Ana Sayfa / Manşet / Nutella’da kanser tehlikesi mi?
NUTELLA PALMİYA YAĞI KANSER

Nutella’da kanser tehlikesi mi?

Palmiye yağı kanser yapıyor sağlık kuruluşları açıkladı. Nutella da palmiye yağı kullanıyor hem de çok fazla miktarda. Peki bu durumda Nutella’daki kanser tehlikesi ne olacak yememeli miyiz? Nutella kanser iddialarına karşın yeni bir reklam kampanyası başlattı. Çocukların severek yediği Nutella kanser iddialarından sonra büyük zararda. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Nutella içerisinde yer alan palmiye yağının kanserojen olduğunu duyurdu. Üretici firma Ferrero’nun yanıtı ise bunun aksini iddia eden bir televizyon reklamı oldu.

Nutella bir İtalyan markası ve Nutella tüm dünyada en fazla tüketilen gıdalardan biri durumda. Ancak Nutella için kanser uyarısı tüm dünyayı şoke etti. sağlık için Nutella yememek mi gerekiyor diye de soruluyor. Nutella içinde palmiye yağı bolca bulunuyor. Palmiye yağı için uzmanlar kanserojen uyarısı yapıyor. İtalyan gıda devi Ferrero’nun ürettiği ve dünya çapında bir üne sahip olan çikolata-fındık ezmesi ürünü Nutella’nın başı Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) son raporu sonrası dertte.

PALMİYE YAĞI HANGİ GIDALARDA VAR?
Nutella firması hemen yeni bir reklam kampanyası ile ürünlerinde kanserojen madde olmadığını ispata girişti. Dünyanın en çok fındık kullanan şirketi durumundaki İtalyan şirket kanser haberlerinden sonra ürün satışlarındaki düşüşten endişe ediyor. Raporda, Nutella içerisinde bulunan palmiye yağı, diğer yağ çeşitlerine göre daha kanserojen bir madde olarak tanımlandı. EFSA’nın bu raporu, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) palmiye yağı hakkında görüşlerini de destekliyor.
Rapor sonrası Nutella hisseleri yüzde 3 düşerken, üretici firma Ferrero bu krizin ardından bir televizyon reklamı yayınladı.
Reklamda palmiye yağının tehlike yaratmayacak şekilde kullanıldığına ve bu yağ olmadan aynı yayılmanın elde edilemeyeceğine vurgu yapıldı.
Uzmanlar Nutella’nın bu hamlesinin ekonomik nedenlerle olduğunu savunuyor. Bunun sebebi ise, Ferroro’nun Nutella’da kullandığı yağı değiştirmeye karar vermesi durumunda, yıllık maliyetlerin 8-22 milyon dolar artacak olması.
2015 yılında dünyada her 2.5 saniyede 1 kavanoz Nutella satıldı.
FERRERO CEPHESİNDEN AÇIKLAMA
Ferrero’nun satın alma yöneticisi Vincenzo Tapella ise bu durumun sebebinin ekonomik olmadığını iddia ediyor. Tapella’ya göre Nutella’da palmiye yağı dışında bir yağ kullanılması durumunda ürünün niteliğinde bir düşüş yaşanacak.
PALMİYE YAĞI NEDEN ZARARLI?
2016 yılının Mayıs ayında yayınlanan detaylı EFSA raporuna göre, 200 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda rafine edilen palmiye yağı, diğer tüm bitkisel yağlardan daha tehlikeli kabul ediliyor. Palmiye yağının doğal kırmızı renginin sökmek ve kokusunu ortadan kaldırmak için yüksek sıcaklıklar kullanılıyor. Bu işlem glisidil yağlı asit esterleri (veya GE) olarak adlandırılan atık maddelere neden oluyor. Bu maddelerin hazmı da tümörlere yol açtığı düşünülen glisidol oluşumuna neden oluyor.
İtalyan Ferrero bünyesinde Nutella’dan başka Kinder (Sürpriz Yumurta), Ferrero Rocher ve Tic Tac gibi bilinen markalar bulunuyor.
NUTELLA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER
*“Nutella” ismi, İngilizce “Nut(Fındık)” ve Latince’de tatlılar için kullanılan bir ek olan “ella”nın birleştirilmesiyle meydana gelmiş.
*Nutella, Dünya fındık rezervlerinin yüzde 25’ini kullanıyor.
*Nutella, pürüzsüz dokusu ve raf ömrü nedeniyle palmiye yağını tercih ediyor.

İlginizi Çekebilir

Bor neden zararlı, bor bulunan sodalar hangisi

Maden suyundaki bor neden zararlı, bor nelere yol açıyor, hangi madensularında bor var ve yasaklanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting