Ana Sayfa / Kime Ait / Ordino belgesi nedir, Ordino nedir

Ordino belgesi nedir, Ordino nedir

Ordino ücreti nedir ordino belgesi nasıl alınır, ordino belgesi ne işi yarar ve kamyon ve nakliyede ordino nedir sorularının tüm yanıtları. Yük taşımacılığı için gerekli belgeler, ücretleri bilgisi. Türkiye’de nakliye acenteleri tarafından alınan ve sanayicilere yükü yıllık 700 milyon lirayı bulan “Ordino” bedeli kaldırıldı.

Ordino belgesi için ücret kaldırıldı. peki ordino nedir, ordino anlamı., ordino belgesi nasıl alınır ve ordino belgesi ne işe yarar diye soran okurlarımız olabilir. Karayolu yük taşımacılığı, kamyon, kamyonet ve TIR’lar için ordino ne anlama gelir. Dozvoladan sonra şimdi de ordino gündemde. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan resmi yazıya göre, artık gümrük işlemlerinin herhangi bir aşamasında gümrük müdürlüklerince ordino belgesi aranmayacak.

ORDİNO BELGESİ VE GÜMRÜK BELGELERİ ANLAMLARI

Sorunun çözümü için ilgili bakanlıklarla çalışmalar yürüten Türk Plastik Sanayicileri Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, “Başından beri kanun dışı ve keyfi olduğunu vurguladığımız bu uygulama karşısında haklılığımız ispatlandı. Bundan sonra firmalarımız tüm gümrüklerde “Ordino Bedeli”ödemeden konşimentoyla gümrükleme işlemlerini tamamlayabilecek” dedi. “Söz konusu bedelin kaldırılması ile ilgili bir aydır bakanlıklarla birlikte çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Eroğlu şöyle devam etti:

BAKANLIK SESİMİZİ DUYDU
“Firmalarımızdan gelen şikâyet dosyalarını elden ilettik. Çözüm için de tüm gümrük işlemlerinde hiçbir şekilde Ordino Belgesi istenmeyeceğine dair bir yazının tüm gümrüklere ivedilikle dağıtılmasının önemini vurguladık. Yine TOBB Meclisimizden de bu bedelin kaldırılması için oybirliği ile tavsiye kararı çıkarttık.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız da sesimizi duydu ve tüm gümrüklere ilettiği yazıyla bazı gümrük müdürlüklerinde ordino talep edildiği ancak bundan sonra gümrük işlemlerinin herhangi bir aşamasında gümrük müdürlüklerince ordino belgesi aranmayacağını açıkladı. Firmalarımız artık “Ordino Bedeli” ödemeden konşimentoyla gümrüklemeişlemlerini tamamlayabilecek. Bakanlığımızın yayınladığı bu yazıdan sonra acentelerin Ordino Bedeli talepleri hükümsüzdür ve keyfidir.”

İlginizi Çekebilir

Ankara emekli mitingi tarihi ve saati

Emekli mitingi Ankara kaç kişi katıldı katılacak bilgisi. 26 mayıs Ankara büyük emekli mitingi. CHP …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting