Ana Sayfa / Gündem / Mars keşif aracıyla irtibat koptu

Mars keşif aracıyla irtibat koptu

Mars’a gönderilen Opportunity keşif aracıyla iletişim koptu NASA şokta. NASA’nın Mars’a keşif için gönderdiği uzay aracı Opportunity ile irtibat kesildi. Cosmos ve uzay araştırmaları ve kızıl gezegen Mars sırları. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Mars keşif aracı Opportunity ile irtibatın kesildiği bildirildi.

Opportunity ile NASA’nın irtibatı kesildi. Mars’a giden NASA uzay keşif aracı ile irtibat koptu. NASA’dan yapılan açıklamada, uçuş kontrolörlerinin, devasa toz fırtınasının yayıldığı gezegende görevli Opportunity’den dün geceden bu yana bildirim alamadığı kaydedildi.

Mars’ta mayıs ayının sonundan bu yana etkili olan toz fırtınasının büyüyerek şu anda kızıl gezegenin 4’te 1’ini kapladığı belirtiliyor.

GÜNEŞİ BEKLİYOR

Kontrolörler, Opportunity ile bataryasının yeniden dolması için gerekli güneş ışığını görene kadar temas kurulamayabileceğini, bunun günlerce sürebileceğini ifade ediyor.”Mars Exploration Rover-B” (Mars Keşfi Aracı-B) ya da “MER-B” olarak da adlandırılan Opportunity, NASA’nın Mars keşif aracı programının parçası olarak 7 Temmuz 2003’te uzaya fırlatılmış, 25 Ocak 2004’te Mars’ta Meridiani Planum Platosu’na inmişti.

İlginizi Çekebilir

Mehmet Sıddık Akış görevden alındı

Hakkari Belediye başkanı görevden alındı vali kayyım olarak atandı. Mehmet Sıddık Akış, Hakkari Belediye Başkanlığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting