Ana Sayfa / Kadınca / Selma Irmak 10 yıl hapis (Selma Irmak kim)
SELMA IRMAK 10 YIL HAPİS CEZASI ALDI

Selma Irmak 10 yıl hapis (Selma Irmak kim)

HDP’li Selma Irmak aslen nereli, kaç yaşında ve kimdir bilgileri. 10 yıl hapis cezası alan HDP Milletvekili Selma Irmak davası ve yaşamı bilgilerini sizler için topladık. Diyarbakır’da, terör soruşturmasının ardından hakkında dava açılan tutuklu sanık HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, 10 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

HDP’nin Hakkari Milletvekili Selma Irmak 10 yıl hapis cezası aldı. Selma Irmak, ne zaman tutuklanmıştı ve kimdir bilgileri. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Kocaeli 1. Nolu Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumunda tutulan sanık Irmak katılmazken avukatı hazır bulundu.
Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında sanık Irmak’ın, “silahlı terör örgütünü yönetmek” ve farklı tarihlerdeki basın açıklamalarında 6 kez “terör örgütü propagandası” yapmak suçlarından 21 yıldan 52,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması ve tutukluluk halinin devamı yönündeki görüşünü tekrarladı.

SELMA IRMAK 10 YIL HAPİS CEZASIALDI
Esas hakkında savunma yapan sanık Irmak’ın avukatı Erhan Ürküt, müvekkilinin suçsuz olduğunu öne sürerek, tahliyesini talep etti.
Mahkeme, Irmak’ın “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 ay, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan da 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.
Ayrıca mahkeme, Irmak’ın “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlemek, yönetmek, bunların hareketlerine katılmak” ile “suç ve suçluyu övmek” suçlarından ise beraatini kararlaştırdı.
HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak’ın dosyası, güvenlik gerekçesiyle Hakkari’den Diyarbakır’a gönderilmişti.

SELMA IRMAK 10 YIL HAPİS CEZASI ALDI

SELMA IRMAK NERELİ, YAŞI VE KİMDİR BİLGİLERİ
Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. dönem Barış ve Demokrasi Partisi (HDP) Şırnak, 25. ve 26. dönem HDP Hakkari milletvekili.

8 Mart 1971’de Mardin Kızıltepe’de doğdu.

Baba adı Yusuf, anne adı Emine.

Selma Irmak lise mezunu. Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Ana Okulu Öğretmenliği öğrencisi iken “üniversitede örgütlenme” yapmak suçuyla tutuklanarak cezaevine kondu.

1990’lı yıllarda PKK üyeliğinden 10 yıla yakın bir zaman cezaevinde kaldı. 18 Nisan 2009’da “terör örgütü üyesi” olduğu iddiasıyla gözaltına alınarak tutuklandı ve Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne konuldu. 4 Ocak 2014’te tahliye edildi.

11 Aralık 2009’da Anayasa Mahkemesi kararı ile kapatılan Demokratik Toplum Partisi’nin eski Genel Başkan Yardımcısı ve parti meclisi üyesi oldu. 2014 -2016 yılları arasında Demokratik Toplum Kongresi eş başkanlığı görevini yürüttü.

24. Dönemde Şırnak Milletvekili seçildi. Dışişleri Komisyonu Üyeliği yaptı.

4 Kasım 2016’da evleri basılarak gözaltına alınan HDP eş genel başkanlarının da dahil olduğu 12 milletvekili arasında yer alıyordu. Mardin’in Midyat ilçesinde gözaltına alınıp Şırnak Adliyesi’ne sevk edilmişti. Irmak hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla fezleke bulunuyor.

Selma Irmak 4 Kasım günü 17.00’de tutuklandı.

İlginizi Çekebilir

Ceylan Ertem neci, nereli ve kim?

Şarkıcı Ceylan Ertem aslen nereli, yaşı, eğitimi. Ceylan Ertem sokak köpekleri için ne dedi? Ceylan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting