Ana Sayfa / İlginç / Sadece erkeği öldüren virüs

Sadece erkeği öldüren virüs

Bu virüs sadece erkeği öldürüyor. Sadece erkekleri öldüren bir virüs keşfedildi. Japon bilim insanları sadece erkekleri öldüren yeni bir virüs keşfettiklerini açıkladı. Virüsün tesadüfen bulunduğu belirtildi.

Erkek öldüren virüs bulundu. bu virüs sadece erkekleri öldürüyor, kadıları pas geçiyor. Japon bilim insanları uzun zamandır yaptıkları çalışmaların sonucu aldı. Bu kapsamda keşfedilen yeni virüsün DNA’sı ve hareketleri incelendi. Tırtıllar üzerinde gerçekleştirilen çalışmada virüsün, sadece erkekleri öldürmek üzere evrimleştiği basınla paylaşıldı. İngiliz bir uzman bu virüsle beraber zararlı böcek popülasyonunun azalacağını düşünüyor. Japonya Ulusal Tarım ve Gıda Araştırma Örgütü’nden araştırmacı ve çalışmanın yazarlarından biri olan Daisuke Kageyama, ‘Yakın gelecekte bunun gibi çok daha fazla vakanın keşfedileceğini umuyorum’ dedi.

ERKEK ÖMDÜREN VİRÜS NASIL BULUNDU?

Minami Kyushu Üniversitesi’nde araştırma teknisyeni olan Misato Terao, virüsün tesadüfen bulunduğunu kaydetti. Terao, üniversitenin terasında hava alırken tırtılların bitkileri daha farklı şekilde kemirdiğini gördü, ve bu tırtılları böcek fizyoloğu uzmanı Yoshinori Shintani’nin laboratuvarına bıraktı.

Shintani, tırtıllar üzerinde yaptığı çalışmalarda böceklerin hepsinin ilginç bir şekilde dişi olduğunu fark etti. Çalışma alanındaki erkek tırtıllarla bu dişileri çiftleştiren Shintani, 13 nesil sonra bile bu tırtılların büyük çoğunluğunun dişi olduğunu yalnızca 3 adet erkek tırtılın hayatta kaldığını belirledi. Shintani, bu durumla birlikte ellerinde ‘Erkek katili’ bir virüsün olduğunu hemen anladı.

İlginizi Çekebilir

Evcil köpeklerde salgın riski

Evde beslenen köpekler arasında salgın hızla yayılıyor Amerika’da. Evcil köpekler arasında salgın hastalık çok hızlı …

Sınırsız Hosting