Ana Sayfa / Kime Ait / Sarp Kuray yaşı, neci ve kim?

Sarp Kuray yaşı, neci ve kim?

Sarp Kuray adını bundan sonra daha sık duyacağız.  Şimdilerde herkes Sarp Kuray kim, neci ve nereli diye soruyor. Uzun süredir hapiste olan Sarp kuray, kaldığı Edirne Cezaevi’nden tahliye oluyor. Sarp Kuray’ın memleketi, yaşı ve mesleği sorgulanıyor biz de sizin için Sarp kuray’ı araştırdık. 7 yıl 8 aydır hapiste olan Sarp Kuray bugün Edirne F Tipi’nden tahliye oluyor.

Sarp Kuraykaç yıl hapis yattı neden cezaevine girdi sorusu. Sarp Kuray, Türkiye7Deki en ünlü solculardan biri. Oda TV’den Şenol Çarık’ın haberine göre, 7 yıl 8 aydır hapiste bulunan Sarp Kuray’ı ailesi, yakınları, arkadaşları ve çok sayıda kişi Kuray’ı sabah saatlerinde Edirne F Tipi Cezaevi kapısındakarşılayacak.

4 Şubat 2009’da “16 Haziran örgütünü kurup yönettiği ve örgüt adına öldürme, yaralama ve bombalama gibi çok sayıda eylemin talimatını verdiği” gerekçesiyle çarptırıldığı müebbet hapis cezasının infazı için teslim olan Kuray, tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Müebbet hapis cezasının karşılığı olan 20 yıllık ceza, 10 yılda infaz edilen Kuray, daha önce 3 yıl cezaevinde kaldığı için 7 yılın sonunda tahliye oluyor.

SARP KURAY KAÇ DOĞUMLU, NERELİ

Sarp Kuray‘ın yaşamı ve  sırları. 1945 Sinop Boyabat doğumlu olan Kuray, önce Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne, daha sonra da Deniz Harp Okulu’na girdi. 1965 yılında Deniz Harp Okulu’nu bitirdi. Ancak ordudan ayrılır. Sonra, Dev-Genç örgütünün kurucuları arasında yer aldı. Ama 12 Mart 1971 Muhtırası yaşanınca tutuklandı, idam istemiyle yargılanarak 4 yıl tutuklu kaldı. Dava sonunda 24 yıl hapse mahkûm edildi. Fakat 1975 yılında çıkan özel afla serbest bırakıldı. Bu olayların ardından yurtdışına gitti.
Yurtdışında kurduğu Partizan Yolu/16 Haziran Hareketi adlı örgütü 1988 yılında feshetti. Daha sonra Ankara Sanat Tiyatrosu’nun kuruculuğunu yaptı. 30 Ekim 2008’de Eşber Yağmurdereli, Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Ömer Gürcan gibi isimlerin de aralarında bulunduğu “16 Haziran Hareketi” üyeleriyle SHP’ye katıldı ve 24 Mayıs 2008’de düzenlenen SHP Kurultayı’nda SHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 4 Şubat 2009 yılında Sarp Kuray, “16 Haziran örgütünü kurup yönettiği ve örgüt adına öldürme, yaralama ve bombalama gibi çok sayıda eylemin talimatını verdiği” gerekçesiyle çarptırıldığı müebbet hapis cezasının infazı için teslim oldu.

İlginizi Çekebilir

Gençlerin seçimi İmamoğlu

Türkiye’de gençlerin en sevdiği lider Ekrem İmamoğlu oldu. İşte Türkiye’deki en popüler 10 siyasetçi. ORC …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting