemde diyen de var. Erken emeklilik yeni şartları ve Meclis’teki yeni düzenleme bu yasama yılında yani Ekim 2017 den itibaren gündeme gelecek mi dile soranlarda bulunuyor. 

Kaç yıl evli kalan kadın emekli sayılacak ve ev hanımları nasıl erken emekli olabilir ve kadınların emeklilik hakkı ile erken emeklilik şartları en çok arananlardan oluyor. Türkiye emekli cenneti adeta. SGK, son erken emeklilik ve ev kadınlarının emeklilik hakkı ile ilgili yeni bir açıklama yapmadı henüz.

EV HANIMLARI 25 YILLIK EVLİLİK EMEKLİLİK HAKKI YASASI NE DURUMDA?

Son olarak eşiyle 25 yıllık evlilik sürdüren kadınların emekli olabileceği belirtilmişti ancak bu yasa tasarısı kadük kalmış durumda gibi. Emekli olmak, her çalışan için bir amaçtır. Her çalışan ilerisi ve geleceği için emekli olma çabasındadır.Kimileri prim gününü doldurmak için uğraşırken, kimileri ise prim gününü doldurup yaşı beklemektedir. Çalışan veya çalışmış olan vatandaşlar için durum böyledir.Peki çalışmayan kişiler için emeklilik var mıdır? Özellikle de ev hanımları için. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamından ev hanımlarının emekli olması mümkündür. Bunun haricinde meclise verilen kanun teklifine göre de ev hanımlarının emekli olması artık mümkün olacak.Peki bu teklife göre nasıl emekli olunulacak?Ev hanımları bunun için ev hanımlarının ne yapması gerekiyor?
Ev Hanımlarının Emekli Olması İçin Meclise Kanun Teklifi Verildi
.Ev hanımlarını sevindiren bir gelişme yaşandı.Sigortalı olmayan ve 25 yıl evli kalan ev hanımlarının emekli olabilmesi için Meclis’e kanun teklifi verildi. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Kanun teklifinin kabul edilip yasalaşması halinde 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik hakkı sağlanmış olacak. Kanun teklifinin gerekçesi olarak şu ifadeler yer aldı: “Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır”
25 Yıllık Evli Kalana Emeklilik Şartları Nelerdir?
Kanun teklifine göre, ev hanımlarının emekli olmasının önü açılmaktadır.Teklifin yasalaşması halinde ev hanımları da özlemini duyduğu mutluluğa ulaşarak emekli olabilecek.Yani 25 yıllık evlilere emeklilik hakkı gelecektir.Ancak, yine teklife göre bunun belli şartları bulunmaktadır. Bu şartları 3 şekilde sayabiliriz.

1) Sosyal Güvenlik Kurumu ile herhangi bir bağ olamayacak,

2)Evlilik süresinin 25 yıl ve daha üzeri olması gerekmektedir,

3)Belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an için Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağın bulunmaması gerekir.

Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Ne Yapılması Gerekiyor?
25 yıllık evlilere emeklilik şartlarını yukarıda belirtmiştik.Bu şartları sağlayan kadınlar,kanunda belirlenen yaş sınırı ve prim gün sayısı esas alınmak şartıyla ve kanunda belirlenen kazanç sınırları içinde hesaplanacak tutarları peşin ödeyerek veya borçlanarak yaşlılık aylığı almaya yani emekli olmaya hak kazanacaklardır.Yani emekli olmak için yine biraz da olsa ödeme yapılacaktır.

Kanun Teklifinde Son Durum Ne?Ev Hanımlarına Emeklilik Yasası Çıktı Mı?
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığı’na sunulmuştu.25 yıl evli kalana emeklilik şartlarını taşıyan ev hanımları meclisten gelecek habere odaklanmış durumda.Ancak bugüne kadar bu konuyla ilgili somut bir gelişme yaşanmadı.vergihocasi.com ekibi olarak kanun teklifinin mecliste görüşülüp yasalaşması halinde sizleri aydınlatmaya ve sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir

Ceyda Ersoy hostese saldırdı

Ciciş kardeşlerden Ceyda Ersoy bu kez hostese saldırı haberi ile gündem oldu. “Ciciş Kardeşler” olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting