Ana Sayfa / Gündem / 17 Aralık Ehliyet Sınavı 2016

17 Aralık Ehliyet Sınavı 2016

Bu yılın son ehliyet sınavı tarihi 17 Aralık 2016. Sürücü belgesi almak isteyenler için son sınav bu yıl için 17 Aralık. MEB, daha önce ehliyet sınav tarihini başka açıklamıştı şimdi değişti. Ehliyet sınavına girecekler sonuçları iki hafta sonra öğrenebilecek. İşte yeni ehliyet sınavı ile ilgili tüm merak ettikleriniz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı ehliyet sınavı ne zaman gerçekleşecek? 2016 yılı sınav takvimini açıklayan MEB, sınavın ne zaman gerçekleşeceğini açıkladı. Sınava girecek olanlar, hangi konulardan sorumlu olacak? Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Ehliyet için 2016 tarihindeki son sınav 17 Aralık günü gerçekleştirilecek. MEB ehliyet sınav takvimi 2016 için tamamlanıyor. Son sınav için sürücü belgesi almak isteyenler harl harıl direksiyon ve yazılı sınav için çalışıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın her sene yaptığı ehliyet sınavında süreç başladı. Sınav 10 Aralık 2016’da gerçekleşecekti, sınav tarihi MEB tarafından değiştirildi. Sınav 17 Aralık 2016 tarihinde yapılacaktır.

Hangi konulardan kaç soru sorulacak?

4 konudan soru sorulacaktır: İlk yardım 12 soru, Trafik 23 soru, Motor 9 soru, Trafik adabı 6 soru. Toplam 50 soru, sınav süresi ise 60 dakika.

Sonuçlar ne zaman yayımlanacak?

MEB; sonuçlar sınavdan 2 hafta sonra yayımlamaktadır.
EHLİYET SINIFLARI NELERDİR? SINAVDA HANGİ KONULARDAN SORU SORULMAKTADIR

M, A1, A2, A, B1, B, D1, D, C1, C ve F sınıfları sınavda İlkyardım, trafik, çevre, araç tekniği, trafik adabı konularındaki sorulardan sorumludur.

STAJYER EHLİYET DÖNEMİ VE NE

Ehliyet sonuçlarında kazanan adaylar, 2 yıl olmak üzere stajyer ehliyet belgesine sahiptir. Bu süre zarfında; 5 kez kırmızı ışık ihlali olursa, 5 kez hız limiti aşılırsa, 2 yıl süre zarfında toplam ceza 75 puan olursa, ölümcül veya yaralanma kazasına suçlu görünürse, stajyer ehliyet belgesi geri alınacak ve normal ehliyet belgesi verilmeyecek. 2 yıl sonra trafik kurallarına uyan ve yapılmaması gerekenlere dikkat eden stajyerehliyet belgesine sahip olan sürücü, 1 yıl içerisinde normal ehliyet belgesini alabilir.

TRAFİK KAZALARINA SEBEP OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?

Türkiye’den en fazla ölümlü trafik kazası nedenleri ve sıralaması. Trafik kazaları sebeplerine bakıldığında birinci sırada “hatalı sollama” gözükür. Hatalı sollama konusu trafik kurallarında çok net bir şekilde belirtilmiştir. Bu kurallar ya unutulmuştur ya da bireyin “acil” bir şekilde bir yere yetişme isteği vardır. Araç ne kadar hızlı olursa olsun belirli hızda giden araçtan en fazla 30 dakika önde olur. 30 dakika daha erken gitmek trafik kazasına davetiye çıkartmak demek.
Trafik kazalarında ikinci sırada olan ise “alkol” tüketimi. İçişleri Bakanlığı bu konuda sert bir tutum içerisindedir. Alkol kullanıp araç kullanan vatandaşların ehliyetlerine el konulmaktadır. Belirli süreler içerisinde ehliyetine el konulan kişi, belli bir para cezası ödemektedir. Kurallar gereği alkol kullanımı tekrarlanırsa ömür boyu araçlardan men edilmektedir.

Üçüncü sırada “uykusuzluk” Uzun yolculukta vatandaşların uykusuzluğundan ötürü trafik kazası yapmaları oldukça fazladır. Özellikle büyük araç kullanan kişilerin yeterince uyumamaları ve zamanında yetişme stresi baz alındığında, sonuçları istemsiz olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Prenses sosyal medyadan kocasını boşadı

Sosyal medya paylaşımı ile kocasını boşayan prenses Dubai Prensesi. Dubai Prensesi Instagram paylaşımı ile kocasını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting