Ana Sayfa / Genel / Katalonya’da referanduma baskın
İSPANYA

Katalonya’da referanduma baskın

İspanyol polisi ve jandarması Katalonya’daki referanduma izin vermedi oy verme merkezlerini bastı, katalanlarla çatıştı. İspanya’da iç savaşın ayak sesleri duyuluyor. Barcelona’da polis ve askerle çatışan halk özgürlük sloganları atıyor.

İspanya’daki bağımsızlık referandumu baskın yedi. dünyayı yıllarca sömüren ve sömürgecilikte öne çıkan İspanya şimdi kendi içinde parçalanmak üzere.

Katalonya yerel hükümeti, merkezi hükümetin tüm çağrılarına rağmen bağımsızlık referandumundan vazgeçmedi. Katalanlar seçim merkezlerine akın ederek, seçim merkezleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu. TSİ 10.00 sıralarında başlayan oylamanın TSİ 21.00 sıralarında sona ermesi bekleniyor. Ancak merkezi hükümet ile yerel hükümet arasında gerginlikler çıktı.

Oy merkezleri arasında bulunan bazı okullar ise işgal edildi. İspanyol polisi, seçim sandıkları ile oy pusulalarını ele geçirmeye başladı. Barselona’da seçmen ile polis arasında çatışma çıktı. Polis, seçmeni dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Seçim merkezi önünde toplanan binlerce kişi, “Barış halkıyız” ve “korkmuyoruz” sloganları attı. Çok sayıda vatandaş yaşanan çatışmada yaralandı.

İlginizi Çekebilir

Çin arabalarına yüzde 40 ek vergi

Türkiye, Çin’den gelen arabalara ek yüzde 40 vergi uygulayacak. Çin otomobillerine ek vergi geliyor. Çin’den …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting