Ana Sayfa / Kime Ait / KKTC TL’yi bırakıyor mu?

KKTC TL’yi bırakıyor mu?

KKTC, Türk Lirası’nı bırakmayı düşünüyor. KKTC’nin yeni para birimi Euro mu yoksa Dolar mı olacak sorusu. KKTC TürkLTirası’ndan çıkabilir. Türk Lirası yerine farklı bir para birimine geçilmesi ihtimalinin masada olduğunu söyleyen KKTC Başbakanı Erhürman, “Çok radikal değişiklikler gündeme gelebilir.” dedi.

Türk Lirası’nın geçerli olduğu ülkeler ve KKTC’nin para tartışması. KKTC Türk Lirası’ndan çıkarak dövize geçmeyi düşünüyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Tufan Erhürman, Türk Lirası yerine farklı bir para birimine geçilmesi ihtimalinin masada olduğunu açıkladı ve “Çok radikal değişiklikler gündeme gelebilir” dedi.

“FARKLI PARA BİRİMİNE GEÇME ÖNERİSİ MASAMIZDADIR”

Başbakanlık’ta basın toplantısı düzenleyen KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, “Dövizle ilgili olarak bugüne kadarki genel yaklaşım; ‘döviz yükselir, elimiz kolumuz bağlıdır’ yaklaşımıdır. Çeşitli öneriler var” diye konuştu. Erhürman, “Farklı para birimine geçme, kurları sabitleme gibi radikal öneriler de masamızdadır” dedi. Erhürman, “Bunları yapacağız anlamında söylemiyorum. Haydi bugün karar verdim de yapayım değil. Biz TL’nin değer kaybı karşısında hiç elimizde olmayan sebeplerle birtakım sıkıntılar yaşıyorsak, bunları Türkiye Cumhuriyeti ile çok daha açık konuşmak durumundayız ve konuşmaya da başladık” ifadelerini kullandı.

“KKTC’DE KRİZ CİDDİ BİR İHTİMAL”

“KKTC’de kriz ihtimalinin ciddi bir ihtimal olduğunu da görüyorum” diye sözlerini sürdüren Başbakan Tufan Erhürman, şunları kaydetti:

“DÜNYA VE TÜRKİYE’DEKİ GELİŞMELERİ YAN YANA KOYDUĞUMUZDA DURUM ORTADA”

“Dünya ve Türkiye’deki gelişmeleri yan yana koyduğumuzda durum ortada. Sürekli olarak bu ihtimali dikkate almak zorundayız. Bizde 21 günde bir olan bir akaryakıt fiyatlandırma sistemi var. Döviz ve petrol fiyatlarının artmasının da buna etki edeceğini biliyoruz. Özel okulda çocuk okutan birçok insan da dövizle ödeme yapıyor. Yeni dönem kayıtlarıyla ilgili de ciddi sıkıntılar ortaya çıkacak.”

KKTC RESMİ PARA BİRİMİ OLARAK TÜRK LİRASI KULLANIYOR

Erhürman, Türkiye’deki seçimden sonraki sürecin kendilerini nereye taşıyacağını inceleyeceklerini belirtti.

KKTC’de resmi para birimi olarak Türk Lirası kullanılıyor. Ancak ülkede araç, mülk alımları ve kiralamalar döviz üzerinden yapılıyor.

İlginizi Çekebilir

Ali Çelik neci, nereli ve kim (Hakkari Valisi)

Hakkari Valisi Ali Çelik aslen nereli, yaşı, eğitimi ve kimdir bilgileri. Hakkari Kayyım Belediye Başkanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting