Ana Sayfa / Kime Ait / Kıdem tazminatı sendikalar bakışı

Kıdem tazminatı sendikalar bakışı

3 büyük sendikanın kıdem tazminatı çıkışı. DİSK, HAK İŞ ve Türk İş’ten ortak mesaj: ‘Kıdem tazminatına dokunma’

Sendikalardan hükümete kıdem tazminatı uyarısı geldi. Bakırköy’deki 1 Mayıs kutlamalarında konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Referandumdan önce anlattık ‘evet’ çıkarsa ilk iş olarak kıdem tazminatını gasp etmek olacağını söylemiştik. Kıdem tazminatının gaspına hayır dedik. DİSK tarihsel bir uyarıda bulundu haklı çıktı. Kıdem tazminatı yük değil işçilerin hakkıdır. Hakkıdır, hakkıdır. İşçinin evine götürdüğü ekmek, iş güvencesidir” diye konuştu.

1 Mayıs konuşmasında işsizliğe vurgu yapan Beko, “İşsiz sayısı rekorla tarihe geçti. 5 işçiden 3’ü işsiz. İşsizlik hızla artıyor. İşsizlik fonumuzu gasp etmek isteyen leş kargalarına izin vermeyeceğiz. Taşeron işçi kardeşlerimiz kadro alıncaya kadar bedeli ne olursa olsun mücadelemiz devam edecek. Kiralık işçi denilen kölelik düzenini getirdiler köle satar gibi işçi kiralamayı yasal hala getirdiler. Bu da yetmedi kamu emekçilerini iş güvencesini ortadan kaldıracaklarını söylediler. Artık yeter hep beraber haykıralım. Köleliğe teslim olmayacağız. Köle satan tüccarlar kaybedecek” dedi.

Bakırköy’deki 1 Mayıs kutlamalarında, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs’ı kutlayarak konuşmasına başladı. Beko, “Selam olsun Cumartesi annelerine, selam olsun savaşa karşı barış diyen yiğitlere. Dünyanın dört bir yanında bugün milyonları dolduranlara selam olsun” dedi.

“TAKSİM’E ÇIKMAK İSTEYEN ARKADAŞLARIMIZIN DERHAL SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYORUZ”

Taksim’deki gözaltılara değinen Kani Beko, “1 Mayıs birlik dayanışma, mücadele günü için Taksim’e çıkmak isteyen arkadaşlarımız gözaltına alınmış. Onların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Büyük bir kavganın arifesinde 1 Mayıs alanındayız” diye konuştu.

“KIDEM TAZMİNATLARIMIZI LEŞ KARGALARINA YEDİRECEK MİYİZ?”

Kıdem tazminatlarının fona aktarılacak olmasına tepki gösteren Kani Beko, “Referandumdan önce anlattık ‘evet’ çıkarsa ilk iş olarak kıdem tazminatını gasp etmek olacağını söylemiştik. Kıdem tazminatının gaspına hayır dedik. DİSK tarihsel bir uyarıda bulundu haklı çıktı. Kıdem tazminatı yük değil işçilerin hakkıdır. Hakkıdır, hakkıdır. İşçinin evine götürdüğü ekmek, iş güvencesidir” diye konuştu.
Beko, “Kıdem tazminatlarımızı leş kargalarına yedirecek miyiz?” diye sordu alanda bulunanlar ‘hayır’ cevabını verince Beko, “Hep birlikte omuz omuza mücadele edeceğiz” dedi.

“TAŞERON KARDEŞLERİMİZ KADRO ALINCAYA KADAR BEDELİ NE OLURSA OLSUN MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

Kani Beko, “İşçiler kendilerine verilen sözleri, doğruyu da yalanı da unutmazlar. 1 Kasım 2015 seçimlerinden önce taşeronlara kadro sözü verdiler sözlerini tuttular mı?” diye sorunca alanda bulunanlar ‘hayır’ cevabını verince Beko, “Bir kez daha söylüyorum görmeyen gözler görsün, duymayan kulaklar duysun. Taşeron işçi kardeşlerimiz kadro alıncaya kadar bedeli ne olursa olsun mücadelemiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

“KİRALIK İŞÇİ DENİLEN KÖLELİK DÜZENİNİ GETİRDİLER KÖLE SATAR GİBİ İŞÇİ KİRALAMAYI YASAL HALA GETİRDİLER”

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Rüzgârdan dolayı ses sorunu yaşandı. Ancak, sesimizi faşist diktatörlük kısamaz. Kiralık işçi denilen kölelik düzenini getirdiler köle satar gibi işçi kiralamayı yasal hala getirdiler. Bu da yetmedi kamu emekçilerini iş güvencesini ortadan kaldıracaklarını söylediler. Artık yeter hep beraber haykıralım. Köleliğe teslim olmayacağız. Köle satan tüccarlar kaybedecek” dedi.

“İŞSİZLİK FONUMUZU GASP ETMEK İSTEYEN LEŞ KARGALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Kani Beko, “İşsiz sayısı rekorla tarihe geçti. 5 işçiden 3’ü işsiz. İşsizlik hızla artıyor. İşsizlik fonumuzu gasp etmek isteyen leş kargalarına izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu” dedi.

“OHAL İLAN EDİP KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELER İLE YÜZBİNLERCE KAMU EMEKÇİSİNİ İHRAÇ ETTİLER”

Beko, “Ülkeyi yönetenlere sesleniyorum; OHAL ilan edip kanun hükmünde kararnameler ile yüzbinlerce kamu emekçisini ihraç ettiler. Mahkeme kararı olmadan 85 belediyede kayyum var. Kayyum ile 1500’ün üzerinde arkadaşımız işten atıldı. Gidebilecekleri bir mahkeme bile yok. İşe iade edilene kadar yanlarında olacağımıza söz veriyoruz” dedi.

“16 NİSAN’DA SANDIKLARDAN ‘HAYIR’ ÇIKTI. YÜKSEK HAKEM KURULUNDAN ‘EVET’ ÇIKTI”

Referandumdan ‘hayır çıktı’ diyen Kani Beko, “16 Nisan’da sandıklardan ‘hayır’ çıktı. Yüksek hakem kurulundan ‘evet’ çıktı. Ancak siz yaptığınız bu hırsızlık ile nereye kaçarsanız kaçın sizi yakalamak boynumuzun borcu olsun” dedi.

“80 MİLYONUN ANAYASASI İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ”

Anayasa değişikliğine değinen Kani Beko, “Bu anayasa değişikliğinin içinde işsizler, köylüler, Kürt sorunu var mı? bu anayasa bizi anayasamız değil. 80 milyonun anayasası için önümüzdeki dönemde birlikte mücadele edeceğiz. Laik sosyal demokrat bir anayasa olmalı. Gün şikayet etme günü değil aydınlık bir ülke için meşale yakalım. 15 -16 haziranda büyük işçi direnişinin yaratanlara selam olsun. Gezi direnişindeki yiğit kardeşlerimize selam olsun. Barış elçilerimize, 101 karanfilimize, selam olsun. Kahrolsun faşist diktatörlük yaşasın işçilerin, kardeşliği birliği. Yaşasın devrim, sosyalizm” diye konuştu.

TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ATALAY: 60 MİLYONUZ, YAPAMAZSINIZ, YAPTIRMAYIZ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Tandoğan Meydanı’nda kutladı. Kutlamalarda konuşma yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, örgütlenmeye siyasetin karışmaması gerektiğini ifade etti. Atalay konuya ilişkin Konya’dan verdiği örnekte,”Sendika değiştireceksin, değiştirmezsen seni FETÖ’cü diye işten attırırım. Yazıktır, günahtır, ayıptır” ifadelerini kullandı.
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Kıdem Tazminatı konusunda hükümete seslenerek,”Bu seneyi geçirmeden bu kardeşlerimize verdiğiniz sözleri tutun” dedi. Atalay konuşmasını şu şekilde sürdürdü:” Kıdem tazminatının yapısını bozarsanız, bizi 1 buçuk milyon görmeyin, 15 milyonuz. Çoluğumuzla , çocuğumuzla 60 milyonuz, yapamazsınız, yaptırmayız. Sendika değiştireceksin, değiştirmezsen seni FETÖ’cü diye işten attırırım. Yazıktır, günahtır, ayıptır.”

TÜRK-İŞ HEYETİ’NDEN KIDEM TAZMİNATI VURGUSU

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde sendikalar Taksim Meydanı’na çelenk bıraktı. HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve SİME-SEN ayrı ayrı kortejler halinde Taksim’e geldi.

HAK-İŞ TALEPLERİNİ SIRALADI

İlk olarak Taksim’e HAK-İŞ geldi. Hak-İş İstanbul İl Başkanlığı korteji, Gümüşsuyu Caddesi’nden “Yaşasın 1 Mayıs İşçilerin Bayramı”, “İşte Hak-İş, İşte 1 Mayıs” sloganları atarak Kazancı Yokuşu’na geldi. Burada 40 yıl önce hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. Ardından Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakan grup adına İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman açıklama yaptı.

Şişman, açıklamasında “Taşeron işçilerin kamu kurumlarına kadrolu işçi olarak alınmasını, kıdem tazminatı hakkımızın korunmasını, işsizlikle etkin olarak mücadele edilmesini, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, örgütlenen işçilerin işten çıkarılmamasını, insan onuruna yaraşır saygın, asgari gelir desteği uygulamasına geçilmesini istiyoruz. Asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını, vergi adaletsizliklerinin giderilmesini ve ücretlerdeki yüksek vergi dilimlerinin düşürülmesini ve yoksulluğun önlenmesini talep ediyoruz” dedi Ardından gelen SİME-SEN heyeti de Kazancı Yokuşu’na karanfil bıraktı, ardından Cumhuriyet anıtına çelenk bıraktı.

TÜRK-İŞ HEYETİ’NDEN KIDEM TAZMİNATI VURGUSU

Son olarak TÜRK-İŞ korteji Gümüşsuyu’nda yürüyerek Taksim Meydanı’na geldi. “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız” ve “Tazminata dokunana eller kırılsın” şeklinde slogan atan kortej, Kazancı Yokuşuna karanfil bıraktı.

Kortej daha sonra Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Burada TÜRK-İŞ heyeti adına TÜRK-İŞ Eğitim Genel Sekreteri Nazmi Irgat basın açıklaması yaptı. Irgat, “Kıdem tazminatımıza el uzatılmasına, haksız yere işten çıkarmalara, açlığa ve sefalete mahkum bırakılmaya, sendikasızlaştırmaya, güvencesizleştirmeye, çocuklarımızın geleceğinin çalınmasına ve topyekün hayatımızın karartılmasına karşı alanlardayız. Eşitliği, barışı, kardeşliği ve özgürlüğü ülkemizde ve tüm dünyada egemen kılacak güç bizleriz. Tüm kurum ve kurallarıyla demokrasi ancak bizlerin mücadelesiyle sağlanabilir” diye konuştu.

 

İlginizi Çekebilir

Uğur Dündar neci, nereli ve yaşı?

Uğur Dündar aslen nereli, kaç doğumlu, Uğur Dündar mesleğe ne zaman başladı ve Uğur Dündar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting