Ana Sayfa / Sağlık / Keskin gözler için yaban mersini yiyin
YABAN MERSİNİ KESKİN GÖZLER İÇİN

Keskin gözler için yaban mersini yiyin

Güçlü gözler ve çok iyi görme için yaban mersini tüketin. Göze en faydalı meyve yaban mersini. ABD’De savaş pilotların yediği tek meyve yaban mersini. yaban mersininin yaşı ve kurusu göz sağlığı için çok faydalı. Gece iyi görmek için yaban mersini yenmeli. 

Güçlü ve keskin gözler için yaban mersini tüketilmeli. Göz sağlığı ve göz tansiyonuna en iyi gelen yiyecek yaban mersini. Savaş pilotlarının gözleri için zorunlu yemek zorunda olduğu yiyecek yaban mersinidir. İşte 18 maddede yaban mersini gaydaları.

YABAN MERSİNİ 18 FAYDASI GÖZLER İÇİN

Herkes düzenli olarak yaban mersini yemeli, Göz sağlığı, kalp sağlığı için yaban mersini paha biçilmez bir ürün. Yaban Mersini, antioksidan kapasitesi çok yüksek bir meyvedir.

Gözün görme gücünü arttırdığı birçok çalışma ile gösterilmiştir.

Bu nedenle özellikle ABD savaş pilotlarının kullanması zorunlu gıda listesine girmiştir.

Pilotların görme kapasitesini arttırabilmek için yaban mersini meyvesinden yararlanılmaktadır.

Yaban mersininde bulunan “antosiyaninler” yaşa ve ultraviyole ışınlarına bağlı olarak oluşan retina problemlerine karşı koruma sağlar, gece görme kapasitesini artınr.

Antosiyanin’lerin yaşlılarda katarakt oluşumunu geciktirdiği gece görüşünün azalması ve sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu) gibi göz sorunlarının önlenmesinde önemli bir rol oynadığı içeriğinde bulunan A-A vitamini ve çinko minerali zengini olmasına bağlanmıştır.

YABAN MERSİNİ İÇİNDEKİ VİTAMİNLER 

Yaban Mersini meyvesi içerisinde polifenoller, salisilik asit, karotenler, folik asit, lifler,B vitamini kopleksi Ave E vitamini, C vitamini, potasyum, fosfor, magnezyum, demir, Riboflavin, niasin ve fitoestrojenler bulunmaktadır.

Bitki meyvesinin insan sağlığına etkileri konusunda yapılan kapsamlı araştırmalar, bileşiğinde bulunan kateşinler (fenolik bileşikler) antimikrobial ve antioksidatif (serbest radikal süpürücü) etkiye sahiptir.

Proantocyanidin ve antosiyaninler ise kapiller (kılcal) damar yırtılmaları ve kanamaları göz’de retina ve beyin kanamalarına karşı damar sağlığı ve bütünlüğünü korur.

KILCAL DAMAR ÇATLAKLARI İÇİN YABAN MERSİNİ

Kapiller (kılcal damar) çatlamaları önler.

Bu nedenle diyabet hastalarında ve 50 yaş üzerinde koruyucu olarak kullanımı önem taşımaktadır.

Meyva bileşimindeki flavonoid’Ier, bilinen güçlü antioksidan etkileri ile serbest radikaller süpürerek kanser koruyucu olarak etkili olurlar.

Ek olarak içerikteki antosiyaninler mide ve kalın bağırsak ülserlerinde hızlı bir iyileştirici özelliğe sahiptirler.

Çoğu idrar yolu enfeksiyonuna E. Coli olarak bilinen bir bakteri neden olur, idrar yoluna yapıştığından idrarla da atılamamaktadır.

Yaban mersini ise doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunu bu bakteriden temizleyebilmektedir.

YABAN MERSİNİ KALP DOSTU MEYVE

Ayrıca düzenli olarak yabanmersini tüketenlerde eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu belirlenmiştir, eNOS enzimi yine kalp hastalıklarından koruyucu özelliğe sahiptir.

Bu nedenle kalp sağlığını korur.

Lif oranının yüksek ve antioksidanlardan zengin olması nedeniyle özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir.

 

İlginizi Çekebilir

Bilecik define kazısı faciası

Söğüt’te define arayışı faciayla sonuçlandı. Bilecik define bulunan yerler hemen dikkat çekti ölüm haberi peşinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting