Ana Sayfa / Kime Ait / MB son faiz arttırımı 7 Haziran

MB son faiz arttırımı 7 Haziran

Merkez Bankası faiz arttırımı 7 Haziran ve piyasaların son durumu,dolar ve euro durumu. Merkez Bankası politika faizini 125 baz puan artırarak yüzde 17.75 seviyesine çıkardı. Dolar/TL kararın ardından 4.50’nin altını gördü. Böylece Merkez Bankası son iki haftada faizleri 425 baz puan yükseltmiş oldu. Kararın ardından dolarda 10 kuruş bir düşüş gerçekleşti. Merkez’in bu hamlesiyle Türkiye yüksek faiz-enflasyon günlerine geri döndüğünü güçlü bir şekilde gösterdi.

Merkez Bankası 7 Haziran faiz kararı ve piyasaların son durumu.TCMB Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16,5’ten yüzde 17,75’e yükseltilmesine karar verdi. Dolar/TL Merkez Bankası’nın kararının ardında sert düştü ve 4.46 seviyesine kadar geriledi. Kur saat 14.19’da 447.07/4.4748’den işlem görüyor.

TCMB tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korurken iç talep daha  ılımlı seyretmektedir. Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü  gelişmeler etkili olmaktadır.

Bununla birlikte, fiyat artışlarının alt  kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir.

“SIKI DURUŞ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEKTİR”

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır. “

İlginizi Çekebilir

Küçükçekmece çöken bina son durum

Küçükçekmece çöken binada ölen ve yaralananların isimleri. 3 katlı bina çöktü. Küçükçekmece çöken bina kaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting