Ana Sayfa / Yaşam / Kılıç Artığı anlamı (Alevilere kılıç artığı mı deniyor)

Kılıç Artığı anlamı (Alevilere kılıç artığı mı deniyor)

Kılıç artığı ne anlama gelir, kimler için kullanılır ve mezhepsel dayanağı nedir diye soruluyor. Türkiye’deki alevilere kılıç artığı mı deniyor bu ifade ne zaman ve nerede ortaya çıkmıştır sorusu. MHP Lideri Bahçeli’nin Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi için ‘Kılıç artığı’ tanımlaması sonrası Kılıç artığı ne demek diye google’da çok sorgulandı. 

Alevilere neden kılıç artığı deniyor ve Türkiye’deki azınlıklar kılıç artığı ifadesine nasıl bakıyor. Bahçeli’nin kılıç artığı sözü Türkiye’de yeni bir tarntışma başlattı. peki nedir bu kılıç artığı ve kimlere kılıç artığı deniyor. İşte Yazarların kılıç artığı sözü ile ilglii yazdıkları ve anlamı. MHP Lideri Devlet Bahçeli, Abdülkadir Selvi için ‘kılıç artığı’ demişti. Peki Bahçeli ‘kılıç artığı’ demekle neyi kasdetti, Abdülkadir Selvi kimdir, aslen nerelidir ve geçmişinde ‘alevilik’ var mıdır? Önce kılıç artığı sözünün manasını verelim.
Ne demektir kılıç artığı? Bu ifade ‘düşman bellenen bir toplumun, bir inanç grubunun ya da bir ordunun kılıçtan geçirildikten sonra kalan kısmının boyun eğdirilmesi anlamına geliyor. O insanlara kılıç artığı deniliyor. “Kılıç artığı” deyimi genel anlamda Kurtuluş Savaşı sonrası ülkemizde kalan gayrimüslim yurttaşlar için kullanılırdı. Kaba, incitici ve hoyratça olan deyimi kullananların maksadı, muhatabın onurunu kırmak, aşağılamak, hakaret etmekti.
YAZARLAR NE DEDİ KILIÇ ARTIĞI İÇİN
Devlet Bahçeli’nin bu ağır ve kaba hakaretine bugün Star yazarı Ahmet Taşgetiren ile Emin Çölaşan’dan tepki geldi. Ahmet Taşgetiren Selvi’ye sahip çıkmasına tepki göstereceklere de yanıtını vererek şunları not düştü; “Abdülkadir Selvi senin neyin olur ki, ona böylesine sahip çıkıyorsun? Cevabı çok kısa: “İnsan kardeşim” olur sadece. Ve tepkim “haysiyet cellatlığı”nı, “bel altı vuruşlar”ı hiç kimse için olağan kabul etmemekle ilgili. Yazıyı yine benim çok naif olarak algılanmama yol açacak bir soru ile bitireyim: Bahçeli yarın Abdülkadir Selvi’nin yüzüne nasıl bakacak?”
Abdülkadir Selvi alevi mi?
Peki Devlet Bahçeli bu sözü Abdülkadir Selvi’ye niye kullandı? Selvi gayri müslim mi? Burada Selvi’nin mazisi devreye giriyor. Abdülkadir Selvi için ‘Alevilikten döndüğü’ söylemi bulunmaktadır. Bahçeli’de bu rivayetleri doğru kabul edip ‘kılıç artığı’ lafını da bunun için söylüyor.
Peki Abdülkadir Selvi’nin mazisinde Alevilik var mı? Selvi Bahçeli’yi verdiği yanıtta aile seceresini dökmüş ve şu bilgileri vermişti;
“‘Kılıç artığı’ olduğumu söyleme nezaketsizliğinde bulunan Sayın Bahçeli’ye hatırlatmak isterim ki, Osman dedem bir cepheden diğerine koşmuş, Osmanlı-Rus savaşında esir düşmüş bir vatan evladıdır. Hasan ve Hüseyin dedelerim ise Yemen’de şehit düşmüş, vatana sadece şahadet haberi ulaşmış Oğuz Türklerinin torunuyum. O şeref bana yeter Sayın Bahçeli…’
Abdülkadir Selvi nereli ablası neler demişti?
Kılıç artığı yanıtında Abdülkadir Selvi ‘alevi’ göndermesine secere dökümü ile yanıt vermeyi seçti. Sivas’ın Yıldızeli ilçesinden olan Abdülkadir Selvi ailecek aleviydi. Selvi İstanbul’a geldikten sonra mezhebini değiştirip sünniliğe geçmiş. Bu mazisini de 68 yaşındaki ablası Fatma Kaya, şu sözlerle ortaya koymuştu; “Bizim soyumuz bellidir. Biz Aleviyiz. Değerlerimize bağlıyız. Onu gördüğümde televizyonu kapatıyorum”
İstanbul’a taşınmadan önce Sivas Yıldızeli ilçesinde yaşadıklarını belirten abla Kaya, Alevi oldukları için baskı gördüklerini Selvi’nin o yıllarda üniversiteye gittiğini ve değişimin bu süreçte başladığını söylemişti. İstanbul’da 1 Mayıs Mahallesi’nde oturan abla Kaya, Selvi’nin o yıllarda cemaatlerle ilişki kurmaya başladığını dile getirerek, sonraki dönemlerde Selvi’nin aileyle bağını tamamen kopardığını anlatmıştı.

İlginizi Çekebilir

Jacob Rothschild öldü

Baron öldü. dünyayı yönetin 8 aileden biri olan Rothscild ailesinden biri daha öldü. Rothschild ailesinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting