Ana Sayfa / Gündem / Seksör nasıl olunur (Seksör ne demek)

Seksör nasıl olunur (Seksör ne demek)

Seksör, seksörlük ne nedir ve nasıl olunur diye soruluyor. Tavukçuluk sektörü mesleklerinden biri olan seksör iş kolu civcivlerin tavuk mu horoz mu olduğunu anlayan kişilerin yaptığı iştir. Çünkü civciv kabuğundan çıktığı anda 1 saat içinde cinsiyeti belirlenmesi gerekir yoksa büyüyünceye kadar belirlenemez. İşte civciv cinsiyeti belirlenenlere sökser denir. Seksörlük çok para getiren bir iştir. Peki seksör nasıl olunur, seksörlük eğitimi veren yerler ve seksörler nasıl iş bulur diye sorulabilir. 
Civciv cinsiyeti belirleyenlere seksör denir. Seksörler aylık 10, 12, 15, 20 bin lira gibi maaş alır ve çok karlı bir iştir. Türkiye’de bazı tavukçuluk firmaları özel seksörlük kursu düzenliyor. Civcivin tavuk mu yoksa horoz mu olduğunu belirlemek için sadece doğumdan sonra bir saat vardır. Seksör civcivlerin dünyaya geldiği 1 saat içinde cinsiyetlerini belirleyenlere denir. Seksör olmak için en az 2 yıl eğitim almak gerekiyor. seksörlerin aylık kazancı 15 ila 20 bin lira arasında değişiyor.
Civcivin cinsiyeti nasıl belirlenir?
Seksör civcivi iki parmağının arasına sıkıştırır, sırtındaki minicik delikteki önce ilk hazım gübresi denilen dışkıyı temizler daha sonra uzman gözü ile ve ayrıca dokunarak civcivin henüz oluşmamış organından Japonların 80 yıl önce bulduğu bir metodla civcivlerin cinsiyetini belirler.

SEKSÖRLÜK NE, KİMLER SEKSÖR OLUR VE SEKSÖR NASIL OLUNUR
Türkiye’de işsizlik oranı, son dört yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 10.9’u buldu. Artan işsizlik, iş arayanlar arasında rekabeti artırırken, eşine az rastlanan mesleklerse ortalamanın hayli üzerinde kazandırıyor.

Yumurtadan çıktıktan bir saat sonra civcivlerin cinsiyetini tespit eden ‘seksörlük’ de bu mesleklerden.

DHA’dan Erdem Özcan’ın haberine göre, Türkiye’nin Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yaşayan 29 yaşındaki Okan Kavlak, Türkiye’deki 17-18, dünyada ise 200 ‘seksör’den biri.
Kavlak, seksörlük mesleğinin inceliklerini şöyle anlattı: “Biz dünyada çok az kişiyiz. Kuluçkadan çıkmış saatlik civcivin cinsiyetini belirliyoruz. İyi bir seksör saatte maksimum 800 ila 1200 civcivin cinsiyetini yüzde 2 hata payı ile belirleyebiliyor. Aylık maaşlarımız ise ortalama 11-12 bin lira arasında”

Asıl mesleği bankacılık olmasına karşın seksörlüğü tercih eden Kavlak, Güney Kore’de yaygın olan bu mesleğin eğitimini Hollanda’da aldığını belirtti.
İyi bir seksörün saatte 800 ila bin 200 adet civcivin cinsiyetini yüzde iki hata payıyla belirleyebildiğini kaydeden Kavlak şöyle devam etti: “Civcivlerin cinsiyetini belirlemek çok zor bir iş. Uzman olmanız gerekiyor. Aksi halde sıkıntı yaşarsınız. Civcivin cinsiyetini dünyaya geldiği bir saat içerisinde bilemezseniz, bir daha ibiği çıkıp horoz olduğu anlaşılana kadar, ‘Büyüyecek de yumurtlayacak’ diye beklersiniz. Ortalama bir civcivin cinsiyetinin kendiliğinden belli olması için 45 günlük olması lazım. Bu süre içerisinde ibiği çıktığı için zaten cinsiyeti belli olur”

‘İlgi gösterin’

İyi bir seksörün iki yılda yetiştiğini de ifade eden Kavlak, “Sektörde en çok arananı ve kazandıranı klok ırklarına bakabilen seksördür. Mesleğin en önemli noktası ‘Klok’tan, yani makattan bakarak belirlenmesidir. Buradaki hata payı ise en fazla yüzde 2 olmalıdır. Bu orana seksör yokluğundan İngiltere yüzde 3’e bile razı görünüyor” diye konuştu.

Hayvanların cinsiyetini belirlemesi için var olan makinenin seri olmaması ve hata oranının yükseliği nedeniyle fazla ilgi görmediğini söyleyen Kavlak, gençlerden, aylık kazancın 10-12 bin lira arasında değiştiği bu mesleğe ilgi göstermelerini istedi.

İlginizi Çekebilir

Bursa deprem öncü mü, büyüklüğü kaç?

Bursa deprem ne zaman oldu, kaç büyüklüğünde soruları. Bursa deprem öncü mü korkusu. AFAD’ın geçtiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting